Konspekt lekcji muzyki dla klasy III.doc

(51 KB) Pobierz
Konspekt lekcji muzyki dla klasy III

Konspekt lekcji muzyki dla klasy III

 

 

Temat: Nauka piosenki pt: „My jesteśmy krasnoludki

 

Cele operacyjne:

Uczeń:

·         Zna tekst i melodię piosenki pt: „My jesteśmy krasnoludki

·         Rozwija wrażliwość muzyczną i estetyczną poprzez słuchanie piosenki

·         Kształci słuch przez ćwiczenia rytmiczne

·         Gra na instrumentach

 

 

Metody:

·         Analityczno-problemowa

·         Problemowo-odtwórcza

·         Analityczno-percepcyjna

 

 

Formy:

·         Indywidualna

·         Zbiorowa

 

 

Formy muzyczne:

·         Słuchanie muzyki

·         Śpiew

·         Gra na instrumentach

·         Tworzenie muzyki

·         Ruch przy muzyce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOK LEKCJI

 

 

Czas lekcji

Ogniwo lekcji

Przebieg lekcji, czynności nauczyciela i uczniów

Cel cząstkowy do danego ogniwa

Uwagi o realizacji

 

I (2 min.)

 

 

1. Powitanie klasy i sprawy organizacyjne.

Nauczyciel wita uczniów. Podaje temat zajęć oraz cel zajęć.

 

 

Kontrola gotowości uczniów do lekcji.

Symbolika oznaczeń

N - nauczyciel

U - uczeń

 

2. Wprowadzenie do tematu zagadka, prezentacja nagrania „My jesteśmy krasnoludki”.

 

N – wypowiada zagadkę, której rozwiązanie nawiązuje do tytułu piosenki.

N – wyjaśnia jakiej piosenki nauczą się na zajęciach, po czym prezentuje nagranie.

N -

U – odpowiada: Jakie jest metrum? Jaki charakter ma ta piosenka?

 

 

 

 

 

3. Ćwiczenia rozśpiewujące i rytmiczne.

 

Ćwiczenia oddechowe:

U – wdech powietrza nosem – zatrzymanie – spokojny wydech ustami z jednoczesnym wymawianiem wyliczanki: mamo moja, mamo moja itd.

Ćwiczenia na usprawnienie przepony: U -  dmuchają chusteczkę higieniczna aby jak najdłużej trzymała się w powietrzu.

Ćwiczenia mowy i rytmu: N – ustala rytm na pianinie U – odtwarza go na zasadzie echa na sylabach do, re, mi, re, do.

 

 

 

 

 

 

Kształcenie poczucia rytmu oraz usprawniania pracy aparatu fonetycznego i fonacyjnego.

 

 

 

 

 

 

 

II (20 minut)

 

 

4. Prezentacja utworu prze nauczyciela pt: „My jesteśmy krasnoludki

 

N – śpiewa piosenkę przy akompaniamencie fortepianu

 

Uwrażliwienie uczniów na estetyczne, muzyczne i treściowe walory piosenki.

 

 

 

 

5. Nauka piosenki pt: „My jesteśmy krasnoludki

 

N – śpiewa piosenkę za pomocą nazw solminizacyjnych

NU – nauka piosenki solmizacją relatywną

 

My jesteśmy krasnoludki

so do do do do do re mi do

hopsasa, hopsasa!

re so so re so so

Pod grzybkami nasz budki

so do do do do re mi do

hopsasa, hopsasa

re so so so mi do

 

N – uczy dzieci tekstu piosenki prezentując go kolejnymi frazami.

 

 

 

 

 

 

Nuka melodii za pomocą fonogestów.

 

 

 

 

 

 

Zapoznanie z tekstem piosenki

 

 

 

III ( 4 minut)

 

 

6. Utrwalenie piosenki z wykorzystaniem fortepianu

 

 

U – ponowne zaśpiewanie piosenki z akompaniamentem fortepianu

N – akompaniuje na fortepianie.

 

 

Utrwalenie poznanej piosenki

 

 

 

7. Rytmizowanie tekstu

 

N – dzieli uczniów na 3 grupy.

U – każda grupa śpiewa po zwrotce z wyklaskiwaniem.

 

 

 

 

 

 

 

IV ( 6 minut)

 

8. Utrwalenie piosenki z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.

 

N - dokonuje podziału uczniów na 3 grupy, przydziela im instrumenty  oraz omawia zadania dla poszczególnych grup.

 

 

 

 

Forma kontaktu dziecka z muzyką- użycie instrumentów klasowych.

 

 

 

 

V (4 minut)

 

9.Zabawa - ruch przy muzyce.

 

N – prezentuje kroki do piosenki

U – naśladują ruchy nauczyciela, a później próbują samodzielnie.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin