pita przepisy.odt

(26 KB) Pobierz

PRZEPIS 1

1 1/4 szklanki letniej wody

3 łyżki oliwki

1 łyżka cukru

1 łyżeczka soli

3 szklanki maki pszennej, lub 2 pszennej i 1 pszennej razowej

2 łyżeczki suchych drożdży

 

Drożdże wsypać do letniej wody i zostawić na 5-7 minut, aż zaczną tworzyć się pęcherzyki. Make wsypać do dużej miski, dodać pozostałe składniki, wlać wodę z drożdżami i wyrobić miękkie, elastyczne ciasto. Miskę z ciastem przykryć i zostawić do wyrośnięcia na co najmniej 1 godzinę, aż podwoi swoja objętość.

Przełożyć ciasto na stolnice i podzielić na 8 równych części. Każdą cześć uformować w kule - zostawić aby ciasto odpoczęło, około 20 minut.

Każdą kule spłaszczyć i rozwałkować lub uformować rekami w kształcie krążka (większe będą miały cieniutkie ścianki, natomiast mniejsze będą grubsze i pulchniejsze).

Układać na wyłożonej pergaminem dużej desce lub blasze, przykryć i zostawić do wyrośnięcia na 20-30 minut.

Warunkiem powstania "kieszonki" jest bardzo wysoka temperatura piekarnika i równie gorąca blacha. Piekarnik rozgrzać do 260ºC, włożyć pusta blachę (można również piec na kamieniu do pieczenia pizzy) i nagrzać ja kilka minut. Wyrośnięte krążki posmarować lekko oliwka i ostrożnie zsunąć razem z papierem pergaminowym na rozgrzana blachę. Piec przez 8-10 minut aż będą bardzo napuszone i lekko zrumienione.

PRZEPIS 2

Przepis na 12 - 16 sztuk

 

Zaczyn:

2 szklanki chłodnej wody

1 łyżeczka suchych drożdży

2 szklanki mąki pełnoziarnistej (można użyć pszennej)

 

W dużej misce wymieszać wodę i drożdże. Dodawać stopniowo mąkę i mieszać drewnianą łyżką aż uzyska się gładką, dość płynną masę. Miskę nakryć folią i odstawić na 8-10 godzin w chłodne miejsce. Ja czekałam około 14 godzin;)

 

Ciasto właściwe

 

2.5 łyżeczki soli

 

1-2 łyżki oliwy z oliwek

 

2.5-3 szklanek mąki pszennej

 

Do miski z zaczynem dodać oliwę, sól i mąkę (nie wszystką na raz). Wyrobić gładkie ciasto (8-10 min). Ciasto odłożyć w wysmarowaną tłuszczem dużą miskę na 2-4 godziny aż urośnie 2-3 razy.

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na powierzchnię wysypaną mąką . Ugnieść trochę żeby pozbyć sie powietrza. Ciasto podzielić na 12-16 części. Formować kulki i odstawić je przykryte ściereczka na 15-30 min. Na wysypanej mąką powierzchni rozwałkować kulki na płaskie placki. W czasie gdy jedna pita się smaży rozwałkować drugą kulkę. Nie układać rozwałkowanych placków jeden na drugim. Nakryć je ściereczką.

Rozgrzać mocno patelnię (nie smarować tłuszczem). Położyć jeden placek i piec około 15 sekund. Przewrócić i piec 1.5 min. Placek zacznie się nadymać. Przewrócić jeszcze raz na drugą stronę.               Zmniejszyć ogień jeśli pita za szybko się rumieni. Najlepsze są świeże i ciepłe pity. Usmażyć ile zjemy a resztę ciasta można przechowywać w lodówce przykryte ściereczka kilka dni i smażyć kiedy mamy tylko ochotę na pite:) Ja przechowywałam ciasto w lodówce 4 dni.

PRZEPIS 3

 

Chlebki pita  (składniki wystarczą na przygotowanie 6 chlebków):

mąka pszenna typ 500 - 125 g

mąka pszenna pełnoziarnista typ 1850 - 125 g

świeże drożdże - 18 g

woda - 120 ml

olej - 2 łyżki

sól - 1 łyżeczka

Drożdże rozpuszczam w ciepłej wodzie. Do mieszaniny wody z drożdżami dodaję pozostałe składniki i wszystko zagniatam na gładkie ciasto. Po zagnieceniu odstawiam ciasto do wyrośnięcia na około godzinę. Po tym czasie powinno podwoić swoje rozmiary.

Następnie ciasto wykładam na stolnicę i odgazowuję. Dzielę na 6 równych części i każdą z nich rozwałkowuję na placek o średnicy około 15 cm. Ważne jest, by każdy placek był równo rozwałkowany i nie miał żadnych wgłębień. Jeśli takowe będą, to nie uda się zrobić chlebka z kieszonką.

Każdy placek przed pieczeniem powinien jeszcze troszkę urosnąć, więc daję mu odpocząć około 20 minut. Placki pieczemy około 7 minut w piekarniku rozgrzanym do 250°C. Uwielbiam patrzeć jak chlebki się pieką, bo po około 3 minutach zaczynają rosnąć w oczach - puchną niesamowicie szybko i efektownie. :-) Teoretycznie w momencie kiedy napuchną można je już wyjmować z piekarnika, ale ja zawsze jeszcze chwilę je podpiekam, żeby skórka ładnie się zarumieniła. Wtedy mam pewność, że chlebek nie opadnie.

PRZEPIS 4

Składniki:

1,5 dag drożdży

szklanka cieplej wody

pół łyżeczki cukru

3 szklanki mąki

2 łyżki oleju

łyżeczka soli

olej do natłuszczenia ciasta i blachy

 

Sposób przyrządzania:

 

Drożdże rozetrzeć z cukrem, wymieszać z potową ciepłej wody i odstawić na kilka minut w cieple miejsce do wyrośnięcia. Mąkę i sól wsypać do miski, wlać rozczyn, resztę wody i olej, wszystko dokładnie wymieszać łyżką. Przełożyć ciasto na blat posypany mąką i wyrabiać, często podsypując mąką, aż będzie lśniące i gładkie. Ciasto posmarować olejem, włożyć do miski, przykryć czystą ściereczką i odstawić na półtorej godziny w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość. Nagrzać piekarnik do 200°C. Przygotować blachę. Podzielić ciasto na sześć części. Rozwałkować je na placuszki centymetrowej grubości. Zwilżyć je lekko wodą (by się nie zrumieniły) i piec ok. 8 minut na blasze lub bezpośrednio na ruszcie. Kiedy pity zaczną się wydymać, to znak, że zaraz będą gotowe. Upieczone placki zawinąć w folię lub pergamin, by nie stwardniały. Można je jeść ciepłe lub zimne. Jeśli natniemy placki wzdłuż krawędzi, powstanie kieszeń. Arabskie nadzienie to kulki falafla i pokrojone warzywa, polane w środku sosem. Ale można włożyć do kieszonki to. co mamy pod ręką: pokrojone wędliny, żółty ser, pomidory, ogórki lub gotowane czy smażone warzywa z kawałkami mięsa.

 

 

 

PRZEPIS 5

Składniki

Pita (12 sztuk)

1 kg mąki pszennej,

1 łyżeczka soli,

30 g drożdży,

1 łyżka oliwy, tłuszcz na blachę do pieczenia

Drożdże rozmieszać z małą ilością mąki i 100 ml ciepłej wody, odstawić na 10-15 minut w ciepłe miejsce. Z mąki, soli, drożdży i 400 ml wody wyrobić ciasto, aż nie będzie się kleić i będzie odstawać od miski. Uformować kulę, nasmarować oliwą, odstawić na 45-50 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto jeszcze raz wygnieść, podzielić na 12 porcji i na wymączonej desce rozwałkować na 0,5 cm grube placki. Placki położyć na natłuszczonej blasze i raz jeszcze 30 minut zostawić do wyrośnięcia. Piec 10 minut w nagrzanym piekarniku (225°) po jednej stronie, odwrócić i piec jeszcze 5 minut. Ostudzić. Często pita jest posypywana sezamem albo czarnuszką (czarnym kminkiem). Można też trochę ponakłuwać widelcem, wtedy robią się lepsze bąble.

PRZEPIS 6

Składniki (na 8 chlebków):

3 szklanki mąki pszennej chlebowej (dałam typ 650)

1 i 1/4-1 i 1/2 szklanki letniej wody

14 g świeżych drożdży

2 łyżki oliwy

2 łyżeczki cukru

1 i 1/4 łyżeczki soli

Drożdże kruszymy do miseczki. Zasypujemy cukrem i mieszamy z kilkoma łyżkami wody. Odstawiamy na 15 minut. Mąkę łączymy z solą, wlewamy rozczyn z drożdży. Stopniowo dolewamy wodę i wyrabiamy ciasto.    Pod koniec dodajemy oliwę (kilka razy z rozpędu dodałam ją na początku i też było ok). Ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Wkładamy je do miski, przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na około 1-1,5 godziny. Ciasto odgazowujemy uderzając je pięścią. Dzielimy je na 8 części, z każdej formujemy kulki, układamy na wysypanej lekko mąką desce i przykrywamy na 25 minut. W tym czasie blachę do pieczenia wkładamy do piekarnika i nagrzewamy go do 230 stopni.

Kulki ciasta cienko wałkujemy na grubość około 3-4 mm. Wkładamy do gorącego piekarnika i pieczemy 3 do 5 minut ( u mnie z zegarkiem w ręku dokładnie 3 minuty). Ważne jest by placki były stosunkowo cienkie. Nie mogą jednak być zbyt cieniutkie, ponieważ będą się rozwalać przy przekrajaniu. Upieczone pity będą jasne, napuchnięte, pełne bąbli powietrza.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin