Lekcja 10.doc

(205 KB) Pobierz
Lekcja 10 -- Fazy i zaokrąglenia

Lekcja 10 -- Fazy i zaokrąglenia

 

W poprzednich dwóch lekcjach zawarłem komplet informacji, które pomagają wymodelować bryłę podstawową. Możemy tego dokonać za pomocą poleceń Extrude i Revolve. Podczas dzisiejszej lekcji przećwiczymy te polecenia w celu zbudowania odpowiedniego modelu, w którym następnie dokonamy zfazowania i zaokrąglenia odpowiednich krawędzi. Po naszych zabiegach otrzymamy profesjonalnie wyglądający model, podobny do przedstawionego na poniższym rysunku.


Rys. 1

Zacznijmy zatem od narysowania profilu i nadania mu odpowiednich więzów i wymiarów.


Rys. 2

Następnie, za pomocą polecenia Revolve dokonajmy obrotu naszego profilu względem najdłuższej krawędzi z zachowaniem ustawień pokazanych na poniższym rysunku.


Rys. 3

Mając przygotowaną bryłę podstawową, możemy spokojnie zabrać się za jej edycję. Proponuję na początek wycięcie otworu w jej środku za pomocą polecenia Extrude (oczywiście mogliśmy dokonać obrotu w taki sposób, żeby powstał otwór, ale ile zabawy by nas ominęło). A więc szkicujemy okrąg w środku jednej z podstaw,


Rys. 4

a następnie dokonujemy jego wyciągnięcia poleceniem Extrude. Proponuję dokonać tego, korzystając z ustawień.


Rys. 5

W kolejnym kroku, znów za pomocą narzędzia Extrude, wytniemy otworki w największym pierścieniu naszego modelu. Oczywiście tworzymy na nim płaszczyznę szkicu, następnie kreślimy odpowiednie okręgi, pamiętając o możliwości korzystania z osnapu.


Rys. 6

Dysponując tak przygotowanymi szkicami, możemy spokojnie powycinać otworki. Uruchamiamy więc narzędzie Extrude, wskazujemy oba profile i dokonujemy ustawień pokazanych na poniższym rysunku.


Rys. 7

Teraz mając już nasz model przygotowany w odpowiedni sposób, możemy spokojnie zastosować względem niego kolejnych, nowych narzędzi edycyjnych -- mam tu na myśli wykonywanie zaokrągleń i zfazowań krawędzi modelu. Nauczyliśmy się fazować odpowiednie krawędzie w płaskich szkicach -- kolej na modele 3D. A więc do pracy -- zaczniemy od zaokrąglania krawędzi. Do tego celu użyjemy narzędzia Fillet


Rys. 8

Po wybraniu tego polecenia Inventor automatycznie uruchamia okienko dialogowe pozwalające na dostosowanie parametrów tego narzędzia do własnych potrzeb.


Rys. 9

Jak widać, istnieje wiele metod dokonywania zaokrągleń krawędzi pomiędzy dwoma płaszczyznami.

Zaokrąglenie stałe -- constant pozwala na wykonanie zaokrąglenia o jednakowym promieniu na całej długości.


Rys. 10

Zaokrąglenie zmienne -- variable pozwala na wykonanie zaokrąglenia o zmiennym promieniu na zadanej długości.


Rys. 11

Ostatnia opcja pozwala wykonać różne zaokrąglenia pomiędzy krawędziami.


Rys. 12

Tak więc teraz, jeśli wiemy co w trawie piszczy, możemy spokojnie dokonać odpowiednich zaokrągleń w naszym modelu -- wstawiamy odpowiednie wartości i zaokrąglamy, zaokrąglamy...


Rys. 13

W podobny sposób wykonamy fazowanie krawędzi. W tym celu użyjemy narzędzia Chamfer.


Rys. 14

Po uruchomieniu tego polecenia Inventor automatycznie uruchamia okno fazowania.


Rys. 15

Jak widać, okno jest opisane w sposób bardzo intuicyjny i wykonanie takiej czy innej fazy nie powinno nastręczać kłopotów. Proponuję zatem dodać odpowiednie fazy do naszego modelu.


Rys. 16

Proponuję przećwiczenie całego opisanego materiału. Podczas następnej lekcji pokażę kolejne metody modelowania.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin