KONSPEKT DO ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Temat: Utrwalenie prawidłowej wymowy głoski „r” .
Cel:
- usprawnienie narządów artykulacyjnych,
- usprawnienie wymowy głoski „r”.
1. Usprawnienie narządów artykulacyjnych
Pomoce: lustro ( ćwiczenie prowadzone jest przed lustrem )
Przebieg: Nauczyciel demonstruje ćwiczenia, a dziecko je powtarza:
- wysuwanie i cofanie języka,
- oblizywanie warg,
- unoszenie szerokiego języka za górną wargę,
- unoszenie szerokiego języka za górne zęby,
- „ spacer języka po buzi” : raz na dole, raz na górze
- kierowanie języka na boki, do brody, do nosa
- kląskanie językiem, mlaskanie, naśladowanie ssania cukierka czubkiem języka.
2. Utrwalenie głoski „r” w wyrazach dźwiękonaśladowczych
Pomoce: lustro ( ćwiczenie prowadzone jest przed lustrem ), obrazki „Chcę poprawnie wymawiać” str. 6
Przebieg: Nauczyciel proponuje dziecku zabawę – powtarzanie wyrazów dźwiękonaśladowczych zawierających głoskę „r”
wrona – kra, kra
samochód – wrrr. wrrr
ptaki – frrr. frrr
traktor – pyr, pyr
kotek – mru, mru
3. Utrwalenie głoski „r” w sylabach
Przebieg: dziecko powtarza za nauczycielem sylaby:
- ra, ro, re, ru, ry
- ara, oro, ere, uru, yry
- ar, or, er, ur, yr
- tra, tro, tre, tru, try
- dra, dro, dre, dru, dry
4. Utrwalenie głoski „ r” w wyrazach
Pomoce: obrazki z wyrazami zawierającymi w nazwach głoskę „r” „Chcę poprawnie ... str. 7 – 14 , 25 – 27; rebusy str. 19, 29, 30, 31
Przebieg: Dziecko nazywa obrazki, na których są przedmioty mające w nazwie głoskę „r”. Potem może wybrane ilustracje pokolorować.
Następnie rozwiązuje rebusy.
5. Utrwalenie głoski „r” w parach wyrazów
Przebieg: Nauczyciel wypowiada pary słów, dziecko je powtarza:
trudna droga drobny druk druga strona drewniany wiatrak
mur równy deser Renaty gar rabarbaru doktor Romek
6. Utrwalenie głoski „r” w zdaniach
Przebieg: Dziecko powtarza zdania wypowiadane przez nauczyciela:
Strażak niesie drabinę.
Na strychu wisi futro.
Renata ma rower.
Rysiek rysuje brązowego krokodyla.
7. Zabawy utrwalające głoskę „r” w wyrazach i zdaniach
Pomoce: teksty zagadek, plątaninka str. 48, ćw. str. 31, 32, 34
Przebieg: Dziecko dostaje kartkę z zadaniem i wykonuje polecenia nauczyciela.
jmjd