31.03.2010
KONSPEKT
Temat: Kolor żółty – „W krainie Kapryśnej Królewny cz. II”. Święta tuż, tuż – „Jak zając pisanek szukał”
Cele:
· Rozwijanie umiejętności reagowania na sygnały słowne i dźwiękowe
· Doskonalenie sprawności ruchowej
· Dzieci reagują ruchem na dźwięk, hasło nauczyciela
· Dzieci potrafią nazwać omawiany kolor i odszukać go w swoim otoczeniu i na swoim ubraniu
· Klasyfikują przedmiot według jednej cechy
· Potrafią wykonać samodzielnie lub z pomocą pracę plastyczną
· Potrafią posługiwać się pędzlem, farbami, kredkami
Formy:
· Grupowa
· Indywidualna
· zespołowa
Metody:
· elementy metod: F. Affolter, stymulacji polisensorycznej
· zabawowo – naśladowcza, pokaz, relaksacja
· praca plastyczna
Środki dydaktyczne:
- płyta z muzyką, odtwarzacz CD, kukiełki króla i królewny, żółta bibuła, sylweta czerwonego zamku, żółte kwiaty, motylki, łódeczki, koszyk, czerwone kredki, kolorowe kulki, chusta animacyjna, klocki, klocki rehabilitacyjne, szablony pisanek, duże jajka ze styropianu, kolorowe pisanki z tworzywa, „pisanki – dyngusówki”, kwiaty z żółtego filcu, karty pracy, wycinanka, klej, farba, rysunek zajączka, małe chustki, folia malarska.
Przebieg:
„Pewnego dnia w czerwonej krainie pojawił się nie lada kłopot .Ponieważ słońce nie wschodziło, to zrobiło się zimno i nieprzyjemnie.
- Co zrobić? –martwił się król-poddani są niezadowoleni!
Wszyscy poddani bardzo się ucieszyli, kiedy zobaczyli żółte słońce na niebie .Ich radość była tak wielka, że król postanowił, iż od tego dnia wszystko w jego królestwie będzie koloru żółtego .I tak jak poprzednio czerwona, tak teraz przez królestwo płynęła żółta rzeka, po rzece pływały żółte łódeczki, na brzegu rosły żółte kwiaty, a w powietrzu fruwały żółte motylki i ptaki. Sukienki Królewny były odtąd w kolorze –żółtym.
3. Zabawa „ Znajdź kolor żółty”- dzieci wyszukują żółtego koloru na swoich ubrankach.
4. Zabawa ruchowa „ Przynieś coś, co jest żółte”. Dzieci przynoszą żółte przedmioty i kładą na żółtym kolorze na chuście animacyjnej.
5. Zabawa „ Żółte słońce”- n-l kładzie na dywanie dużą obręcz i poleca dzieciom wypełnienie jej żółtymi klockami. Następnie rozdaje im żółte wstążki, które dzieci przykładają do obręczy jako promienie słońca.
6. Zabawa ruchowa: taniec z „machajkami” – dzieci przy muzyce swobodnie poruszają się , potrząsają trzymanymi w ręku „pomponami” z żółtej bibuły.
7. Zapoznanie z postacią zajączka, który chce znaleźć duże pisanki.
8. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Wiosenny deszcz”. Dzieci uderzają dłońmi w bębenki; na hasło deszcz: uderzają w bębenki palcami.
9. Zaświeciło słońce: krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać. Naśladowanie ruchów nauczyciela: „przekopywanie ogródka”; zabawa kształtująca duże grupy mięśniowe: skłony z ruchem ramion.
10. „Podlewanie kwiatów” – skręty tułowia, „poszukiwanie pisanek w ogrodzie” – „rozglądanie się” wokół.
11. zajączek postanowił przed dalszą wyprawą posprzątać w swoim domku: „ścieranie kurzu” chustkami – ćwiczenia rozmachowe.
12. Zajączek postanowił dalej szukać pisanek. Przed sobą ujrzał rzeczkę. ćwiczenie równowagi – przechodzenie po ławeczce lub podciąganie się na ławeczce.
13. Postanowił chwilę odpocząć i pobawić się w rzucanie kamyczków do wody. Zabawa: rzuty do celu: dzieci spośród kolorowych piłeczek wybierają tylko żółte i rzucają nimi do misek z wodą.
14. Zajączek ruszył w dalszą drogę. Na ścieżce napotkał przeszkody: musiał omijać kałuże: slalom między niebieskimi kartkami papieru.
15. Szukając dużych pisanek zajączek Napotkał rozsypane kawałki układanki? Cóż to za układanka? Rodzice razem z dziećmi układają pocięte fragmenty pisanek i przyklejają na duży arkusz.
16. Zajączek napotkał rozsypane kolorowe małe pisanki. Wcześniej razem z dziećmi poznał kolor żółty i postanowił pozbierać do koszyczka tylko te w kolorze żółtym. Dzieci wskazują, same zbierają żółte jajeczka do koszyka. Dzielą pisanki na małe i duże.
17. Zajączkowi bardzo podobały się znalezione kolorowe pisanki, ale chciał też kilka pomalować samodzielnie. Ruszył więc dalej w poszukiwaniu dużych, tym razem białych jajek na pisanki.
18. Na kolejnej polanie zając spotkał motyle. Chciał za nimi pobiec, ale ciągle mu uciekały. Dzieci na hasło „hop” unoszą ręce wysoko w kierunku papierowych motylków zawieszonych nad ich głowami.
19. Zając po męczącym łapaniu motylków musiał odpocząć i głęboko oddychać. ćwiczenia oddechowe – dzieci dmuchają na papierowe motyle.
20. Zając po krótkim odpoczynku ruszył dalej w drogę. Dotarł do następnej polany. Nareszcie! Są duże białe jajka – sam może pomalować pisanki! Zając zatańczył z radości. Zabawa ruchowa – „tańczą moje ręce, moja głowa, moje ciało”.
21. Relaks – dzieci siedzą oparte o rodziców; słuchają odgłosów przyrody.
22. Zajączek ruszył w drogę powrotną – turlanie styropianowych jajek.
23. Praca plastyczna – malowanie farbą, pędzlem pisanek.
24. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę – poczęstunek jajeczkami z czekolady.
astoreth1