Prawo gospodarcze prywatne.doc

(160 KB) Pobierz
Lwówek Śląski, dnia

Prawo gospodarcze prywatne

1. Prokura

 

Prokura – szczególny rodzaj pełnomocnictwa, może być ona udzielana przez spółki prawa handlowego. Dla prokury wymagana jest forma pisemna. Na mocy tego pełnomocnictwa prokurent może dokonywać wszystkich czynności sądowych i pozasądowych w imieniu spółki, za wyjątkiem czynności związanych ze zbyciem, wydzierżawieniem i ustanowieniem prawa użytkowania przedsiębiorstwa. Prokurent musi być powołany jednomyślnie. Do odwołania prokurenta wystarczy sprzeciw jednego wspólnika.

Prokura musi być ujawniona w Krajowym Rejestrze Sadowym.

 

2. Firma-pojęcie, budowa, ochrona i zasady prawa firmowego

 

Firma (nazwa) – jest to nazwa pod, którą przedsiębiorca prowadzi swoją działalność.  Firmę osoby prawnej jest jej nazwa, a osoby fizycznej imię i nazwisko.

Firma jest otoczona daleko idącą ochroną prawną, a w krajach rozwiniętych egzekwowanie przepisów chronionych firmę, obok innych dóbr intelektualnych jest uważany za ważne zadanie państwa. Nieuczciwe korzystanie z cudzej firmy w celu osiągnięcia zysku stanowi nadużycie i zazwyczaj jest przez prawo traktowane jako przestępstwo. Firma jest uważana za dobro osobiste, podobnie jak nazwisko, wizerunek również na gruncie prawa cywilnego

Zasady prawa firmowego:

- Zasada prawdziwości firmy – nie powinna wprowadzać w błąd co do osób i zakresu działalności przedsiębiorstwa

- Zasada jedności firmy – jeden przedsiębiorca-jedna firma

- Zasada  jawności firmy – firma musi być ujawniona w rejestrze KRS

Nie można zbyć firmy. Można zbyć tylko prawo do używania firmy, kiedy się zbywa całe przedsiębiorstwo. Firma jest dobrem osobistym i przysługuje jej ochrona sądowa.

 

3. Firmy spółki cywilnej i spółek handlowych

Podstawowa różnica między spółką cywilną a spółkami handlowymi polega na tym, że spółki handlowe mogą we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane, natomiast spółka cywilna to tylko umowa wspólników i to wspólnicy są podmiotem praw i obowiązków tej spółki. Różnica ta jest najbardziej widoczna pomiędzy spółką cywilną a kapitałowymi spółkami handlowymi, które posiadają osobowość prawną. Jest ona natomiast mniej widoczna w odniesieniu do handlowych spółek osobowych (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna), gdzie również występuje tzw. subsydiarna odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. W inny sposób wygląda również rejestracja handlowych i cywilnych, ponieważ w przypadku spółek cywilny to sami wspólnicy muszą się zarejestrować w Ewidencji Działalności Gospodarczej jako przedsiębiorcy, natomiast przy spółkach handlowych rejestruje się spółkę - w Krajowym Rejestrze Sądowym.

4.Spółka cywilna - pojęcie, charakter prawny, powstanie i umowa

Spółka cywilna to umowa między wspólnikami, którzy dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego.

Charakter prawny - majątek należy do spółki

Powstaje w chwili zawarcia umowy przez wspólników - wpis do ewidencji działalności gospodarczej

Umowa - pisemna dla celów dowodowych

 

5. Spółka cywilna - majątek spółki i odpowiedzialność wspólników

 

Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników, ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Nie może także domagać się podziału tego majątku w czasie trwania spółki. Do osiągnięcia celu spółki zazwyczaj niezbędne jest utworzenie majątku wspólnego, który powstaje z praw wniesionych w postaci wkładów oraz z usług wspólników. Domniemywa się, że wkłady wspólników są równe. Za zobowiązania zaciągnięte w związku z działalnością spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie zarówno majątkiem wspólnym, jak i majątkiem indywidualnym. Prawo do udziału w zyskach i obowiązek pokrywania strat mają wszyscy wspólnicy.

 

 

6. Prawa i obowiązki wspólników spółki cywilnej

 

Prawa i obowiązki wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. W przypadku przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę zza zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki osobowej odpowiadają solidarnie występujący wspólnik oraz wspólnik przystępujący do spółki.

 

7.Spółka jawna - pojęcie, charakter prawny, powstanie i umowa

 

Spółka jawna to spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inna spółką handlową.

Powstanie spółki jawnej:

pierwotne – w wyniku zawarcia umowy spółki, wpis do rejestru ma tu charakter deklaratywny, czyli formalny, wtórne – w wyniku przekształcenia, wpis do rejestru ma charakter konstytutywny, czyli kreuje spółkę. Umowę, w formie pisemnej, należy zgłosić do rejestru handlowego. Pakiet informacji, który należy dołączyć to: firma; siedziba; przedmiot działalności; imiona i nazwiska i adresy wspólników; imiona i nazwiska osób upoważnionych do reprezentowania spółki, łącznie z poświadczeniem notarialnym ich podpisów.

 

8. Spółka jawna-majątek, wkłady i udziały, podział zysków i odsetki

 
Majątek - majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub  nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Wkłady i udziały - obligatoryjnie - Przez umowę spółki jawnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów.

Podział zysków i pokrycie strat - każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach, chyba, ze umowa stanowi inaczej. Nie wywiązywanie się może mieć negatywne skutki dla wspólnika-ważne powody.

 

9. Spółka jawna - zastosowanie tej formy prawnej oraz zmiana składu osobowego spółki

 

Spółka jawna jest najprostszą formą spółki osobowej. Nie posiada ona osobowości prawnej, a do jej utworzenia niezbędne jest zawarcie pisemnej umowy pod rygorem nieważności. Za zobowiązania spółki jawnej odpowiada osobiście i nieograniczenie każdy ze wspólników oraz solidarnie z pozostałymi wspólnikami. Każdy ze wspólników posiada prawo do reprezentowania spółki na zewnątrz oraz prawo do udziału w zyskach (lub stratach) proporcjonalnie do udziałów przypisanych w umowie.

 

10. Spółka jawna -  odpowiedzialność spółki i wspólników za zobowiązania

 

Odpowiedzialność za zobowiązania—ponosi ją spółka, jeżeli egzekucja z jej majątku okaże się bezskuteczna, wierzyciel może prowadzić ją z majątku wspólnika

 

11. Spółka jawna-prowadzenie spraw spółki i reprezentacja

 

Prowadzenie spraw spółki można powierzyć osobom z zewnątrz, ale godzi to w fundament spółki osobowej.

Każdy wspólnik decyzje może podejmować tylko w sprawach zwykłego zarządu. Jeżeli w sprawach nie przekraczających zwykłego zarządu wymagana jest uchwała wspólników to konieczna jest jednomyślność wszystkich wspólników mających prawo prowadzenie spraw spółki. Wspólnik może bez zgody pozostałych wspólników dokonać czynności nagłej, jeżeli jej niepodjęcie mogłoby spowodować szkody.

Reprezentacja - występowanie w imieniu spółki w stosunkach z innymi podmiotami.

 

12. Spółka jawna - rozwiązanie i likwidacja

 

Rozwiązanie spółki jawnej:

1)     przyczyny przewidziane w umowie spółki,

2)     jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

3)     ogłoszenie upadłości spółki,

4)     śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,

5)     wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub przez wierzyciela wspólnika,

6)     prawomocne orzeczenie sądu.

Tryb postępowania w przypadku likwidacji:

1)Do sądu rejonowego należy zgłosić: otwarcie likwidacji, nazwiska i imiona likwidatorów oraz ich adresy, sposób reprezentowania spółki przez likwidatorów i zmiany, każdy likwidator ma prawo i obowiązek dokonania zgłoszenia.

2)należy dołączyć złożone wobec sądu poświadczenie notarialne wzory podpisów likwidatorów,

3)Wpis likwidatorów ustanowionych przez sąd i wykreślenie likwidatorów odwołanych przez sad następuje z urzędu.

4)Likwidację prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia „w likwidacji

 

13. Spółka partnerska - pojęcie, zastosowanie, powstanie i zdolność do bycia wspólnikiem

 

Spółka partnerska jest spółką osobową utworzona przez partnerów w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Zastosowanie - Spółka może być zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, chyba że odrębna ustawa stanowi inaczej.

Powstanie - spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru

Zdolność do bycia wspólnikiem - Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne, uprawnione do wykonywania wolnych zawodów w odrębnej ustawie. Partnerami w spółce mogą być osoby uprawnione do wykonywania np. zawodu: adwokat, aptekarz, radca prawny, księgowy

 

14. Spółka partnerska - prowadzenie spraw spółki i reprezentacja

 

Prowadzenie spraw spółki  - umowa może przewidywać że sprawy spółki i reprezentacje prowadzić będzie zarząd. Reprezentacja - każdy partner ma prawo reprezentowania spółki samodzielnie chyba że umowa stanowi inaczej. Pozbawienie partnera prawa reprezentowania spółki może nastąpić tylko z ważnych powodów uchwala powziętą większością ¾ głosów w obecności co najmniej 2/3 ogólnej liczby partnerów.

 

15. Spółka partnerska - odpowiedzialność spółki i wspólników za zobowiązania

 

Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów innego wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, który podlegałby kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

 

16. Spółka partnerska-rozwiązanie i likwidacja

 

Rozwiązanie spółki partnerskiej:

1)     przyczyny przewidziane w umowie spółki,

2)     jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,

3)     ogłoszenie upadłości spółki,

4)     utrata przez wszystkich partnerów prawa do wykonywania wolnego zawodu,

5)     prawomocne orzeczenie sądu.

Etapy likwidacji:

1)     zakończenie bieżących interesów,

2)     ściągnięcie wierzytelności,

3)     wypełnienie zobowiązań,

4)     upłynnienie majątku spółki.

Po wykonaniu tych etapów likwidator może przystąpić do ostatecznych rozliczeń.

Z majątku spółki spłaca się przede wszystkim: zobowiązania spółki; pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań spornych, pozostały majątek dzieli się między wspólników, zwykle proporcjonalnie do ich wkładu.

 

 

17.Spólka komandytowa - pojęcie, charakter prawny, powstanie i umowa

 

Spółka komandytowa- jest spółką osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia(komplementariusz) a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Charakter prawny - majątek należy do spółki

Powstanie - wpis do KRS

Umowa - Forma umowy - akt notarialny -Treść- zawiera: firmę i siedzibę spółki; przedmiot działalności spółki; czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony; oznaczenie wkładu wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość;

 

18. Spółka komandytowa - majątek, wkłady i udziały, podział zysku i odsetki

 

Majątek - majątek spółki jest odrębny od majątku wspólników, stanowią go wkłady i wartości nabyte podczas istnienia spółki

Wkłady - wkład komandytariusza może być wniesiony w wartości  niższej niż suma komandytowa.

Podział zysków i pokrycie strat - Komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zysk przypadający komandytariuszowi za dany rok obrotowy jest przeznaczony w pierwszej kolejności na uzupełnienie jego wkładu rzeczywiście wniesionego do wartości umówionego wkładu. W razie wątpliwości komandytariusz uczestniczy w stracie jedynie do wysokości umówionego wkładu.

 

19. Spółka komandytowa - prowadzenie spraw spółki i reprezentacja

 

Prowadzenie spraw spółki - Komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik. Jeżeli komandytoriusz dokona w imieniu spółki czynności prawnej, nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia, dotyczy to także reprezentowania  spółki przez komandytariusza, który nie ma umocowania albo przekroczyć jego zakres.

Reprezentacja spółki komandytowej-spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki.

 

20. Odpowiedzialność komplementariuszy za zobowiązania spółki komandytowej

 

Odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem (odpowiedzialność bez ograniczeń). Odpowiedzialność komplementariusza za zabowiązania spółki została ukształtowana w analogiczny sposób jak odpowiedzialność wspólnika spółki jawnej. Komplementariusz reprezentuje spółkę, jeżeli na mocy umowy spółki albo prawomocnego orzeczenia sądu nie został tego prawa pozbawiony

 

21. Odpowiedzialność komandytariuszy za zobowiązania spółki komandytowej

 

Odpowiada za zobowiązania tylko do określonej w umowie kwoty tzw. sumy komandytowej, wolny jest natomiast od odpowiedzialności w zakresie wniesionego wkładu. Może reprezentować spółkę, ale tylko jako pełnomocnik. W sytuacji, gdy przekroczy zakres umocowania, będzie działał bez niego, tudzież nie ujawni swego pełnomocnictwa, odpowiadał będzie za skutki swych działań tak samo jak komplementariusz. Komandytariusz będzie odpowiadał również bez ograniczenia za zobowiązania spółki komandytowej, gdy jego nazwisko ( firma ) ujawnione zostanie w firmie(nazwie) spółki

 

22. Spółka komandytowo - akcyjna - pojęcie, charakter prawny i powstanie

 

Spółka komandytowo - akcyjna jest spółką osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia(komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Charakter prawny - posiada osobowość prawną

Powstanie - osoby podpisujące statut są założycielami spółki. Statut powinni podpisać co najmniej  wszyscy komplementariusze. Statut spółki komandytowo-akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin