zasdy pisania tekstów.doc

(32 KB) Pobierz
ZASADY PISANIA TEKSTÓW

Zasady pisania tekstów

Zanim przejdziemy do edytorów tekstu, parę słów na temat ogólnych zasad pisania tekstów. Będzie nam potrzebna definicja akapitu

Akapit - merytorycznie - fragment tekstu stanowiący całość pod względem treści, wyodrębniony graficznie. Zaś formalnie jest obszar tekstu ograniczony dwoma wcięciami klawisza [Enter]. [Enter] kończy poprzedni akapit i zaczyna bieżący.

Definicja merytoryczna jest ważniejsza. Prawidłowa polska nazwa akapitu to werset. Natomiast akapitem w języku polskim nazywamy przesunięcie pierwszego wiersza wersetu. Jak to często ma miejsce - Microsoft narzuca własną terminologię, nie licząc się z istniejącą w danym kraju.

Warto też zdawać sobie sprawę, że (wg. T. Hill "Taniec życia") około 90% informacji ludzie przekazują sobie niewerbalnie, czyli bez słów, a jedynie przez gesty, postawy, mimikę i z pomocą aury, jaka istnieje wokół każdego z nas (czy zdarzyło ci się od razu nie lubić kogoś, kogo widzisz pierwszy raz w życiu?). Nasz urok osobisty odgrywa, więc niebagatelną, a często decydującą, rolę w kontaktach z innymi ludźmi. Są sytuacje, gdy działamy na odległość i nie możemy "oczarować" rozmówcy. Wtedy właśnie zadanie to musi spełnić elegancja naszego dokumentu - podania o pracę, pisemnej prośby czy życiorysu. Pomyśl o tym czytając ten tekst.

Ogólne zasady pisania tekstów

Na końcu linii tekstu nie może pozostać słowo mniej niż trzy-czteroznakowe. Nie wolno, więc pozostawiać spójników oraz wyrazów typu "lub", "ale" na końcu wiersza tekstu. Należy przenieść je do następnej linii przez związanie z następnym wyrazem "twardą spacją" ([Crtl]+[Shift]+[spacja]).

Nie rozdzielamy między wiersze tekstu imion i nazwisk oraz temu podobnych wyrażeń.

W wierszu nie może być mniej niż siedem znaków. Zwłaszcza w ostatnim wierszu akapitu.

Akapit nie może być podzielony między strony tak, aby jedna linia była samotna na stronie. Edytory z reguły same pilnują takiego sformatowania, ale warto pamiętać o ustawieniu tej możliwości.

Pierwsza strona tekstu nie ma numeru, (pusty nagłówek lub pusta stopka). Zwykle unikamy jednoczesnego stosowania na stronach tekstu nagłówka i stopki. Ostatnio jednak staje się popularne umieszczanie autora i tytułu w nagłówku a numerów strony w stopce (każda kserowana strona zawiera informację o tytule i autorze).

Przed znakami typu kropka, przecinek, dwukropek, średnik nie ma spacji. Po nich - musi wystąpić spacja. Nawias oraz cudzysłów otwierający - przed nimi jest spacja, po nich nie ma. Zamykające - odwrotnie. Np. Tak (jak zwykle) "zaczęto" poszukiwania. Tam, gdzie stykają się dwa znaki - decyduje pierwszy z rozpoczynających albo ostatni z zamykających. Tak, jak to było w zwyczaju, ("odwiecznym"), ruszyli w tan.

Znak rozdzielający nie jest myślnikiem. Konstantynopolitańczykowianeczka-Istambulanka (bez spacji!) ale "tak - albo nie" (po obu stronach znaku " - " spacje!).

Dzieląc wyrazy między wiersze tekstu zastanawiamy się nad znaczeniem zbitek sylab (np. szcza-wiowy).

W pismach wysyłanych do innych np. firm nie stosujemy wyróżnień ani czcionką (typem lub krojem) ani dużymi literami (KRZYK!). Wyróżnienie stosujemy w tekstach do czytania publicznie, notatkach i ogłoszeniach.

 

Klawisze edycyjne

Kombinacje klawiszy - kasujące

< Ctrl-Backspace > - kasuje wyraz przed punktem wstawiania

< Ctrl-Delete >-kasuje wyraz za punktem wstawiania

Kombinacje przemieszczające punkt wstawiania

< Ctrl -  > (analogicznie < Ctrl -  >) - przeniesienie punktu wstawiania o jedno słowo w lewo (w prawo).

< Ctrl -  > (analogicznie < Ctrl -  >) - przeniesienie punktu wstawiania (gdy jest na początku akapitu w dół (w górę).

Klawisze i kombinacje formatujące

< Ctrl-Shift-Spacja > - dodanie twardego odstępu, aby wyrazy nim połączone były traktowane przez edytora nierozdzielnie (jako jeden wyraz).

< Enter >-zakończenie akapitu i przejście do nowej linii.

< Shift-Enter >-Przejście do nowej linii bez zakończenia akapitu.

< Ctrl-Enter >-Przejście do nowej strony (twardy koniec strony).

< Ctrl-pauza >- (pauza to znak minus "-") opcjonalny podział słowa, czyli miejsce w którym powinien zostac podzielony wyraz jeśli zajdzie taka potrzeba.

< Ctrl-Shift-pauza > - twarda pauza czyli łącznik niepozwalający dzielić wyrazów.

Klawisze zmieniające tryb pracy

 

< Insert >, < Ins > - przełączanie pomiędzy trybem wstawiania (dopisywanie tekstu w środku akapitu powoduje rozsuwanie jego starej zawartości) a trybem zastępowania (pisanie w środku akapitu spowoduje zastępowanie istniejących znaków znakami wprowadzonymi z klawiatury). Podczas pracy w trybie zastępowania na pasku stanu pojawia się czarny napis "ZAS".

Zgłoś jeśli naruszono regulamin