używanie pojazdu.doc

(1833 KB) Pobierz

401

Kierujący powinien posiadać przy sobie wszystkie wymienione dokumenty (prawo jazdy, dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu, dokument stwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu lub opłacenie składki ubezpieczenia OC).

 

402

Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem obowiązani są korzystać z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy tym samochodem. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy osób zwolnionych przepisami z ich użycia.

 

403

Kierującemu samochodem osobowym zabrania się przewożenia na przednim siedzeniu dziecka do 12 lat (bez specjalnego fotelika), rozpoczynać jazdy jeżeli nie wszystkie przewożone osoby zapięły pasy bezpieczeństwa - chyba że są zwolnione z ich użycia a także przewozić na przednim siedzeniu dziecka siedzącego w foteliku ochronnym tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera.

 

404

Kierującemu zabrania się kierowania pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego po alkoholu, a także otwierania drzwi pojazdu, pozostawienia otwartych drzwi lub wysiadania bez upewnienia, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia.

 

405

Zabrania się między innymi holowania pojazdu kierowanego prze osobę w stanie po użyciu alkoholu, wjeżdżania na pas między jezdniami oraz zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi.

 

406

Zabrania się otwierania drzwi pojazdu, pozostawienia otwartych drzwi lub wysiadania bez upewnienia, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia. Kierujący oceniając sytuację może zalecić pasażerom wyjście tylko od strony chodnika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

407

Pojazd może zostać usunięty z drogi, gdy jest pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, jego stan wskazuje że nie jest używany oraz jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego i nie ma możliwości zabezpieczenia

 

408

Pozostawiając samochód na drodze należy zabezpieczyć go przed możliwością uruchomienia przez osobę niepowołaną jak również zachować środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku. Nie należy pod żadnym pozorem zostawiać dowodu rejestracyjnego wewnątrz pojazdu gdyż takie zachowanie sugerowałoby, że pojazd został użyczony.

 

409

Samochód osobowy zostanie usunięty z drogi na koszt właściciela w sytuacji pozostawienia go w miejscu w którym utrudnia ruch i jest to zabronione.

 

410

Pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie urządzeń do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu gdzie jest to zabronione, o ile nie utrudnia on ruchu lub nie zagraża jego bezpieczeństwu. W przypadku gdy zagraża bezpieczeństwu lub utrudnia ruch jest usuwany z drogi na koszt właściciela.

 

 

411

Wszyscy uczestnicy ruchu oraz inne osoby znajdujące się na drodze powinny ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanemu, a w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi a nawet zatrzymanie się.

 

412

Kierować samochodem osobowym należy w sposób uwzględniający rzeczywiste lub możliwe do przewidzenia zagrożenia, niedoświadczenie innych uczestników ruchu oraz kulturalnego zachowania się na drodze.

 

413

Nie można kierować samochodem osobowym, który ma zakryte światła, nie posiada tablic rejestracyjnych, ma zakryte lub częściowo niewidoczne tablice rejestracyjne.

 

414

Kierujący pojazdem wysyłającym żółte sygnały błyskowe (np. prace remontowe, śmieciarka, odkurzacz ) może nie stosować się do przepisów zobowiązujących do jazdy przy prawej krawędzi jezdni oraz przepisów dotyczących zatrzymania i postoju.

 

415

Jako kierowcy musimy liczyć się z pewnymi zasadami w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Należy pamiętać o tym aby nie oddalać się od pojazdu gdy silnik jest nie wyłączony, nie zostawiać kluczyków w stacyjce oraz o tym, że tylko na drodze pokrytej śniegiem możemy korzystać z  łańcuchów przeciwpoślizgowych.

 

416

Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem oraz ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach lub wrotkach.

 

417

Liczba przewożonych osób w samochodzie nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym.

 

418

Rzeczywista masa całkowita pojazdu oznacza masę pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób. Rzeczywista masa przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej tego samochodu.

 

419

Przewożony ładunek powinien być umieszczony w taki sposób, aby nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi.

 

 

 

 

 

 

 

 

420

Pojazd może być usunięty z drogi na koszt właściciela, gdy kierujący nim: znajduje się w stanie nietrzeźwości, nie posiada przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania nim, nie posiada przy sobie dokumentów uprawniających do użytkowania tego pojazdu.

 

421

Kierującemu samochodem osobowym nie wolno: umieszczać w pojeździe urządzenia wysyłającego sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, korzystać podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku, wyposażać pojazdu w urządzenie informujące o działaniu sprzętu kontrolno-pomiarowego używanego przez organy kontroli ruchu drogowego.

 

422

Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej, nieprzekraczającej 3,5 tony i przyczepy może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego,światła, w które wyposażona jest przyczepa powinny działać sprawnie i być utrzymane w należytym stanie.

 

423

W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego (sprzedaży), dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, (jeżeli była wcześniej wydana).

 

424

Właściciel pojazdu ma obowiązek powiadomić urząd rejestrujący pojazdy o wszystkich tych zmianach (zmianie numeru nadwozia, zmianie miejsca zamieszkania, sprzedaży pojazdu).

 

425

Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni urząd rejestrujący o nabyciu lub zbyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

 

 

426

Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba, że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.

 

427

Badanie techniczne pojazdu jest przeprowadzane na koszt właściciela pojazdu w uprawnionej przez starostę stacji kontroli pojazdów. Jest ono obowiązkowe i wykonuje się je (jeżeli pojazd jest nowy)przed upływem trzech lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem dwóch lat od dnia przeprowadzonego badania, a potem corocznie.

 

428

Dodatkowemu badaniu może być poddany pojazd: skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska, w którym dokonano zmian konstrukcyjnych, który ma być używany jako taksówka, pojazd uprzywilejowany, pojazd do nauki jazdy lub egzaminowania, przewożący materiały niebezpieczne.

 

429

Badanie techniczne przeprowadzane jest na koszt właściciela pojazdu w dowolnej stacji kontroli pojazdów, posiadającej zezwolenie starosty.

 

430

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi: we krwi od 0,2 do 0,5%o, w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg alkoholu na 1 dm3

 

431

Stan nietrzeźwości zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do: stężenia we krwi powyżej 0,5% alkoholu, obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

 

 

 

432

Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane na podstawie krajowego prawa jazdy, ale na okres nie dłuższy niż obowiązuje krajowe prawo jazdy i nie dłużej niż 3 lata. Okres ważności nie może jednak przekraczać terminu ważności krajowego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne w krajach w nim wymienionych.

 

433

Kierowca wpisany przez Policję do ewidencji osób naruszających przepisy ruchu drogowego, może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Nie dotyczy to kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy.

 

434

Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić urząd wydający prawa jazdy o zniszczeniu prawa jazdy, utracie prawa jazdy oraz zmianie miejsca zamieszkania.

 

435

Oceny zawartości alkoholu w organizmie dokonuje się przede wszystkim na podstawie badań wydychanego powietrza stosując takie urządzenia jak alko-maty i alko-testy, a stężenie alkoholu we krwi przez badanie krwi lub moczu w laboratorium. Takie badanie będzie przeprowadzone nawet w przypadku braku zgody kierującego.

 

436

Gdy istnieje podejrzenie nietrzeźwości badaniu na zawartość alkoholu we krwi poddawani zostają: kierujący pojazdem uczestniczącym w wypadku oraz osoba co do której zachodzi podejrzenie o kierowanie pojazdem uczestniczącym w wypadku.

 

437

Dowód rejestracyjny pojazdu może zostać zatrzymany przez policjanta m.in. w przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska.

 

438

Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w razie stwierdzenia, ze pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie oraz nie okazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu lub opłacenia składki tego ubezpieczenia.

 

439

Policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem jeżeli kierujący znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, albo środka działającego podobnie do alkoholu oraz przekroczył liczbę 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

 

440

Policjant zatrzyma prawo jazdy w przypadku stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność, gdy upłynął termin jego ważności oraz gdy właścicielem prawa jazdy jest kierujący pojazdem który w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy przekroczył liczbę 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin