sytuacje nietypowe.doc

(876 KB) Pobierz

301

Kierujący pojazdem będący uczestnikiem wypadku drogowego jest obowiązany na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa OC.

 

302

Jeżeli nie ma rannych lub zabitych nie trzeba wzywać policji, chyba, że są problemy z ustaleniem winnego, sprawca wypadku nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC lub jest w stanie nietrzeźwym lub wskazującym na spożycie alkoholu. Kierujący w razie uczestniczenia w wypadku, w którym nie ma ofiar powinien zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy, aby ostrzec innych kierujących o niebezpieczeństwie.

 

303

Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku, w którym są ranni lub zabici powinien udzielić niezbędnej pomocy poszkodowanym i zapewnić, na ile to możliwe, bezpieczeństwo ruchu w miejscu wypadku. Nie wolno niczego ruszać, przestawiać ani przesuwać, aby później nie było trudności w ustaleniu przyczyn wypadku.

 

304

Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany podać dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

 

305

Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję. Jeżeli ofiarom wypadku nie zagraża niebezpieczeństwo, pozostawiamy je na miejscu, nie podejmujemy ryzyka przenoszenia w inne miejsce, co mogłoby spowodować dalsze urazy.

 

306

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo nie liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

 

 

 

 

 

 

307

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo nie liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego.

 

308

Każdy uczestnik ruchu (kierowca czy pieszy) znajdujący się na drodze ma prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania np. dzieci grające w piłkę przy drodze mogą w każdej chwili na nią wbiec.

 

309

Każdy uczestnik ruchu (kierowca czy pieszy) znajdując się na drodze ma prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego chyba, że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania np. chwiejny chód pieszego może wskazywać, że jest on nietrzeźwy.

 

 

 

 

 

 

 

310

Omijając pojazd przewożący grupę dzieci lub młodzieży, kierujący jest obowiązany w czasie wsiadania lub wysiadania dzieci lub młodzieży zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby zatrzymać się.

 

311

Kierujący samochodem osobowym nie może wyprzedzać pojazdu uprzywilejowanego na terenie zabudowanym.

 

312

Pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania (również w okresie dobrej widoczności) i światła zewnętrzne pojazdu. Światła awaryjne nie powinny być włączone.

 

313

Zabrania się holowania na autostradzie z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.

 

314

Pojazd holowany (z wyjątkiem motocykla) powinien być zaopatrzony z tyłu po prawej stronie w ostrzegawczy trójkąt odblaskowy, a w okresie niedostatecznej widoczności ma mieć włączone światła pozycyjne, zamiast trójkąta odblaskowego może być użyty żółty sygnał błyskowy umieszczony w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Włączonych świateł mijania wymaga się w pojeździe holującym.

 

315

Nie wolno holować więcej niż jednego pojazdu (z wyjątkiem pojazdu członowego) a także pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach, chyba, że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia.

 

 

 

 

 

 

316

Skręcając w prawo samochód wjedzie na obszar niezabudowany (zielona tablica) gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 60 km/h, po skręcie w lewo natomiast kierujący znajdzie się na terenie zabudowanym (biała tablica), na którym nie będzie mógł poruszać się z większą prędkością niż 30 km/h.

 

317

Jakakolwiek awaria mająca miejsce na autostradzie lub drodze ekspresowej musi być sygnalizowana.

 

318

W razie awarii lub wypadku drogowego każdy kierujący pojazdem ma obowiązek sygnalizować postój na drodze twardej(nie będąca autostrada czy droga ekspresowa oraz poza terenem zabudowanym) W razie postoju na jezdni w miejscu gdzie jest to zabronione oraz jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości.

 

319

W razie awarii lub wypadku drogowego każdy kierujący pojazdem ma obowiązek sygnalizowania postoju pojazdu silnikowego lub przyczepy. Na drodze ekspresowej włączamy światła awaryjne, ustawiamy ostrzegawczy trójkąt odblaskowy 100 m za pojazdem na jezdni lub poboczu (w zależności gdzie stoi pojazd).

 

320

Na drodze twardej (z wyjątkiem autostrady i drogi ekspresowej), na której postój samochodu jest zabroniony w przypadku awarii samochodu włączamy światła awaryjne (w razie ich braku pozycyjne) i ustawiamy ostrzegawczy trójkąt odblaskowy 30-50 m za pojazdem.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin