Scenariusz_zajÄtÄ┼_z_wykorzystaniem_bajki_ekologicznej__W_Krasnolandii_.pdf

(59 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć z wykorzystaniem bajki ekologicznej
Scenariusz zaj ęć z wykorzystaniem bajki ekologicznej „W Krasnolandii”
Cele ogólne:
¦ Kształtowanie wraŜliwości na piękno otoczenia przyrodniczego;
¦ Wyrabianie poczucia odpowiedzialności za środowisko;
¦ Ocenianie zachowań słuŜących i zagraŜających zdrowiu.
Cele operacyjne:
Dziecko:
V wie, co zagraŜa środowisku;
V rozumie potrzebę ochrony środowiska;
V uczy się zachowań słuŜących zdrowiu i chroniących środowisko;
V wypowiada się całym zdaniem na temat wysłuchanego tekstu;
V rozumie pojęcie „recykling”;
V tworzy symbole i znaki;
V zgodnie współpracuje w zespole;
V wykonuje pracę wg wzoru;
Grupa wiekowa:
dzieci 5,6-letnie
Metody pracy:
V integracyjne;
V aktywizujące: burza mózgów;
V twórczego myślenia: „Poczta”;
V drama;
V zadań stawianych dziecku;
V samodzielnych doświadczeń;
V słowna, oglądowa.
Formy pracy:
V z całą grupą;
V w zespołach.
Bajka ekologiczna:
„W KRASNOLANDII”.
Był sobie wielki, pi ę kny park. W parku rosło mnóstwo ciekawych ro ś lin: wspaniałe,
pot ęŜ ne drzewa, kwitn ą ce i pn ą ce krzewy oraz wysokie i niziutkie kwiaty. Ch ę tnie przebywały
w nim ptaki, kolorowe owady, Ŝ abki, wiewiórki, je Ŝ e i inne drobne zwierz ę ta. Park był
pachn ą cy, zadbany i ś piewaj ą cy. Chocia Ŝ zdarzało si ę , Ŝ e go ś ciły w nim osoby, które wyrzucały
ś mieci gdzie popadło, deptały klomby i trawniki, gło ś no si ę zachowywały, łamały gał ę zie, nie
szanowały zwyczajów mieszka ń ców.
A mieszkały w nim malutkie krasnoludki. Czuły si ę bardzo dobrze, były szcz ęś liwe, jak
tylko mogły dbały o swoje otoczenie: grabiły, podlewały, wyrywały chwasty, zamiatały i
zbierały ś mieci. Krasnoludki mieszkały w male ń kim, pi ę knym pałacu pod konarami
najstarszego drzewa. Miały one swojego króla i królow ą . Para królewska lubiła przechadza ć
si ę alejami parku i podziwia ć ś wiat przyrody. Chocia Ŝ martwiły j ą niektóre zachowania go ś ci.
Król i królowa byli ju Ŝ w podeszłym wieku, wi ę c bardzo chcieli znale źć m ęŜ a dla swojej
jedynej córki Krasnolinki. Pragn ę li, by był to dobry gospodarz ich parku, by ich kraina
rozwijała si ę i pi ę kniała, dawała rado ść , szcz ęś cie i zdrowie wszystkim mieszka ń com i go ś ciom.
Ogłoszono wi ę c, by kandydaci przybywali zaprezentowa ć si ę przed królewsk ą par ą . Wkrótce
pojawił si ę pierwszy młodzieniec, bardzo dostojny i pi ę kny. Zaproponował, Ŝ e kiedy zostanie
wybrany na m ęŜ a Krasnolinki, pozamyka ptaki w klatkach, a ich ś piew zast ą pi gło ś n ą muzyk ą
z odtwarzacza. W parku odbywa ć si ę b ę d ą dyskoteki i bale. Podarował swojej wybrance radio
z wielkimi kolumnami, które potrafiły wyda ć z siebie tak ą moc, Ŝ e drzewa gubiły natychmiast
li ś cie, a kwiatom opadały płatki, owady natomiast chowały si ę w najskrytsze k ą ty. Drugi
kandydat w bogatym stroju, kiedy stan ą ł przed par ą królewsk ą przedstawił swój pomysł.
Pragn ą ł wyci ąć drzewa i wybudowa ć w parku wesołe miasteczko, bo przecie Ŝ , jak twierdził,
krasnoludki najbardziej na ś wiecie lubi ą dobr ą zabaw ę . Krasnolinka dostała od niego w
prezencie mał ą karuzel ę z pozytywk ą , która wygrywała pi ę kne melodie. Wkrótce pojawił si ę
kolejny młodzieniec z rozwichrzon ą fryzur ą i głow ą pełn ą pomysłów. Powiedział, Ŝ e kiedy on
zostanie wybrany przez królewsk ą par ę to zaora cz ęść parku i wybuduje fabryk ę czekolady.
Przecie Ŝ wie, Ŝ e krasnoludki bardzo lubi ą słodycze, a poza tym taka inwestycja przyniesie
dochód dla całej krainy. Dodał, Ŝ e chce zamieni ć nudne Ŝ ycie krasnoludków w słodkie Ŝ ycie.
Podarował Krasnolince tabliczk ę czekolady, która po odłamaniu kawałka szybko uzupełniała
ubytek i wci ąŜ była cała. Potem pojawiali si ę kolejni kandydaci, a ka Ŝ dy z nich miał swój
pomysł i swój prezent dla wybranki.
Na koniec przyszedł skromny chłopiec, o bardzo szczerej, szcz ęś liwej buzi i opowiedział
o swoich planach. Gdyby został tu gospodarzem, nie zmieniłby nic, bo tutaj jest tak pi ę knie.
Jedyne jego marzenie to dba ć , by jeszcze wi ę cej ptaków ś piewało wesoło, by jeszcze wi ę cej
kwiatów pachniało, drzew szumiało, a w stawie Ŝ ab rechotało. By na ławkach odpoczywa ć
mogli szcz ęś liwi ludzie, by znaki w alejkach przypominały o konieczno ś ci szanowania zieleni, a
kosze zapraszały, by wrzuca ć do nich ś mieci. Przyniósł on swojej wybrance nasionko ro ś liny,
która ju Ŝ wygin ę ła zniszczona przez ludzi, a była taka pi ę kna i miała czarodziejsk ą moc. Jej
zapach sprawiał, Ŝ e ust ę powały bóle i potrafił zamieni ć smutek w rado ść . Para królewska
rozpatrywała ka Ŝ d ą kandydatur ę bardzo wnikliwie. Jednak zdecydowanie przypadł jej do
gustu ostatni młodzieniec o imieniu Ekolinek, to on jak s ą dzili spełni ich oczekiwania, b ę dzie
dobrym m ęŜ em i wspaniałym gospodarzem tej krainy. Wkrótce odbyło si ę wesele, na którym
przygrywała kapela Ŝ ab, pasikoników i innych owadów.
Młoda para Ŝ yła długo, w szcz ęś ciu, zdrowiu i spokoju. Dbała o swój park, a ten stał si ę
jeszcze pi ę kniejszy, bogatszy i bardzo czysty. Krasnoludki wiedziały, Ŝ e dbaj ą c o swoje
ś rodowisko chroni ą ś wiat.
Autor: B. Stodolna
Piosenka:
„POSPRZ Ą TAJMY Ś WIAT”
1. Tyle śmieci jest na świecie,
Tyle brudu wokół nas,
Wszędzie śmieci te znajdziecie
Na porządki nastał czas.
Ref. Niech się lasy zielenią,
Niech śmieci zniknie ślad,
Posprzątajmy ziemię,
Posprzątajmy świat.
2. Czemu ludzie Ŝyją w brudzie,
cierpi rzeka, łąka, las.
Brudne ścieki – precz od rzeki,
Na porządki nastał czas.
3. Kiedy razem posprzątamy,
zdrowy będzie kaŜdy z nas.
Bałaganić juŜ nie damy,
Na porządki nastał czas. („Wesołe przedszkole pięciolatka” – płyta CD,
sł. S. Karaszewski, muz. T. Strąk)
Środki dydaktyczne:
V bajka ekologiczna;
V ilustracja do bajki (samodzielnie przygotowana);
V kukiełka Krasnolinek (samodzielnie przygotowana z surowców wtórnych);
V kredki, mazaki;
V białe koła z czerwoną obwódką wycięte z kartonu (znaki zakazu);
V worek z wymieszanymi surowcami wtórnymi;
V pudełka na śmieci z napisem: papier, szkło, plastik;
V płyta z piosenką;
V pudła „skrzynki pocztowe” z napisami „Podobało mi się...”,
„Nie podobało mi się...”;
V piłeczki;
V materiały do wykonania Krasnolinka.
Przebieg zaj ęć:
1. Powitanie:( nauczycielka trzyma w r ę ce kukiełk ę Krasnolinka )
Krasnolinek przedstawia się :( Jestem Krasnolinek pochodz ę z Krasnolandii) ,
kolejno przedstawiają się wszystkie dzieci mówiąc swoje imię i określają, co
lubią, np. Jestem Magda, lubię muzykę....
2. Nauczycielka czyta bajkę ekologiczną „W Krasnolandii”.
3. Krasnolinek rozmawia z dziećmi na temat wysłuchanej bajki:
V Kto mieszka w Krasnolandii?
V Jak wygląda ta kraina?
V Jaki kłopot mają władcy tej krainy?
V Na jaki pomysł wpada król?
V Z jakimi propozycjami przybywają kandydaci do ręki królewny?
V Który kandydat wam się podobał, dlaczego?
4. „Burza mózgów”- Jak my moglibyśmy pomóc krasnoludkom w ich kłopocie?
5. „My jesteśmy krasnoludki”- zabawa przy popularnej piosence.
6. Nauczycielka proponuje wykonanie znaków ekologicznych w grupach (dzieci
losują piłeczkę i dzielą się na grupy wg kolorów piłeczek). KaŜda grupa
otrzymuje białe koło z czerwoną obwódką, kredki i mazaki. Przedstawiciele
grup losują temat : „Nie deptaj trawnika”, „Nie łam gałęzi”, „Nie zrywaj
kwiatków”, „Nie hałasuj”, „Nie zaśmiecaj”..... Grupy przedstawiają swój temat
w formie symbolu, znaku na otrzymanych kołach. Omówienie znaków.
7. „Posprzątajmy świat”- zabawa przy piosence.
8. Nauczycielka pokazuje worek ze śmieciami zebranymi w parku (puszki,
butelki, folie, papiery), prosi o propozycje, co ma z tym zrobić.
9. Dzieci segregują śmieci do przygotowanych pudełek z napisami: plastik, papier,
szkło, wypowiadają się na temat recyklingu.
10. Nauczycielka zwraca uwagę na Krasnolinka (kukiełkę), pokazuje z czego on
zrobiony, okazuje się, Ŝe surowce wtórne moŜna wykorzystać w zabawie.
Omawia sposób wykonania kukiełki, proponuje dzieciom działalność
plastyczną. ( kukiełka wykonana jest na plastikowej butelce stanowi ą cej tułów,
głow ę ma zrobion ą z folii wypchanej foli ą lub ś cinkami tekstylnymi i poł ą czon ą z
tułowiem za pomoc ą gumki, ubiór zrobiony jest z czerwonej bibuły, papieru lub
ś cinków tekstylnych.) Dzieci wybierają potrzebne materiały i wykonują krasnala.
( mog ą wykorzysta ć takie kukiełki do zabawy w teatr, inscenizowa ć bajk ę
ekologiczna wg własnych pomysłów) Prace zostają omówione i ustawione na
wystawie.
11.„Poczta”- Dzieci podchodzą do skrzynek pocztowych z napisem „Podobało mi
się...” lub „Nie podobało mi się...”, wrzucają piłkę i uzupełniają napisy
wypowiedziami o własnych odczuciach.
Opracowała:
Bogumiła Stodolna
Nauczycielka
Publicznego Przedszkola
w Kotowiecku
Źródło: www.przedszkola.edu.pl
Zgłoś jeśli naruszono regulamin