Środowisko sprzyjające pracy mózgu.doc

(50 KB) Pobierz
Środowisko sprzyjające pracy mózgu

Środowisko sprzyjające pracy mózgu.
Mózg, jeśli ma sprawnie działać, reagować twórczo na narzucane zadania, musi się "odżywiać".
Właściwej do utrzymywania go w gotowości pożywki dostarczają pobudzające bodźce, czyli możliwie najbardziej różnorodne i liczne wrażenia zmysłowe. Poniższe zestawienie zawiera doświadczenia kilkunastu wiodących firm światowych na tym polu oraz rady specjalistów ds. technik umysłowych
(m.in. Tony Buzana i Edwarda de Bono).

Wszystkie opisane dalej sugestie dotyczą pomieszczeń i miejsc pracy personelu i mają z konieczności charakter ogólny. Realizacja konkretnych pomysłów powinna w miarę możliwości uwzględniać osobiste preferencje i upodobania pracowników. Niektóre dotyczą szczególnie większych pomieszczeń, jak hall (H), recepcja (R), korytarze (K) itp. lub pomieszczeń specjalnych, jak gabinety (G) i sale konferencyjne (SK).Po zmodyfikowaniu podane niżej uwagi można również wykorzystać do stworzenia właściwego otoczenia w domu, w szkołach, centrach edukacyjnych itp.

·         Kolory ścian powinny być łagodne i optymistyczne. W wyborze można kierować się ogólną analizą cech kolorów*, z której m.in. wynika, że w pomieszczeniach przeznaczonych do nauki i pracy twórczej bardzo dobrze funkcjonuje kolor turkusowy, wywołujący uczucie miłego chłodu, świeżości i ożywienia.

·         Na ścianach warto zawiesić inspirujące dzieła malarskie, które co jakiś czas trzeba zmieniać (można ustawić również rzeźby) (G, SK).

·         Z dobrego sprzętu stereo powinna dobiegać delikatna muzyka klasyczna; można ją dobrać bardzo fachowo, zależnie od rodzaju wysiłku umysłowego, w który angażują się pracownicy. Szczególnie zalecane są zestawy utworów, składające się na tzw. koncert "aktywny"** (H, K, R).

·         Świetnie sprawdza się (również jako źródło kojącego dźwięku) mała fontanna
z zamkniętym obiegiem wody, którą można zainstalować w małym "oczku", dodatkowo obsadzonym roślinami wodnymi. Ustawione przy tym oczku wygodne siedzenia utworzą razem kącik na specjalne rozmowy lub chwile osobistego wypoczynku (H, R, G, SK).

·         Wyposażenie powinno obejmować wygodne meble, jak sofa, fotele, nawet wypchane poduszki do siedzenia Ale przy biurku/stole najlepsze jest normalne krzesło z oparciem, ale dość twardym siedzeniem, zapewniające lekkie napięcie mięśni pośladków i nóg.
Żadne wielkie dzieło nie zrodziło się w wygodnym fotelu. Michel Montagne

·         Na biurku (stole) powinno być tyle miejsca, aby na wolnej przestrzeni znajdywało się tylko to, co wiąże się z wykonywaną w danej chwili pracą i co ułatwia koncentrację.

·         Warto zadbać o kwiaty, cięte i doniczkowe, zwłaszcza te przyjazne człowiekowi. Szczególnie "zdrowe" są paprocie, geranium i pelargonie, także domowe lipki (np. afrykańska), wrzośce, fiołki alpejskie, hiacynty i tulipany (trzy ostatnie kwitną cały rok). Można pobawić się także w uprawę róż miniaturowych...

Paprocie domowe (udają się również ogrodowe) produkują spore ilości tlenu, ale przede wszystkim jonizują ujemnie powietrze, wzmacniając swoim biopolem biopole człowieka. Mistrzem w tym względzie jest geranium, inaczej bodziszek (w Bułgarii nazywanym "zdrawec",
i słusznie). Cenną cechą pelargonii (oprócz tego, ze znakomicie odświeżają powietrze) są pachnące liście, u niektórych gatunków dopiero po potarciu palcami, dlatego warto ustawiać je w zasięgu ręki. Zdecyduj się jednak na jeden gatunek, gdyż zapachów różnych pelargonii nie należy mieszać. Polecane odmiany to: "Lady Plymouth", "Old Spice" i "Fragrans"

Uwaga: jeśli nie uda się utrzymać w pomieszczeniu paproci, geranium lub pelargonii, przyczyną są zapewne szkodliwe promieniowania podziemnych cieków wodnych. Mogą pomóc odpromienniki, a jeszcze lepiej konsultacja z radiestetą.

·         Pod ręką pracownicy powinni mieć duże, czyste bloki rysunkowe z kolorowymi mazakami

·         (lub tablicę "flip-chart" i kolorowe flamastry), ułatwiające twórcze myślenie m.in. przy pomocy Map Myśli (G, SK).

·         Zestawy prostych klocków, plastelina lub modelina do zwykłej zabawy bardzo ułatwiają twórczy, osobisty namysł.

·         Konieczne jest właściwe oświetlenie - najlepsze są zwykłe żarówki lub lampy halogenowe (uciekać od jarzeniówek!). W przypadku intensywnej pracy przy komputerach stosowne ekrany na monitorach zmniejszą zmęczenie oczu.

·         Do twórczego myślenia pobudza zawieszona gdzieś w widocznym miejscu abstrakcyjna forma, poruszana podmuchami powietrza.

·         Dobre, świeże powietrze zapewniają wentylator, grzejnik i nawilżacz (jeśli trzeba). Okna oczywiście muszą być otwierane. Postawiony w dyskretnym miejscu domek "zapachowy" umożliwia użycie zapachów sprzyjających pracy umysłowej i/lub relaksowi.

Lawenda, eukaliptus i pomarańcza rozjaśniają umysł, działają odświeżająco i pobudzająco, podobnie jak werbena. Działanie pamięci usprawniają natomiast bazylia rozmaryn.

·         Bardzo szkodliwy nie tylko dla pracy umysłowej, ale w ogóle dla zdrowia jest smog elektromagnetyczny. Źródłem tej niewidzialnej "trucizny" są wszystkie pobliskie urządzenia elektryczne i elektroniczne. W miejscu pracy takich urządzeń powinno być jak najmniej.

·         Zawieszone w zasięgu wzroku lustra "poszerzają" przestrzeń. W tym względzie warto poznać zasady feng-shui lub zasięgnąć rady specjalisty, aby przy okazji idealnie dopasować meble i pozostałe wyposażenie do całości pomieszczenia.

·         Zawieszone/postawione w widocznym miejscu obrazek, zdjęcie lub znak (może być w formie napisu lub symbolu) powinny przypominać o misji i celach firmy (G, K, H, R, SK).

·         Mapę działań lokalnych można uzupełnić globusem i mapą Wszechświata, pokazujące szersze horyzonty działań i myśli firmy i jej pracowników, jako członków całej rodziny ludzkiej (H, G, SK).

* jak je wybrać czytaj np. w książce Dorothy & Howard Sun "Kolory życia" . RAVI 1996.
** szczegóły dalej.

Dobór muzyki do różnych celów

Muzyka do nauki i pracy umysłowej

Tomasz Albinioni:

koncert op. 9 nr 2, adagio, adagio G na instrumenty smyczkowe,

Carl Philip Bach:

koncert Es-dur na organy, adagio

Jan Sebastian Bach:

inwencje 2- i 3-głosowe, Das Wohltemperierte Klavier,
koncert G-dur na flet i smyczki, largo, koncert F-dur na
harfę, largo, koncert C-dur na harfę, koncewrt g-moll na
flet i skrzypce, largo, koncert f-moll na harfę BMV
1056, Wariacje Goldbergowskie, Aria na strunie G

Arcangello Corelli:

koncert D-dur nr 7, sarabanda, koncert a-moll nr 9, koncert
f-moll - preludium i sarabanda (largo), koncert e-moll nr 5

Georg Haendel:

sześć fantazji na harfę, koncert B-dur op. 4 nr 6 - wersja na
harfę, koncert g-moll na wiolonczelę i smyczki, largo,
koncert d-moll largo

Jan Pachelbel:

koncert D-dur, andante, sinfonia B-dur, andante, Kanon D

Antonio Vivaldi:

sześć koncertów na flet op. 6, koncert D-dur na lutnie/gitarę EXII 15, koncert d-moll na violę RXII nr 38, largo, koncert
C-dur na mandolinę, largo

George Teleman:

Podwójna fantazja G-dur na harfę, largo, koncert g-moll na
altówkę i skrzypce z orkiestrą, largo

Janalea Hoffman:

Mind Body Tempo (fotrpian o orkiestra), Deep Daydreams
muzyka instrumentalna), Music to Facilitate Imaginery
fortepian i skrzypce)

William Duncan:

Exultate - Music to Expand Learning

Andre Gagnon:

Lawrance (Columbia Records) - muzyka w stylu barokowym słynnego francusko-kanadyjskiego kompozytora i wykonawcy

 

Utwory relaksacyjne

Samuel Barber:

adagio na orkiestrę

Piotr Czajkowski:

nokturn d-moll op. 19 nr 4

Gabriel Faure:

Siciliana

Christopher Gluck:

Taniec błogosławionych duchów

Wolfgang Mozart:

koncert klarnetowy A-dur KV 622, adagio

Sergiusz Prokofiew:

I. koncert fortepianowy, III. Część

Jules Massenet:

Medytacja na orkiestrę z opery "Thais"

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin