Jest to chód czterotaktowy. Koń stawia kolejno : prawa noga przednia, lewa przednia, prawa noga tylna i lewa tylna. Długość kroku w stępie wynosi 130-180 cm, szybkość posuwania się konia około 100 m/min. (1 km około 10 minut, a 6-7 km na godzinę. Zależnie od postawy konia pod jeźdźcem, długości i prężności wykroku rozróżniamy cztery rodzaje stępa: swobodny, pośredni i wyciągnięty.
Kłus jest chodem dwutaktowym. Dwie przeciwstawne kończyny wykonują jednoczesny ruch i wspierają się o ziemię (przednia lewa - tylna prawa, przednia prawa - tylna lewa. W konkursach ujeżdżenia rozróżnia się kłus pośredni, kłus skrócony i wyciągnięty. Natomiast podczas nauki jazdy i podczas jazdy w terenie stosuje się kłus roboczy, kłus pośredni (dodany) i kłus wyciągnięty.
Galop to chodem skaczący, wykonywany na trzy takty. Koń stawia najpierw jedną kończynę tylną, potem drugą tylną i tuż po niej przeciwstawną przednią i jako ostatnią - pozostałą przednią kończynę. Jeżeli koń zaczyna galop z prawej tylnej kończyny, to drugi takt wykonuje lewą tylną i prawą przednią, a trzeci takt lewą przednią - jest to galop z lewej nogi. Każdy taki trzytaktowy skok konia w języku jeździeckim nazywa się "foule". Jego długość zależy od rodzaju galopu i może dochodzić do 4 m. Zależnie od postawy konia i długości jego "foule" rozróżniamy następujące rodzaje galopu : skrócony (zebrany), pośredni, wyciągnięty, nadrzędny, cwał.
Mr._Tomex