Wyburzona Łódź.rtf

(8 KB) Pobierz

 

 

Nazwa: Dworzec kolejowy - Łódź Kaliska

   Adres: ul. Unii Lubelskiej 3

   Data budowy: pocz. XX wieku

   Data wyburzenia: lata 90-te XX w.

   Widok:

  Kliknij, aby powiększyć

 

Dodatkowe informacje:

 

Dworzec zaprojektował architekt Czesław Domaniewski. Przed wejściem znajdowały się wysokie schody, nadające budynkowi monumentalny charakter. Wewnątrz było sporo secesyjnych detali, m.in. mosiężne wykończenia i kryształowe szyby w drzwiach. 28 września 1946 r. na stacji wydarzyła się katastrofa kolejowa, w której zginęło 21 osób, a ponad 40 zostało rannych. W 1994 r. na miejscu starego budynku dworca postawiono nowoczesny obiekt.

 

  Nazwa: Pałac Juliusza Heinzla

   Adres: Julianów

   Data budowy: 1890 r.

   Data wyburzenia: okres II W.Ś.

   Widok:

  Kliknij, aby powiększyć

 

Dodatkowe informacje:

 

Pałac zbudowany na wzniesieniu (własność łódzkiego fabrykanta Juliusza Heinzla) inspirowany był formami włoskiego renesansu. Schody z tarasu rezydencji wiodły wprost do brzegu stawu. Między pałacem i stawem znajdowała się fontanna. Obok mieścił się zwierzyniec i sad. W czasie II wojny światowej w pałacu znajdowała się siedziba Armii Łódź. 6 września 1939 pałac został uszkodzony podczas bombardowania i w rezultacie rozebrany przez okupanta.

 

 

Dane obiektu:

 

   Nazwa: Wielka Synagoga

   Adres: ul. Spacerowa 2

   Data budowy: 1881 r.

   Data wyburzenia: 1940 r.

   Widok:

  Kliknij, aby powiększyć

 

Dodatkowe informacje:

 

Synagoga była przeznaczona dla żydowskiej burżuazji, zasymilowanej z polską kulturą. Wstęp do świątyni umożliwiały tylko specjalne przepustki, wydawane najbogatszym Żydom, przede wszystkim tym, którzy sponsorowali jej budowę.

 

 

Dane obiektu:

 

   Nazwa: Synagoga Ezras Izrael

   Adres: ul. Wólczańska 6

   Data budowy: 1899-1904 r.

   Data wyburzenia: XI 1939 r. i 1940 r.

   Widok:

  Kliknij, aby powiększyć

 

Dodatkowe informacje:

 

Za Wikipedia.pl: Synagoga Ezras Izrael w Łodzi, zwana Litwaków lub Wołyńską została zbudowana w latach 1899-1904, według projektu Gustawa Landau-Gutentegera. Plac przy Wólczańskiej 6 w końcu XIX wieku kupiła grupa żydowskich kupców. Budynek świątyni powstał na planie prostokąta. Miała trzy kondygnacje. Nad podwójnym wejściem był trójkątny szczyt z arkadowym fryzem, nad nim duża rozeta. Elewację zdobiły okna o różnej wielkości, a na szczycie były małe wieżyczki zakończone kopułami. Synagoga miała dwa odrębne wejścia dla kobiet, którymi wchodziły na galerię. Tuż po odzyskaniu niepodległości, synagoga zarządzana była przez stowarzyszenie "Ezras Izrael". Podczas II wojny światowej, w nocy z 10 na 11 listopada 1939 roku niemieccy okupanci spalili synagogę. Podczas niszczenia budynku Niemcy znęcali się nad rabinami synagogi. W 1940 roku ostatecznie usunięto zgliszcza bóżnicy.

 

Dane obiektu:

 

   Nazwa: Dom Koncertowy Ignacego Vogla

   Adres: ul. Dzielna 18

   Data budowy: 1883-1887 r.

   Data wyburzenia: 2000 r.

   Widok:

  Kliknij, aby powiększyć

 

Dodatkowe informacje:

 

Gmach wzniesiono według projektu architekta Otto Gehliga. Wieloletnia siedziba Filharmonii Łódzkiej.

 

Łódź / 05

 

Dane obiektu:

 

   Nazwa: Teatr Wielki Fryderyka Sellina

   Adres: ul. Konstantynowska 14

   Data budowy: 1901 r.

   Data wyburzenia: 1920 r.

   Widok:

  Kliknij, aby powiększyć

 

Dodatkowe informacje:

 

Sala Teatru Wielkiego wybudowana przez Fryderyka Sellina przy ul. Konstantynowskiej 14 (obecnie ul. Legionów 14) miała 1250 miejsc i posiadała nowoczesne wyposażenie. Została otwarta 28 września 1901 roku. W 1912 roku Fryderyk Sellin popadł w trudności finansowe i sprzedał teatr na licytacji. Niestety, już w 1920 roku spłonęła, po czym została wyburzona. Obecnie w tym miejscu mieści się pawilon handlowy, odsunięty do tyłu od pierzejowej zabudowy ulicy Legionów, co stanowi ślad po dawnym Teatrze Wielkim... Fryderyk Sellin spoczywa na ewangelickiej części Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej.

 

Łódź / 06

 

Dane obiektu:

 

   Nazwa: Kino Muza

   Adres: ul. Pabianicka 173, Ruda Pabianicka

   Data budowy: XX w., przed II W.Ś.

   Data wyburzenia: lata 90-te XX w.

   Widok:

  Kliknij, aby powiększyć

 

Dodatkowe informacje:

 

Widokówka pochodzi z okresu II Wojny Światowej, gdy Łódź była nazywana przez Niemców Litzmannstadt, a Ruda Pabianicka - Erzhausen. Kino Muza mieściło się przy ul. Pabianickiej w mieście Ruda Pabianicka, po II wojnie światowej przyłączonym do Łodzi. Powstało prawdopodobnie w okresie międzywojennym. Od 1 września 1992 roku odbywały się w nim tymczasowo msze nowo erygowanej parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Imienia Maryi. W 1996 roku na miejscu kina Muza stała już nowa kaplica.

 

Łódź / 08

 

Dane obiektu:

 

   Nazwa: Norbelana

   Adres: ul. Żwirki 10

   Data budowy: 1905 r.

   Data wyburzenia: 2005 r.

   Widok:

  Kliknij, aby powiększyć

 

Dodatkowe informacje:

 

Produkowano tam przędzę wełnianą, sukno i tkaniny półwełniane, zatrudniano 1050 osób. Po zniszczeniach z okresu I wojny światowej utworzono w 1921 r. Spółkę Akcyjną z kapitałem 9 mln zł i stopniowo rozwijano produkcję. Po 1945 r. zakład upaństwowiono i nazwano imieniem Norberta Barlickiego. Od jego imienia wzięła się nazwa Norbelana. Fabryka pracowała do 1994 r. W 2003 roku nabywca budynków przeznaczył je do wyburzenia.

 

Łódź / 09

 

Dane obiektu:

 

   Nazwa: Synagoga Alte Szil

   Adres: ul. Wolborska 20

   Data budowy: 1863-71 r.

   Data wyburzenia: 10 / 11 XI 1939 r.

   Widok:

  Kliknij, aby powiększyć

 

Dodatkowe informacje:

 

Główna synagoga łódzkiej gminy żydowskiej, została zbudowana według projektu Jana Karola Mertschinga, na miejscu starej, drewnianej. Budynek świątyni był mieszanką kilku stylów: mauretańskiego, bizantyjskiego i neoromańskiego. Była to jedna z najciekawszych architektonicznie synagog w Polsce. Podczas II Wojny Światowej, Niemcy ograbili i podpalili świątynię w nocy z 10 na 11 listopada 1939 roku. W miejscu gdzie stała synagoga, wzniesiono w 1995 r. pomnik Dekalogu.

 

Łódź / 10

 

Dane obiektu:

 

   Nazwa: Kaplica św. Walentego

   Adres: ul. Okólna

   Data budowy: 1729 r.

   Data wyburzenia: 1941 r.

   Widok:

  Kliknij, aby powiększyć

 

Dodatkowe informacje:

 

Kapliczka modrzewiowa pw. św. Walentego w Lesie Łagiewnickim w Łodzi została wzniesiona w 1729 roku z drewna pochodzącego z pierwszego kościoła w Łagiewnikach. Znajdowała się na wzniesieniu, nieco na południe od Klasztoru franciszkanów. Koszt jej budowy wyniósł 485 zł i 6 gr. W 1751 roku otoczono ją drewnianym parkanem. Jesienią 1941 roku została - jak wiele obiektów tego typu - zniszczona przez niemieckich okupantów. Dziś w miejscu, gdzie się znajdowała, stoi krzyż z pamiątkową tablicą. (wikipedia.pl)

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin