WSKAZÓWKI ZDROWEGO ODCHUDZANIA.docx

(14 KB) Pobierz

WSKAZÓWKI DO ZDROWEGO ODCHUDZANIA!

1.   Jedz nawet 5 posiłków dziennie w równych odstępach czasowych i o mniejszej objętości – to co zwykle zjesz w 2 – 3 posiłkach rozłóż na 5 posiłków.

2.   Maksymalnie wyeliminuj z codziennych posiłków cukry proste i jak słodycze, słodkie napoje, dżemy, słodkie płatki do mleka, dosładzane soki, kawa + cukier, herbata + cukier, itp.

3.   Produkty mączne zamień na produkty z wysoką zawartością błonnika – pieczywo białe zmień na razowe, ziemniaki na kaszę gotowaną połowę czasu (zachowasz cenny błonnik), makaron zwykły zmień na razowy. UWAGA chleb ciemny nie zawsze jest chlebem razowym, zobacz etykietę czy nie ma na niej barwnika – glukozy!

4.   Staraj się ograniczyć tłuszcz ale nie wyeliminować! Jest bardzo ważny dla gospodarki hormonalnej. Zamień tłuszcze zwierzęce na roślinne najlepiej oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia (extra virgin) – nie nadaje się do smażenia.

5.   Zamiast smażyć np. upiecz!

6.   Pamiętaj o wodzie! Pij ją powoli przez cały dzień wtedy możesz mieć pewność, że dostarczyłeś/ jej odpowiednią ilość. UWAGA przeczytaj etykietę – woda mineralna ma większą wartość od wody źródlanej. Kawa, herbata, napoje nawet soki nie nawodnią twojego ciała tak jak czysta woda. Co więcej kawa i herbata mogą przyczyniać się do odwodnienia.

7.   Herbatę czarną zamień na zieloną lub czerwoną (Pu – erh).

8.   Diety głodówkowe wprowadzają organizm w „tryb awaryjny” – mało dostaję, muszę maksymalnie oszczędzać to doprowadza do efektu jojo, po powrocie do zwykłego sposobu żywienia organizm dalej oszczędza, tak na wszelki wypadek.

9.   Trenuj w stałym niezmiennym tempie na rowerze stacjonarnym, stepperze czy bieżni (tzw. wysiłek tlenowy) przez minimum 30 minut i staraj się go wydłużać – dopiero po ok. 20 minutach treningu zaczynasz spalać tłuszcz wcześniej spalasz cukier – glikogen. Organizm jako łatwiejsze źródło energii wykorzystuje cukier, dopiero kiedy przekona się, że wysiłek jest stały (bez nagłych zmian ze stałą dostawą tlenu) zacznie korzystać z tłuszczu jako „paliwa” – ze względu na dłuższe przemiany aby pozyskać energię. Każda zmiana tempa powoduje zmianę „paliwa” na cukier.

10.    Tempo ćwiczeń nie może powodować zadyszki jeśli czujesz, że zaczynasz dyszeć oznacza to, że tempo jest zbyt wysokie – przemiany tłuszczu jako „paliwa” odbywają się wyłącznie z wykorzystaniem tlenu w przeciwnym razie spalany jest cukier. Zadyszka świadczy o niedoborze tlenu (organizm próbuje go w ten sposób uzupełnić). Lepiej trenować dłużej niż zbyt intensywnie.

11.    Aby szybciej zacząć spalać tłuszcz wykonaj trening na siłowni (główne paliwo – cukier) dzięki temu zmniejszysz ogólną pulę zmagazynowanego cukru w organizmie – glikogenu i organizm będzie zmuszony do wcześniejszego pobierania tłuszczu jako źródła energii.

12.    Nie próbuj trenować na czczo bo możesz doprowadzić do przetrenowania i osłabienia organizmu a na tym Ci nie zależy.

13.    Pamiętaj, że zgubienie 7 czy 10 kg w ciągu tygodnia zawsze odbije się negatywnie na Twoim zdrowiu. Lepiej zrzuć 3 – 5 kg na miesiąc odżywiając się zdrowo i trenując a Twój organizm odpłaci Ci za to kondycją i zdrowiem.

14.    Wypracuj nawyki, z którymi nie będziesz się już rozstawać. Pamiętaj to co robisz to nie dieta czy katowanie w siłowni, to zdrowy styl życia, który ma sprawić że będziesz się czuł/a rześko i młodo do końca życia.

15.    Pamiętaj, że pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu, nie przejmuj się małymi niepowodzeniami tylko przemyśl, który element planu zawiódł i postaraj się go poprawić.

Opracowane przez:

FizjoProfesjonal – mgr Jakub Lipniewski

Tel: 514 – 705 – 105

Lublin ul. Głęboka 29

Zgłoś jeśli naruszono regulamin