Transport Lotniczy Referat.docx

(1539 KB) Pobierz

Transport Lotniczy

 

 

 

pb2.jpg

 

 

 

 

 

Piotr Zalewski i Igor Tarasewicz

 

Spis treści

 

Transport Lotniczy - definicja              3

Ogólna charakterystyka              3

Podział transportu lotniczego              5

Transport pasażerski              5

Transport towarowy              6

Transport mieszany              8

Infrastruktura transportu lotniczego              8

Infrastruktura liniowa              8

Infrastruktura punktowa transportu lotniczego              10

Lotniska w Polsce              14

Podział portów lotniczych              16

Ruch lotniczy w Polsce              17

Ruch pasażerów w polskich portach lotniczych w 2011 roku              17

Przeładunek ładunków w polskich portach lotniczych w 2011 roku              18

Rodzaje przychodów przedsiębiorstw lotniczych              20

Wydatki przedsiębiorstw lotniczych              21

Środki transportu lotniczego              22

Klasyfikacjia samoltów              23

Samoloty pasażerskie              24

Samoloty towarowe              28

Samoloty Kombi              31

Samoloty wojskowe              32

Samoloty cywilne i osobiste              32

Podział samolotów ze względu na ilość płatów              33

Podział samolotów ze względu na sposób napędu              34

Podział samolotów ze względu na umocowanie głównego płatu              35

Inne podziały              36

Śmigłowce              37

Śmigłowce lotnictwa cywilnego – stan na rok 2010 i 2011              38

Transport lotniczy w Europie i na świecie              39

Transport Lotniczy - definicja

 

Transport lotniczy -  przemieszczanie drogą powietrzną osób lub towarów.

Jest najnowocześniejszą i najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią transportu. Opiera się na skomplikowanych środkach lokomocji, nawigacji i obsługi naziemnej oraz wymaga dużych nakładów kapitałowych i wysoko wykwalifikowanych kadr. Transport lotniczy pozwala na bardzo szybkie dotarcie do wyznaczonego celu i jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu.

 

Ogólna charakterystyka

 

Ogólną charakterystykę transportu lotniczego pasażerskiego i towa­rowego można przedstawić w kilku punktach:

 

1.   Szybkość - jest to niewątpliwie najszybsza gałąź transportu na średnie i duże odległości. Wynika ona z prędkości, jaką osiągają samoloty, coraz większej dostępności i niezawodności transportu lotniczego oraz lepszej obsługi techniczno-organizacyjnej całego procesu przewozowego.

 

 

2.   Bezpieczeństwo - przewozy lotnicze są jednym z najbezpieczniejszych sposobów przewozu ładunku, biorąc pod uwagę takie czynniki jak wil­goć, wstrząsy oraz wypadki losowe.

 

 

3.   Częstotliwość przewozów - transport lotniczy wciąż rozwija się bardzo dy­namicznie. Przewoźnicy oferują nowe połączenia w najodleglejsze miejsca świata. Związane jest to z rozwojem środków transportu i możliwościami technicznymi (samolot może pokonać coraz większe odległości podczas jednego lotu) oraz z coraz większą potrzebą i ochotą ludzi do poznawania nowych miejsc.

 

 

4.   Przejrzystość dróg transportowych - korytarze powietrzne są jasno wy­dzielone w przestrzeni powietrznej. To obszar, który przeznaczony jest do lotów wykonywanych przez statki powietrzne. Korytarze powietrzne mają szerokość 10 NM (mil morskich) dla ruchu lotniczego krajowego oraz 20 NM dla lotów międzynarodowych. Wysokość korytarza mieści się w granicach od 900 do 12 000 m.

5.   Najmniej wszechstronna gałąź transportu - prawie każdy samolot oferuje podobny rodzaj przestrzeni ładunkowej.

 

 

6.   Wysokie koszty przewozu - dotyczą one głównie transportu towarowego

-są one najwyższe wśród wszystkich gałęzi transportu, zależy to rów­nież od wymagań jakościowych i czasowych. Transport pasażerski jest coraz tańszy - w niektórych przypadkach to najtańsze źródło przewozu - szczególnie na dalekich trasach. Ceny biletów na samoloty pasażerskie zależą od wielu czynników, m.in. od przewoźnika, terminu wylotu, czasu rezerwacji - cena biletu w tej samej klasie w zależności od momentu re­zerwacji może się różnić nawet o kilkadziesiąt procent. Bilety lotnicze na tych samych trasach realizowanych przez różnych przewoźników - w tym samym dniu mogą różnić się nawet kilkukrotnie.

 

 

7.      Duża rozległość przestrzenna obsługiwanego rynku.

 

 

8.      Niewielka częstość przeładunkowa


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a5/Samolot_Lufthansa_na_lotnisku_Ok%C4%99cie.JPG/800px-Samolot_Lufthansa_na_lotnisku_Ok%C4%99cie.JPG

 

9.      Korzystanie podczas przewozów lotniczych z innych, pomocniczych w ca­łym procesie przewozowym środków transportu, które dostarczą ładunek na lotnisko i następnie przewiozą je z lotniska docelowego na miejsce przeznaczenia. W tym przypadku najczęściej wykorzystywane są środki transportu samochodowego i kolejowego.

10. Najczęściej transport lotniczy, zarówno pasażerski, towarowy, jak i mieszany realizowany jest na arenie międzynarodowej. Często - głównie dotyczy to prze­wozu ładunków - przewóz towaru w ramach jednego kraju bywa nieopłacalny (chyba że są ku temu zupełnie inne przesłanki, np. czas dostarczenia). Wyjątek mogą stanowić kraje o rozległym terenie, np. Stany Zjednoczone, Indie. Prze­wozy pasażerskie są znacznie droższe niż przewozy innymi środkami transportu - jednak w tym przypadku często o wyborze decyduje czas i wygoda.

 

 

 

 

 

 

Podział transportu lotniczego

 

Transport lotniczy można podzielić w najprostszy sposób, biorąc pod uwagę jego przeznaczenie. Można więc wyszczególnić trzy podstawowe grupy:

Transport lotniczy:

1.    pasażerski

2.    towarowy

3.    mieszany

Transport pasażerski

 

Transport pasażerski - realizowany jest przy użyciu samolotów pasażer­skich, poczynając od niewielkich samolotów przewożących kilka - kilkanaście osób aż po kolosy dzisiejszych czasów, które mogą zabrać na pokład prawie dziewięciuset pasażerów. Do największych firm zajmujących się produkcją sa­molotów pasażerskich należą: Boeing, Airbus, Embraer

Przewozy pasażerów w latach 2008 – 2011 w Polsce . Od roku 2009  do 2011 można zauważyć wyraźną tendencję wzrostową.

Transport towarowy

 

Transport towarowy - realizowany jest przez samoloty towarowe. Są to maszyny mogące przewozić jednorazowo do 250 ton ładunku. W ruchu towa­rowym nie jest to może imponująca ilość, w stosunku do transportu morskie­go czy kolejowego. Należy jednak pamiętać o szybkości przewozu szczególnie na średnie i duże odległości. Jest to również najdroższy środek transportu -stąd w ogólnej skali ruchu towarowego - niezbyt znaczący, jednak posiada on takie zalety, jakimi nie dysponuje żadna inna gałąź transportu. Najważniejsze firmy produkujące samoloty do przewozu ładunków to Boeing, Airbus oraz produkująca największe samoloty transportowe Antonów.

 

 

 

 

Na wykresie widoczny jest spadek  w transporcie krajowym, natomiast systematyczny wzrost w transporcie międzynarodowym.

Przewozy towarowe przy wykorzystaniu środków transportu lotniczego nie należą do popularnych. Wynika to z właściwości tego typu przewozów, z wysokiej ceny (w porównaniu z innymi środkami przewozowymi) oraz przede wszystkim z ograniczeń, jakie są związane bezpośrednio ze środkiem transportowym (w tym przypadku z samolotem).

 

Transport mieszany

 

Transport mieszany - realizowany jest przy wykorzystaniu tzw. sa­molotów typu „kombi". Można go określić jako transport pasażersko-towarowy. Wykorzystywane środki transportowe przewożą jednocześnie pasażerów i ładunki. Szczegółowo tego rodzaju samoloty zostały opisa­ne w następnym rozdziale. Podczas jednego przelotu mogą one zabrać na pokład nawet 30 ton ładunku. Wśród tych samolotów można wymienić Boeinga 747-400 Combi. Pasażerowie korzystający z transportu miesza­nego są uwzględniani w ogólnej liczbie osób określanych jako transport pasażerski, podobnie z ładunkami - są one wliczane do ogólnej liczby transportu towarowego.

 

Infrastruktura transportu lotniczego

 

Podobnie jak w poprzednio omawianych rodzajach transportu, moż­na wyróżnić w transporcie lotniczym dwie składowe infrastruktury: liniową i punktową.

 

Infrastruktura liniowa

 

Infrastruktura liniowa transportu lotniczego to przede wszystkim drogi znajdujące się w przestrzeni powietrznej. Należą do nich tzw. ko­rytarze powietrzne, którymi przemieszczają się środki transportu lotniczego. Znajdują się one na wysokości od 900 do 12000 m nad poziomem morza. Szerokość dróg powietrznych dla dróg krajowych wynosi 10 mil morskich, dla tras międzynarodowych - 20 mil morskich.

Bezpieczeństwem żeglugi powietrznej, a tym samym m.in. wyznaczaniem, planowaniem tras i dróg powietrznych, zajmuje się organizacja Eurocontrol - Polska należy do tej organizacji od 1 września 2004 roku. W chwili obecnej w jej szeregach jest zrzeszonych 39 państw.

Do infrastruktury liniowej można również zaliczyć teren (przeważnie jest to kilkadziesiąt kilometrów wokół lotniska), na którym znajdują się elementy infrastruktury liniowej. Teren ten na bieżąco jest zabezpieczany i kontrolowa­ny przez służby ochrony lotniska.

 

 

 

 

 

szlaki świat.jpg

 

Drogi lotnicze na mapie świata.

 

 

Infrastruktura punktowa transportu lotniczego

 

Infrastruktura punktowa transportu lotniczego to przede wszystkim lądowiska, lotniska i porty lotnicze.

Lądowisko - jest to wydzielony teren (np. pole, łąka, cześć akwenu), który może zostać wykorzystany do bezpiecznego startu lub lądowania statków powietrznych. Z tego typu lądowisk mogą korzystać małe samo­loty lekkie (sportowe, rolnicze, sanitarne). Nie są one wyposażone w żadne obiekty ani urządzenia stałe. Ogólnie, lądowiska można podzielić na dwie grupy: stałe i tymczasowe.

lądows.jpg

 

Lotnisko - jest to wydzielona powierzchnia obejmująca przynależne do niej obiekty (magazyny, hangary, wieże itd.) oraz urządzenia. Lotnisko przeznaczone jest w części lub całości do ruchu powietrznego obej­mującego starty, lądowania i manewrowanie statkami powietrznymi.

 

okecie.jpeg

 

Na płycie postojowej lotniska odbywa się:

 

·        postój samolotów

·        wsiadanie i wysiadanie pasażerów

·        załadunek i wyładunek bagażu

·        tankowanie paliwa

·        czynności obsługowe

 

Port lotniczy

 

Port lotniczy - to lotnisko, które przeznaczone jest do użytku publiczne­go, wykorzystywane w celach usługowo-handlowych. Według założeń określa­jących porty lotnicze w dokumentach Unii Europejskiej, są to porty cywilne, na których w ciągu roku wykonuje się przynajmniej 50 tys. operacji w formie przylotów i odlotów samolotów cywilnych. Porty lotnicze, w większości przypadków obsługują ruch pasażersko-towarowy.

Składowe portu lotniczego to:

·        budynki usługowe i techniczne

·        zaplecze naziemne

·        dworzec pasażerski

·        dworzec towarowy

·        magazyny towarowe

·        urządzenia do startów i lądowań

 

 

Dworzec pasażerski - odbywają się w nim odprawy celne i paszportowe. To na nim mają swoją siedzibę służby ochrony i kontroli lotniska. Dworce to m.in.:

 

·        punkty informacyjne

·        hale odlotów i przylotów

·        poczekalnie

·...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin