Tajemnicze zdarzenia w Lillehammer.docx

(14 KB) Pobierz

Tajemnicze zdarzenia w Lillehammer

Co byś zrobił, gdybyś otrzymał pocztą list z niecodziennym pytaniem lub w środku norweskiego lasu ujrzał brunatnego słonia? 1000 osób w Norwegii otrzymało w ostatnich tygodniach ręcznie adresowany list. W kopertach znajdowały się kartki z jednym tylko zdaniem: "Er dine tanker fulle av dodhet?" (Czy twój umysł jest pełen dobroci?)

Przesyłkę otrzymało wielu mieszkańców miasta Lillehammer oraz rozsiane po całej Norwegii osoby związane ze sztuką – krytycy, artyści, pracownicy muzeów i galerii. Część z nich odpisała nadawcy. Wielu zastanawiało się, kto i dlaczego rości sobie prawo do zadawania takich pytań. Czy to żart? Wybryk szaleńca? Wiadomość od dawnego znajomego?

 



 

Na tym nie koniec dziwnych zdarzeń w Lillehammer. W lasku nieopodal centrum wyrósł nagle przedziwny korzeń przypominający kształtem… niewielkiego słonia. Dopiero po bliższych oględzinach można było zauważyć, że fantazyjny twór, to dzieło człowieka, a nie natury. Rzeźba w środku lasu?


Okazuje się, że tajemnicze listy to jeden z elementów artystycznego projektu, który odbywa się tego roku w Lillehammer. W projekcie pod nazwą UT21 bierze udział 7 polskich i 7 norweskich artystów. Norweskie słowo "ut" można przetłumaczyć jako "na zewnątrz" lub "bez tytułu", bowiem celem akcji jest wyjście ze sztuką poza mury galerii i muzeów, zaś liczba 21 przypomina, że podobne polsko-norweskie przedsięwzięcie odbyło się w Lillehammer 21 lat temu.


Pomysłodawcy projektu chcą stworzyć publiczności okazję na niezwykłe i fascynujące spotkanie ze sztuką, przy założeniu, że publicznością może stać się każdy.


Autorką listów okazała się polska artystka Ela Jabłońska (starsze prace można obejrzeć na stronie www.elajablonska.com). Wybrałam przypadkowe osoby jako adresatów pytania zaczerpniętego z filozofii Wschodu – opowiada. Taki rodzaj ingerencji oraz "narzędzie" odpowiadało założeniom projektu, czyli wyjściu ze sztuką "na ulice". Mój projekt realizowany w Lillehammer miał przede wszystkim wytrącić nieco adresata z codziennej rutyny, skierować jego myślenie w trudniejsze obszary, skłonić do zatrzymania się na chwilę. Wywołał wiele komentarzy i różnorodnych reakcji - od sympatii, przez kompletny brak zrozumienia, aż do niepokoju i zdenerwowania. Niewinne pytanie o bardzo pozytywnym przekazie stało sie powodem wielu dyskusji na temat granic prywatności. Projekt jeszcze trwa, wciąż dostaję na lillehammerski adres bardzo rożne odpowiedzi - relacjonuje artystka.

W UT21 bierze udział 4 artystów, którzy zostali zaproszeni do prac nad pierwszym projektem zorganizowanym w roku 1987. Są to: Jan Bedryszak i Teresa Murak z Polski oraz Egil Martin Kurdøl i Marit G. Arnekleiv z Norwegii.


Każdy z artystów przygotował własny projekt artystyczny na UT21. 1 września w Lilllehammer odbyło się uroczyste otwarcie imprezy. Uczestników akcji można było spotkać w dwóch miejscach - Kvitmannsberget czyli lasku nieopodal centrum Lillehammer oraz na scenie w centrum miasta.

Fantazyjna rzeźba ustawiona w lesie okazała się być dziełem norweskiej artystki Anny Widén "Trophy II 2008". Koniec pracy nad rzeźbą nigdy nie jest dla Anny sfinalizowaniem całego projektu artystycznego. Przez około rok obserwuje, jak deszcz, wiatr, słońce i śnieg wpływają na jej pracę i prowadzi fotograficzną dokumentację.

Zdjęcia zamieszcza na stronie internetowej www.annawiden.no.



 

Z Trondheim dla polonia.wp.pl  - Sylwia Skorstad

Źródło: http://polonia.wp.pl 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin