Ruch Rozwijający W. Sherborne.doc

(166 KB) Pobierz
SCENARIUSZ NR 1

 

„Poznaj siebie”

 

 

                Zestaw zabaw i ćwiczeń opartych o

 

Metodę Ruchu Rozwijającego

 

Weroniki Sherborne

 

 

 

 

 

                                                                       opracowała:

 

                                                                      mgr    Wioletta Bubnowska

                                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      1. Wstęp

 

                                                                                                                                               

        Analizując wyniki corocznych badań przesiewowych i wyniki wewnętrznego mierzenia jakości pracy prowadzonego w naszym przedszkolu,

a także biorąc pod uwagę własne obserwacje stwierdziłam, że coraz więcej, w grupach przedszkolnych, jest dzieci zalęknionych, nieśmiałych bądź też krzykliwych, nadpobudliwych, agresywnych.

           Niewątpliwie należy im pomóc w budowaniu właściwych relacji

z rówieśnikami, w odnalezieniu siebie we współczesnym świecie, w poznaniu

i zaakceptowaniu siebie samego, nabraniu pewności siebie i wiary we własne możliwości. Dlatego przygotowany przeze mnie zestaw zabaw i ćwiczeń   „Poznaj  siebie” został opracowany z myślą  o  dzieciach i dla dzieci. Jest on oparty na koncepcji metody ruchu rozwijającego W.Sherborne.  

          Śledząc literaturę dotyczącą tego tematu, jak i wyniki badań prowadzonych w wielu placówkach stosujących tę metodę uważam, że fascynuje ona swoją naturalnością, prostotą i uniwersalnością. Metoda ta nawiązuje do „języka ciała”, czyli że ćwiczenia stanowią formę naszego komunikowania się z innymi. Tuląc się do siebie, głaszcząc, patrząc na siebie możemy wiele powiedzieć drugiej osobie. Wykorzystanie metody W.Sherborne pozwala na zaspokojenie podstawowej potrzeby, tj. potrzeby poczucia własnego ciała, jak i rozwinięcie umiejętności nawiązywania relacji. Jest więc doskonałym środkiem zaradczym na problemy naszych dzieci.

         Metoda ta jest prosta, naturalna i możliwa do zastosowania w każdych warunkach, bez konieczności używania przyrządów. Ćwiczymy boso,

w niekrępujących ruchy strojach, na podłodze, w niskich bezpiecznych pozycjach i bez elementów współzawodnictwa. Po bardziej intensywnym wysiłku stosujemy odpoczynek i relaks.

         Mając na uwadze dobro dzieci, chęć zaspokojenia ich podstawowych potrzeb, a także kierując się ich możliwościami rozwojowymi, skonstruowałam w oparciu o metodę ruchu rozwijającego W.Sherborne, scenariusze zabaw

i ćwiczeń ruchowych dla dzieci ze wszystkich grup wiekowych naszego przedszkola: 3-4 latków, 5- latków, 6- latków.

                   Scenariusze są  bogate w różnorodne ćwiczenia i zabawy w obrębie czterech grup ćwiczeń wspomagających rozwój dziecka, wyróżnionych

w koncepcji W.Sherborne. Są to:

-         ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała;

-         ćwiczenia pomagające zdobyć pewność i poczucie bezpieczeństwa

     w otoczeniu;

-         ćwiczenia ułatwiające nawiązywanie kontaktu i współpracy z partnerem

     i grupą;

-         ćwiczenia twórcze

ujęte w zabawach opartych na relacjach „z”, „przeciwko”, „razem”.

            Opracowując scenariusze kierowałam się głównymi założeniami metody i wskazówkami. Starałam się, aby ich konstrukcja uniemożliwiała efekt znużenia bądź wielokrotnych powtórzeń.

 

 

2. Adresaci innowacji

 

             Przygotowane zestawy zabaw i ćwiczeń przeznaczone są dla wszystkich dzieci w wieku od 3 do 6 lat, zarówno dla dzieci z problemami emocjonalnymi

/ nieśmiałe, zagubione, nadpobudliwe, agresywne.../, jak i dla tych, które podejmą próbę wspólnej zabawy.

 

 

3. Cel nadrzędny

 

              Celem nadrzędnym   poniższych zestawów jest: przygotowanie dzieci

i ułatwienie im kontaktów międzyludzkich oraz wprowadzenie ich na ścieżkę życia bez porażek.

 

 

4. Cele szczegółowe

 

·        doświadczanie przez dzieci ruchu, kontaktów emocjonalnych, fizycznych

     i społecznych, jak i poznanie własnego ciała

·        uświadamianie dzieciom schematu własnego ciała

·        kształtowanie orientacji w czasie i w przestrzeni w środowisku zewnętrznym

·        wyrabianie poczucia bezpieczeństwa, zaufania do siebie i do partnera, współdziałania i partnerstwa

·        wyrażanie emocji i umiejętne ich opanowywani

·        rozwijanie własnej inwencji, pewności siebie, inicjatywy

·        rozbudzanie spontaniczności ruchu i zachowań

·        kształtowanie sprawności ruchowej, wyobraźni, pojęć

·        rozwijanie umiejętności koncentracji uwagi i sposobu komunikowania się

·        integrowanie ze środowiskiem

·        wyrabianie umiejętności rozluźniania się po okresie napięcia i koncentracji.

 

 

 

 

 

             Proponowany zestaw ćwiczeń i zabaw obejmuje 30 scenariuszy. Stałym elementem scenariuszy jest: niekonwencjonalna forma powitania, ćwiczenia i zabawy dotyczące schematu własnego ciała i przestrzeni oraz ćwiczenia relaksacyjne. Ponadto zawierają one ćwiczenia oparte na relacjach: „z”, „przeciwko”, „razem”. Są one ułożone zgodnie z zasadą stopniowania trudności i możliwościami  rozwojowymi dzieci dlatego też powinny być przeprowadzane w proponowanej przeze mnie kolejności.                                  

             Tematy scenariuszy są zgodne z tematyką cykliczną ujmowaną

w planach miesięcznych, a więc są zgodne z tym co otacza nasze pociechy. Oto one:

Temat nr 1- Poznajmy się;

Temat nr 2- Jesienią w ogrodzie;

Temat nr 3- Kolorowe liście

Temat nr 4- Spotkanie z Mikołajem;

Temat nr 5- Zimowe zabawy;

Temat nr 6- Zabawy na śniegu;

Temat nr 7- Witaj wiosno

Temat nr 8- Na łące;

Temat nr 9- Nasze zabawki

Temat nr 10- Już wakacje

               Ćwiczenia relaksacyjne w wielu przypadkach wspomagane są przez utwory muzyczne / np. ” Cztery pory roku” A. Vivaldi, „Muzyka bobasa”/ lub efekty muzyczne – np. szum wiatru, świergot ptaków, umieszczone na płytach

i kasetach.

 

 

5. Kryteria sukcesu

 

       Po  przeprowadzeniu proponowanych zestawów zakładam następujące kryteria sukcesu:

·        dzieci czują się bezpiecznie

·        dzieci są aktywne i twórcze

·        dzieci akceptują samych siebie

·        dzieci znają własną wartość

·        dzieci znają swoje ciało i własne możliwości

·        dzieci mają zaufanie do siebie i innych osób

·        dzieci poznały istotę partnerstwa i więzi z grupą

·        dzieci czerpią radość z „dawania” i „brania”

·        dzieci są otwarte i spontaniczne w kontakcie z drugą osobą

 

 

 

6. Zakończenie

 

        

             Wyrażam nadzieję, że proponowane zestawy poszerzą gamę stosowanych metod w pracy z dziećmi, przyczynią się do ich lepszego

i pełniejszego rozwoju oraz zachęcą koleżanki do aktywności i poszukiwania nowych, ciekawych form i metod, a w konsekwencji podniosą jakość pracy przedszkola. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZE  DO  ĆWICZEŃ

 

 

METODĄ  RUCHU  ROZWIJAJĄCEGO

 

WERONIKI  SHERBORNE

 

DLA  DZIECI  5  LETNICH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ NR 1

 

 

 

TEMAT „ POZNAJMY  SIĘ”

 

PRZEBIEG  ZAJĘĆ

ZESTAW  ĆWICZEŃ

POWITANIE

„ISKIERKA” - dzieci stoją w kole, przekazują iskierkę         

złączonymi dłońmi, w jedną  i drugą stronę

SCHEMAT CIAŁA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZESTRZEŃ

Wyczuwanie kończyn

„DOKĄD SIĘGNĘ” – dzieci w siadzie prostym próbują dotknąć palcami dłoni proponowanych przez prowadzącego części ciała – nazywają je wspólnie.

„GŁOWA KOLEGI” – dzieci stojąc w parach naprzeciw siebie wskazują proponowane części ciała u kolegi .

„SZTYWNE NOGI” – dzieci maszerują po sali na sztywnych nogach, nie zginając kolan.

„NOGI – SPRĘŻYNKI” – dzieci poruszają się po sali na nogach ugiętych w kolanach.

 

„ZŁAP KOLEGĘ” – dzieci stoją w luźnej rozsypce, próbują nie ruszając się z miejsca dotknąć kolegę stojącego obok.   

ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „ Z”

Prowadzący kieruje podziałem na pary.

„PRZESKOCZ” – dzieci w parach stoją po przeciwnej stronie rozłożonej na podłodze skakanki. Dziecko „aktywne” przeciąga dziecko „bierne” za ręce na swoją stronę skakanki.

„PRZEJDŹ PO KŁADCE” – dziecko „aktywne” przeprowadza dziecko  „bierne” po płaskiej przeszkodzie asekurując je.

Uwaga: po wykonaniu ćwiczeń następuje zmiana ról w parach.

ĆWICZENIA RELAKSACYJNE

Dzieci leżą na plecach, głęboko oddychają, słuchają muzyki.

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ NR 2

 

 

 

TEMAT  „JESIENIĄ  W  OGRODZIE”

 

POWITANIE

Dzieci stojąc w kole głaszczą się po ramionach z sąsiednimi dziećmi, mówią „witaj” i wymieniają imię.

SCHEMAT CIAŁA

 

 

 

 

 

 

PRZESTRZEŃ

Wyczuwanie twarzy

„JABŁONKA” – dzieci mrużą oczy i wytrzeszczają je próbując dostrzec jabłko na jabłonce.

Wyczuwanie kończyn

„WYCIECZKA DO OGRODU” – dzieci spacerują w rozsypce po sali, na palcach, na piętach, na całych stopach.

 

„ZERWIJ JABŁKO” – dzieci sięgają wysoko nad głowę, próbują zerwać jabłko.

ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „Z”

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin