Materiały pomocnicze do przedmiotu rysunek techniczny i CAD.doc

(2427 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

 

 

Materiały pomocnicze do przedmiotu

Rysunek techniczny i CAD

Andrzej JAROCKI Janusz KAJRUNAJTYS

Ewa KALINOWSKA Krzysztof T. TYTKOWSKI

Gliwice, 2005


Materiały pomocnicze do przedmiotu Rysunek techniczny i CAP

1.     RYSUNEK TECHNICZNY OBIEKTÓW BUDOWLANYCH

1.1    ZASADY OGÓLNE

Ogólną zasadą przedstawiania w dokumentacji technicznej istniejących lub projektowanych obiektów jest posługiwanie się ich rzutami (widokami) na układ odpowiednio dobranych, wzajemnie prostopadłych rzutni. Jeżeli rozważany obiekt jest w jakiś sposób wewnątrz wydrążony, to dla jednoznaczności odwzorowania, albo chociażby dla lepszej czytelności rysunku, wprowadzamy dodatkowo (albo zamiast niektórych widoków) odpowiednie przekroje rysunkowe. Obiekty budowlane są z zasady bardzo silnie i w zróżnicowany sposób wydrążone, dlatego dla ich przedstawienia posługujemy się głównie przekrojami rysunkowymi, a widoki mają charakter uzupełniający. Część rysunkowa typowej dokumentacji technicznej budynku obejmuje:

a/ Przekroje poziome (płaszczyznami poziomymi) każdej kondygnacji budynku. Płaszczyznę takiego przekroju przyjmuje się na wysokości około 1,5 metra nad podłogą, ale koniecznie powyżej parapetów otworów okiennych i poniżej nadproży otworów drzwiowych. Kierunek patrzenia przyjmuje się w dół". Dla uproszczenia przyjęto takie przekroje poziome nazywać rzutami poziomymi, lub krótko rzutami" (np. rzut 3-go piętra"). Na tych rzutach przedstawia się także niektóre elementy położone wprawdzie powyżej płaszczyzny przekroju poziomego, ale funkcjonalnie lub konstrukcyjnie związane z daną kondygnacją (patrz pkt 1.2.3).

b/ Przekroje pionowe (płaszczyznami pionowymi, na ogół prostopadłymi do ścian budynku). Płaszczyzny takich przekrojów przyjmuje się tak, aby przecinały wejście do budynku, otwory okienne i drzwiowe, schody oraz ujawniały inne szczegóły pionowego jego ukształtowania. Liczba przekrojów pionowych wynika z warunku koniecznej jednoznaczności odwzorowania, przy czym można tu stosować przekroje w płaszczyznach równoległych (dawniej zwane przekrojami łamanymi), co z reguły ogranicza liczbę rysunków. Dla uproszczenia przekroje pionowe budynków nazywa się krótko przekrojami" (np. przekrój poprzeczny budynku" lub przekrój A-A").

c/ Widoki nazywane też elewacjami" (np. elewacja frontowa", elewacja południowo-zachodnia"). Rysunki te nie zawierają informacji o konstrukcji budynku, ani też o jego rozwiązaniach funkcjonalnych.

Rzuty, przekroje i elewacje powinny być wzajemnie usytuowane zgodnie z metodą rzutów europejskich. Mogą też być dowolnie rozmieszczone na arkuszu rysunkowym, albo na oddzielnych arkuszach rysunkowych, ale w każdym przypadku odpowiednio opisane.

Przedstawione powyżej zasady ilustruje rysunek poglądowy:


A. JAROCKI, J. KAJRUNAJTYS

1.2              OZNACZENIA UMOWNE I SYMBOLOWE

Rysunki obiektów budowlanych sporządza się w podziałce znacznie zmniejszającej (np. 1:50), a to wymaga stosowania upraszczających oznaczeń umownych i symbolowych, bowiem kilkucentymetrowe w naturze wielkości mają na rysunku zaledwie ułamek milimetra. Oznaczenia te są zróżnicowane dla rysunków w podziałkach 1:100 i mniejszych oraz w podziałkach 1:50 i dokładniejszych. Także powszechne operowanie przekrojami, a nie widokami powoduje konieczność stosowania specjalnych zabiegów graficznych.

1.2.1              OZNACZENIE POLA PRZEKROJU

Na rysunkach budowlanych pola przekroju można oznaczać przez kreskowanie, zaciemnianie lub obrysowanie grubą linią. Najczęściej stosuje się ten ostatni sposób, bo jest najmniej pracochłonny. Wówczas krawędzie widoczne przedstawia się linią cienką. Można też krawędzie widoczne przedstawiać linią grubą, ale wówczas obrysy przekrojów linią bardzo grubą" (-dwukrotnie grubszą od linii grubej) dopuszczoną do stosowania w rysunkach budowlanych.

1.2.2              OTWORY W PRZEGRODACH PIONOWYCH I POZIOMYCH

Na rzutach i przekrojach przedstawia się je wg ogólnych zasad odwzorowania geometrycznego. Jeżeli jednak w otworach okiennych zabudowane są okna, to rysuje się w uproszczeniu ościeżnice stolarki okiennej (tylko > 1:50), a szybę linią cienką ciągłą (w każdej podziałce). Podobnie, jeżeli w otworze drzwiowym zabudowane są drzwi, to rysuje się w uproszczeniu ościeżnice drzwiowe i ewentualnie próg (tylko > 1:50) oraz (w każdej podziałce) skrzydło (skrzydła) drzwiowe otwarte pod kątem 90°, z zaznaczeniem łuku wskazującego pole ruchu drzwi, lub pod kątem 30°. Oznaczenia te są niezależ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin