Środowisko Windows ok.doc

(1087 KB) Pobierz
ŚRODOWISKO WINDOWS

 

ŚRODOWISKO WINDOWS

 

System operacyjny (OS Operating System), to środowisko programów tworzących podstawową platformę programową dla działania innych zainstalowanych w systemie aplikacji. Pełni on nadzór nad pracą wszystkich uruchomionych programów, oraz wszystkich urządzeń komputera.

 

Zadania systemu operacyjnego

-        zarządzanie zasobami komputera, m.in.: procesorem (a dokładniej czasem procesora), pamięcią, urządzeniami peryferyjnymi oraz przydzielanie zasobów procesom,

-        koordynacja pracy ww. urządzeń poprzez obsługę przerwań oraz odpowiednie na nie reagowanie,

-        ochrona danych i pamięci - tak aby jeden proces, w wyniku błędu lub zamierzonego działania nie mógł zniszczyć lub pozyskać danych innego procesu,

-        automatyzacja najczęściej wykonywanych funkcji, ukrywanie skomplikowania sprzętu komputerowego przez tworzenie abstrakcji, 

-        zbiory zapisanych klastrów na dysku widziane są jako pliki o symbolicznych nazwach

-        abstrakcja równoległości wykonywania programów

-        jednolity sposób dostępu do urządzeń

 

Microsoft Windows Vista  to najnowsza edycja systemu Windows firmy Microsoft (do 22 lipca 2005 znany był jedynie pod nazwą kodową Longhorn). Następca systemu Windows XP. Windows Vista jest dostępny w ośmiu edycjach - wszystkich, z wyjątkiem Windows Starter 2007 w wersjach 32- i 64-bitowej. Wszystkie edycje systemu (z wyjątkiem Enterprise) mają taki sam nośnik DVD a edycję zgodną z zakupioną wersją wybiera się podczas instalacji. Jej nieprawidłowy wybór ma konsekwencję w postaci braku możliwości aktywacji systemu i konieczna będzie reinstalacja systemu w celu jego aktywacji. Istnieje możliwość łatwej aktualizacji Windows Vista z edycji niższej do wyższej (edycję Home Basic możemy zaktualizować do wersji Home Premium lub Ultimate; edycję Home Premium jedynie do Ultimate) w efekcie skorzystania z cech dostępnych w bardziej rozbudowanej edycji. Microsoft nazwał tę usługę „Windows Anytime Upgrade”, czyli „Aktualizacja Windows w dowolnym czasie”.

 

Środowisko systemu operacyjnego Windows Vista

Systemy operacyjne bardzo szybko rozwijają się. Wraz z dodawaniem nowych funkcji oraz zabezpieczeń ulepszane są interfejsy za pomocą jakich użytkownik komunikuje się z maszyną. Lubimy gdy środowisko, z którego korzystamy efektownie się prezentuje oraz jest łatwe w obsłudze. Każdy z nas dostosowuje system do swoich upodobań. Zmieniamy tapetę, wygaszacz, schematy kolorów, niektórzy nawet ikony i inne elementy. Twórcy środowisk starają się abyśmy byli zadowoleni z wyglądu naszych systemów. W komfortowej sytuacji są użytkownicy Linux'a, którzy mogą wybierać pomiędzy kilkoma całkowicie różniącymi się środowiskami graficznymi. Niestety Microsoft w swych produktach nie udostępnia nam takiej opcji, bo styl Windows Vista czy też Windows XP oraz styl klasyczny nie można raczej nazwać różnymi środowiskami. Tak, więc użytkownicy serii Windows są skazani na jeden interfejs. Oczywiście można go dostosowywać zmieniając choćby schemat kolorów, jednak cały rdzeń (ikony, okna) będzie taki sam. Przedstawię teraz środowisko jakie oferuje nam Windows Vista..

 

Elementem, który najczęściej modyfikujemy to pulpit. Układamy tam sobie ikonki oraz zmieniamy tapetę. Wraz z Windows Vista  dostarczonych jest około trzydziestu różnych teł. I chociaż każdy z nas ustawi sobie zdjęcie z domowej kolekcji, graficy naprawdę się postarali aby zachęcić nas do skorzystania z domyślnych tapet. Są one zrobione profesjonalnie. Mamy do wyboru tapety z gatunku artystycznych czarno-białych zdjęć, krajobrazów czy też grafiki komputerowej. Twórcy nie zapomnieli nawet o coraz bardziej popularnych monitorach panoramicznych (widescreen) i umieścili odpowiednią grupę na liście domyślnych tapet. Sądzę więc, że przez kilka pierwszych tygodni każdy szczęśliwy posiadacz Windows Vista będzie spoglądał na jedną ze standardowych tapet. Nowy system pozwala również na zmianę wielkości ikon wyświetlanych na pulpicie. W jednej z poprzednich wersji mieliśmy pięć rozmiarów do wyboru. Aktualnie możemy ustawić trzy wielkości obrazków. Opcja ta jest bardzo przydatna, szczególnie kiedy posiadamy na komputerze ustawioną wysoką rozdzielczość monitora, zwiększenie ikon powoduje  większy komfort pracy. Dodatkowo z elementów znajdujących się na pulpicie bardzo szybko możemy utworzyć dodatkowy pasek zadokowany wzdłuż jednej z krawędzi. W tym celu wystarczy, że przeciągniemy wybraną lokalizacje na wybraną stronę monitora a nowy element sam utworzy się.



Zwrócę teraz  uwagę na menu Start. Moduł ten, w stosunku do Windows XP, został w dość dużej mierze przebudowany. Pierwszą najbardziej chyba widoczną różnica jest brak listy rozwijanych programów. Zamiast tego wyszukujemy aplikacje korzystając z drzewa podobnego do struktury w eksploratorze, czyli rozwijając poszczególne grupy. Patrząc na dolną część modułu Start, znajduje się tam kontrolka, która również służy do odnajdowania narzędzi. Działa ona na zasadzie eliminacji programów nie pasujących do wpisanego klucza. Czyli wpisując kolejne litery z menu Start znikają elementy nie posiadające w swej nazwie wybranych znaków. Mechanizm ten działa szybko i jest bardzo praktyczny, szczególnie przydatny okazuje się w przypadku posiadania na dysku wielu aplikacji i próby uruchomienia programu, którego nie używaliśmy od długich tygodni. Dodatkowo po wpisaniu w tą wyszukiwarkę frazy, system wyświetla również ostatnio używane pliki, czytane maile oraz przeglądane strony internetowe pasujące do danego schematu.

Patrząc teraz na prawą stronę menu Start. W górnej części zauważamy pole, w którym wyświetlane są ikonki elementów nad którymi umieścimy kursor myszki. Element ten nie ma żadnego praktycznego zastosowania jednak wzbogaca graficznie system. W dolnej części modułu znajdują się kontrolki odpowiedzialne za przełączanie komputera w różne stany. Bezpośrednio dostęp mamy do funkcji wstrzymania oraz zablokowania komputera. Niestety przycisk przełączenia w stan uśpienia ma wygląd, który przypomina nam kontrolkę wyłączenia całej jednostki. Tak więc trzeba kilku dni, aby się przyzwyczaić, że przycisk ten nie działa tak jak nam się wydaje. Jeśli chcemy wyłączyć komputer musimy rozwinąć listę obok przycisku zablokowania jednostki i wybrać jedną z wyświetlonych tam pozycji. Moduł Start oczywiście pozwala na widok klasyczny, jednak w tym wypadku menu wygląda skromnie i zupełnie nie pasuje do środowiska Windows Vista. Zmodyfikowane menu Start jest bardzo praktyczne i efektownie wygląda. Szczególnie funkcja wyszukiwania w czasie rzeczywistym zasługuje na uwagę i po przyzwyczajeniu się do niej uruchamianie programów jest o wiele szybsze.

Kolejnym elementem środowiska systemu Windows będzie pasek zadań. Jego funkcjonalność nie zmieniła się, zostały jednak dodane do niego moduły, które pozwalają na prostsze zarządzanie oknami. Zacz od bardzo efektownie wyglądającego przełączania okien. Po kliknięciu na pasku szybkiego uruchamiania nowej ikonki umieszczonej obok przycisku Pokaż pulpit, wszystkie okna ustawiają się kaskadowo pod kątem do użytkownika.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. Okna ustawione kaskadowo

W tym widoku możemy kliknąć na wybrane okno uaktywniając je i przenosząc na pierwszy plan. Również w takim ułożeniu możemy przesuwać okna korzystając ze strzałek bądź też rolki na myszce. Chciałbym również zaznaczyć, że wszystkie okna nie zostają zamrożone a pozostają aktywne. Oznacza to, że jeżeli w odtwarzaczu uruchomimy film to w tym widoku w playerze obraz będzie się poruszał. Funkcja ta wygląda bardzo efektownie oraz szybko działa, dzięki niej możemy przed przełączeniem się na dany program zobaczyć czy to właśnie o to okno nam chodziło. Również moduł przełączający programy przy pomocy skrótu [Alt + Tab] został zmieniony. W Windows Vista zamiast okienka z ikonami uruchomionych programów widzimy moduł wraz z miniaturkami rzeczywistych okien. Podobnie jak w widoku kaskadowym, wszystkie miniaturki są dynamiczne i cały czas na nich wyświetlana jest aktualna zawartość aplikacji. Należy zwrócić uwagę także na zachowanie systemu po najechaniu kursorem na wybraną aplikację znajdującą się na pasku zadań. W tym przypadku również pokazują się pomniejszone okna. Podczas omawiania dolnej części ekranu należy jeszcze wspomnieć o odtwarzaczu Windows Media Player, który posiada opcję wyświetlania na pasku. W tym widoku z prawej strony 'taskbara' zostaje umieszczony moduł 'playera' z podstawowymi przyciskami. Za jego pomocą możemy w szybki sposób sterować odtwarzaczem.

 



 

 

 

 

 

 

Rys. Odtwarzacz Windows Media Player

Opcja ta jest bardzo przydatna jednak w przypadku korzystania z niskiej rozdzielczości po dodaniu tego modułu, na pasku zadań pozostaje mało miejsca na aplikację. Wtedy jednak oczywiście możemy wyłączyć tą opcje. Wszystkie te elementy nie są niezbędne w systemie jednak zwiększają jego atrakcyjność oraz sprawiają, że z systemem pracuje nam się o wiele przyjemniej.

Sidebar to całkiem nowy moduł w systemie Windows. Jest to dodatkowy pasek umieszczony z prawej lub lewej strony ekranu, na którym znajdują się dodane przez nas gadżety. Gadżet natomiast jest to mała aplikacja spełniająca wybraną funkcję. Takim małym programikiem jest np. pokaz slajdów, zegarek czy też prognoza pogody. Aktualnie w Windows Vista mamy jedenaście gadżetów. Sądzę, że po upublicznieniu systemu w Internecie pojawią się setki różnych gadżetów napisanych przez hobbystów. Co ciekawe te małe programiki możemy również umieszczać na pulpicie a nie tylko, jakby się mogło wydawać, na Sidebarze. Pozwala to nam na większe dostosowanie własnego środowiska roboczego.



 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. Gadżety

Eksplorator Windows. Z tego modułu korzystamy niezwykle często więc powinien być bardzo łatwy w obsłudze. Paska adresu diametralnie się zmienił. Mianowicie aktualnie zamiast ścieżki w której aktualnie się znajdujemy, w polu u góry okna znajdują się kolejne foldery przez jakie przechodziliśmy aby dostać się do aktualnej lokalizacji. Po kliknięciu w wybrany przycisk reprezentujący katalog przenosimy się właśnie w to miejsce. Przeanalizuję wybraną ścieżkę:

 



 

 

 

Znajduję  się w folderze Wallpaper należy zauważyć  że ten katalog jest podfolderem Documents oraz Przemek. Klikając teraz na pozycję Przemek przeniesiemy się właśnie do tego katalogu omijając przejście przez folder Documents. Możemy również rozwinąć strzałkę pomiędzy lokalizacjami Przemek oraz Documents, zobaczymy wtedy wszystkie katalogi umieszczone w folderze Przemek. Oczywiście wybierając, któryś z nich automatycznie się do niego przeniesiemy. System ten jest niesamowicie praktyczny. Po przyzwyczajeniu się do niego o wiele szybciej możemy przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami. W Windows XP aby przejść do katalogu umieszczonego w folderze Przemek musieliśmy przechodzić dwukrotnie w górę a następnie jednokrotnie w głąb. Korzystając z tego rozwiązania bezpośrednio przeskakujemy do wybranego folderu. Nowy pasek jest praktyczny, jednak należy zauważyć, że programiści pozwolili nam korzystać również z dobrodziejstw poprzedniego rozwiązania. Po kliknięciu w puste miejsce w lokalizacji nowy moduł przełącza się do widoku klasycznego, w którym to możemy bez problemu skopiować ścieżkę czy też wkleić inną.

 



Patrząc  na prawą stronę okna eksploratora. Znajduje się tam kontrolka wyszukiwania (podobna do tej w Internet Explorerze 7 czy też Firefoxie), za jej pomocą w szybki sposób wyszukamy wybrany plik w danym folderze.

 

Panel sterowania jest o wiele lepiej zorganizowany, kategorie są dobrze nazwane i zawierają odpowiednie funkcje. Dodatkowo niektóre elementy są powtórzone w kilku miejscach, np. moduł odpowiedzialny za zmianę rozdzielczości znajduje się w Dostosowaniu środowiska ale również w Sprzęcie. Dzięki takiemu rozwiązaniu naprawdę bardzo łatwo nam się operuje w tym elemencie systemu. Należy  również zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie ustawienia systemu znajdują się w Panelu sterowania. W Windows XP istniały okna jak np. to służące do zmiany tapety, które istniały niezależnie od panelu. Aktualnie każda opcja konfiguracyjna posiada ścieżkę rozpoczynającą się w centrum ustawień.

W Windows Vista środowisko zostało bardzo znacząco przebudowane. Pulpit oraz eksplorator został obdarzony nowymi widokami pozwalającymi dostosować wygląd do własnych upodobań. W systemie została zastosowana nowa funkcja wyszukiwania, która bardzo usprawnia proces operacji na plikach. Zmienił się również pasek adresu, który pozwala wręcz teleportować się z jednej lokalizacji w drugą. Dodane zostały nowe sposoby przełączania okien. Wszystkie te elementy bardzo usprawniają pracę i sprawiają, że korzystanie z komputera staje się przyjemnością.

 

4

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin