to.doc

(71 KB) Pobierz

Składa się z 27 rewidentów powoływanych na okres 6 lat przez Radę UE. Ponowne mianowanie jest możliwe. Członkowie ze swojego składu wybierają prezesa Trybunału Obrachunkowego na okres 3 lat. Gwarancją niezależności jest przepis art. 247 ust. 6 TWE stanowiący, że oprócz zwykłego zastąpienia lub śmierci członek Trybunału przestaje pełnić swój obowiązek jedynie z chwilą rezygnacji lub dymisji orzeczonej przez Trybunał Sprawiedliwości. Rada określa zasady zatrudniania prezesa i członków. Trybunał mianuje swojego Sekretarza Generalnego.
Trybunał zatrudnia 250 kontrolerów, a liczba wszystkich pracowników wynosi ok. 760.

Zadania i kompetencje

Kontroluje rachunki wszystkich ciał Wspólnot. Trybunał przekłada Parlamentowi i Radzie oświadczenia o wiarygodności dokumentów księgowych, a także zgodność z prawem i prawidłowość wszelakich transakcji. Trybunał w każdej chwili może przedstawić uwagi w formie sprawozdań, ma również moc kontroli poszczególnych zrzeszonych członków.

Sposób działania

Jest stale działającą instytucją kolegialną. Prezes zwołuje i przewodniczy kolegiom, które odbywają się przy drzwiach zamkniętych.

 

Struktura organizacyjna Trybunału Rewidentów Księgowych

Struktura organizacyjna Trybunału Rewidentów Księgowych

 

Historia Europejskiego Trybunału Obrachunkowego

Wraz z wejściem w życie traktatu z Maastricht, Trybunał Obrachunkowy został uznany za jedną z pięciu instytucji Wspólnoty Europejskiej. Pozostałe instytucje to: Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska oraz Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

W każdym systemie instytucjonalnym funkcja kontroli jest z zasady uważana za jeden z elementów gwarantujących demokratyczne zarządzanie sprawami publicznymi. Funkcja ta obejmuje zwykle dwa odrębne, acz uzupełniające się aspekty: kontrolę "wewnętrzną" i kontrolę "zewnętrzną". Zarządzanie funduszami publicznymi nie może odbywać się bez właściwej kontroli zewnętrznej.

Ustanowienie Europejskiego Trybunału Obrachunkowego było oparte na tych samych przesłankach i zbiegło się z dwoma ważnymi wydarzeniami: rozszerzeniem uprawnień Parlamentu Europejskiego w zakresie kontroli budżetowej oraz wprowadzeniem systemu całkowitego finansowania budżetu Unii Europejskiej ze środków własnych.

W obliczu tych zmian oraz rozszerzenia uprawnień Parlamentu Europejskiego w zakresie wykonania budżetu, konieczne było wprowadzenie jakościowych zmian w zakresie zewnętrznej kontroli wykonania budżetu.

Z inicjatywy przewodniczącego Komisji Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego Heinricha Aigner'a, który od roku 1973 domagał się zewnętrznego organu kontrolnego na poziomie wspólnotowym, 22 lipca 1975 roku, na mocy traktatu brukselskiego został powołany Trybunał Obrachunkowy. Od rozpoczęcia prac w październiku 1977 roku Trybunał ma swoją siedzibę w Luksemburgu.

Europejski Trybunał Obrachunkowy został podniesiony do rangi instytucji 1 listopada 1993 roku wraz z wejściem w życie traktatu z Maastricht, który wzmocnił jego niezależność i uprawnienia wobec instytucji równorzędnych. Od tego momentu, Trybunał dostarcza DAS - Poświadczenie Wiarygodności rozliczeń oraz legalności i prawidłowości operacji leżących u ich podstaw, podlegających budżetowi wspólnotowemu. Rola Trybunału została potwierdzona i wzmocniona 1 maja 1999 roku wraz z wejściem w życie traktatu amsterdamskiego, który uprawnił Trybunał do przeprowadzania kontroli w zakresie właściwego zarządzania finansami oraz podkreślił jego rolę w walce z nadużyciami, a także zwiększył możliwości w zakresie odwoływania się do Trybunału Sprawiedliwości w celu ochrony swoich prerogatyw względem innych instytucji Unii Europejskiej.

Traktat nicejski z 1 lutego 2003 roku potwierdził zasadę stanowiącą, iż każde państwo członkowskie posiada jednego Członka w Trybunale, zezwolił Trybunałowi na tworzenie izb oraz podkreślił znaczenie współpracy Trybunału z krajowymi organami kontroli.

Powstanie Trybunału Obrachunkowego odzwierciedla potrzebę świadomości finansowej - wyrażenie to zostało użyte przez ówczesnego prezesa Trybunału Sprawiedliwości Wspólnoty Hansa Kutschera w październiku 1977 roku.

Członkowie Trybunału Obrachunkowego są mianowani na sześcioletnią kadencję. Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, po konsultacji z Parlamentem Europejskim zatwierdza listę członków sporządzoną na podstawie propozycji każdego Państwa Członkowskiego. Mandat członków Trybunału jest odnawialny.

Członkowie wybierają spośród swego grona prezesa Trybunału Obrachunkowego na okres trzech lat. Mandat prezesa jest odnawialny.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin