Zucholandia.doc

(28 KB) Pobierz
ZBIÓRKA POJEDYNCZA:

ZBIÓRKA POJEDYNCZA:

MY, MIESZKAŃCY ZUCHOLANDII

 

Zbiórka ta ma za zadanie zapoznać (ew. przypomnieć bądź utrwalić) zuchy z częściami munduru, symboliką Znaczka Zucha gwiazdkami, sprawnościami zespołowymi i indywidualnymi. Najlepiej poprowadzić ją jako zakończenie cyklu o Prawach Zucha.

 

Lp.

Forma

Opis

Materiały

Czas

1

Obrzęd

Rozpoczęcie

 

5’

2

Gawęda

Zucholandia. Opowiada o państwie, którego obywatelami są zuchy. Przedstawia Najwyższy Order i odznaczenia. Mówi jak zachowują się mieszkańcy tej krainy.

 

5’

3

G i Ć

Każdy zuch losuje kartkę, na której narysowana jest jakaś część munduru. Na hasło start zuchy mają za zadanie dobrać się w grupy tak, aby skompletować pełne mundury.

Kartki z narysowanymi częściami munduru

5’

4

Majsterka

W powstałych grupach  zuchy przyklejają części munduru na karton tak, aby powstała całość i kolorują.

Kleje, kredki, kartony

10’

5

P i P

„Mundur, chusta”

 

10’

6

G i Ć

Szukanie narysowanych sprawności zespołowych poukrywanych w zuchówce i okolicach (mam na myśli pobliski korytarz czy łazienkę). Kiedy już wszystkie zostaną odnalezione wspólnie wymieniamy ich nazwy.

Narysowane sprawności

5’

7

G i Ć

Jeden zuch ma na plecach przyklejoną sprawność (nie wie jaką), pokazuje   ją reszcie gromady. Jego zadaniem jest odgadnięcie jej nazwy przez zadawanie pytań, na które gromada odpowiada tylko tak lub nie.

Narysowane sprawności, taśma klejąca

10’

8

G i Ć

Siedzimy w kole, drużynowy zadaje pytanie dotyczące gustów, zainteresowań etc., np. Kto lubi jeździć na rowerze? Zuchy, które twierdząco odpowiedziałyby na pytanie jak najszybciej zamieniają się miejscami. Drużynowy zajmuje wolne miejsce. Zuch, który został na środku zadaje kolejne pytanie. Następnie podsumowujemy zabawę dochodząc do wniosku, że zuchy mają różne zainteresowania. 

 

5’

9

Majsterka

Zuchy rysują lub wyklejają to, co najbardziej lubią robić i czym się interesują.

Kartony, kredki, papier kolorowy, kleje

10’

10

G i Ć

W trzech kątach zuchówki powieszone są gwiazdki(jedna, dwie i trzy). Drużynowy czyta przykładowe zadania na gwiazdki, a zuchy jeśli np. uważają, że jest to zadanie na drugą gwiazdkę stają w miejscu, gdzie przyczepione są dwie gwiazdki. Podsumowujemy mówiąc o różnym stopniu trudności i o tym, że każdy zdobywając gwiazdkę wybiera zadania odpowiednie dla siebie.

Taśma klejąca, 6 dużych, wyciętych z papieru gwiazdek

10’

11

P i P

„Trzy gwiazdki”

 

 

12

Krąg rady

Zachęcenie zuchów do zdobywania gwiazdek i sprawności indwysidualnych

 

5’

13

Obrzęd

Zakończenie

 

5’

 

RAZE

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin