Materiał edukacyjny rozdawany bezpłatnie w ramach szkolenia.
Wędrowiec
Lp.
Gawęda
Poznawcze
Wychowawcze
Przebieg
1
Fragment książki "Jesień w dolinie Muminków" na temat Włóczykija
Zapoznanie zuchów z metodami wyznaczania północy oraz kompasem i jego działaniem.
Rozwijanie koleżeńskości podczas pracy w grupie oraz pozytywnych postaw podczas rywalizacji.
Przygotowanie do wyprawy:- pakowanie plecaka- co to jest kompas i do czego służy- rozpoznawanie kierunków świata- alfabet sygnalizacyjny Tateluków- nauka piosenki "Wędrowiec"- krzyżówka - o czym marzą podróżnicy- pląs " Idą zuchy na wycieczkę"Dostajemy mapę naszej podróży. Na kręgu rady uroczyste założenie kroniki naszej gromady.
2
Opowiadanie na temat Robinsona Kruzoe.Rozmowa: jak poradzić sobie na bezludnej wyspie?
Nauka języka migowego. Poznawanie odgłosów wydawanych przez egzotyczne zwierzęta.
Zachęcanie do głośnego wyrażania własnych opinii.
BUSZ- test " Jakim jestem tropicielem?"- tropienie zwierząt ( loteryjka dźwiękowa)- Tak - nie. Zuch musi dowiedzieć się jakim jest zwierzęciem z buszu - zabawa Jakie to zwierze- nos głodnego- nauka języka migowego, żebyśmy mogli porozumieć się z Piętaszkiem
3
Wiersz Juliana Tuwima pt. "Rzeczka"
Nauka szyfru HALOTUREKINY oraz przypomnienie tańca "Kaczuszki".
Rozwijanie twórczej inicjatywy u dzieci.
STRUMIEŃ- zabawa woda- ziemia- rysunek przedstawiający brzeg rzeki. Na brzegu znajdują się ślady - kto pierwszy przeszedł?- nauka szyfru związanego z wodą: HALOTUREKINYtaniec Kaczuszki- malowanie kamieniPod koniec zbiórki znajdujemy tajemniczy list rozbitka w butelce. List jest zaszyfrowany nieznanym nam szyfrem - poznamy go na następnej zbiórce.
4
Odszyfrowanie listu rozbitka. List mówi o ukrytym w jaskini skarbie. Nauka szyfru CZEKOLADKA
Nauka szyfru CZEKOLADKA.
Integrowanie gromady poprzez wykonywanie wspólnych działań.
JASKINIA- po nitce do kłębka - próbujemy dotrzeć do skarbu po nitce (oczy zamknięte)- odnalezienie skarbu - amulety gromadyPo znalezieniu skarbu rozglądamy się po jaskini:- wymyślanie szyfru obrazkowego gromady- robienie nietoperzy origami
5
Słuchowisko pod tytułem "Porwał go Czerwonoskóry"
Poznawanie kultury innego ludu, przypomnienie języka migowego.
Pobudzanie do otwartości wobec odmiennych kultur. Kształtowanie zachowań tolerancyjnych.
WIOSKA TUBYLCÓWTubylcy porwali po dwie osoby z każdej szóstki - ćwiczymy ciche podchodzenie, zabawa "ucieczka z pułapki"Wódz przemawia do nas w języku migowym - udało nam się im uciec więc uważają nas za sobie równych. Jeżeli przejdziemy pomyślnie próby oni przyjmą nas do swojego plemienia (zabawa z postacią)Musimy: przejść test sprawnościowy, wypić napar ziołowy, zjeść nie krzywiąc się plasterek cytryny, itp.Przyjęcie do plemienia - pląs Zum gare gare.
6
Fragment książki "Opowiadania z Doliny Muminków" - Włóczykij powraca do Doliny Muminków
Przypomnienie piosenki "Wędrowiec", języka migowego.
Rozwijanie umiejętności twórczej pracy w grupie.
Sprawdzamy nasze umiejętności- piosenka " Wędrowiec"- nadawanie innym szóstkom wiadomości językiem migowym- znajdź widokówkę- Robinsonowi pomieszały się ziarna zbóż - należy je posegregować- wymyślanie okrzyków wędrowcówWszystkie zadania wykonywane są szóstkami.Na kręgu rady okazuje się, że nasza kronika gdzieś zniknęła - żeby ją znaleźć będziemy bawić się w detektywów.
sias