Zajęcia zapoznawcze.doc

(36 KB) Pobierz
1

Materiał edukacyjny rozdawany bezpłatnie w ramach szkolenia.

 

1.WSZYSCY SIEDZĄ W KRĘGU, harcerze wzajemnie się prezentują A przedstawia B, a B przedstawia A

2. “ POWITANIE” prowadzący mówi “Witam wszystkich którzy...............

·         Lubią mleko, wstają ci co lubią mleko

·         Uwielbiają lody, wstają ci co uwielbiają lody

·         Mają dzisiaj na sobie coś niebieskiego....

·         Są jedynakami

·         Mają braci

·         Lubią wakacje itd....................

 3.ZAWARCIE KONTRAKTU, omówienie podstawowych jego zasad. Kontrakt będzie obowiązywał w czasie dzisiejszego spotkania, na zbiórkach i podczas wspólnej wycieczki, rajdu lub ogniska. Prowadzący sugeruje zawarcie takiego lub podobnego kontraktu na cały rok harcerski podczas najbliższej zbiórki drużyny.

 Punkty kontraktu:

·         MÓWIMY SOBIE PO IMIENIU

·         MÓWI JEDNA OSOBA

·         TU I TERZ...........................

·         MÓWIMY O PROBLEMACH NIE O OSOBACH

·         JESTEŚMY PUNKTUALNI

·         MÓWIMY CO CHCEMY (dotyczące tematu dyskusji)

·         MOŻLIWE STOSOWANIE MINIMUM UDZIAŁU

·         ....................................................................................

2.       ZABAWA “LINA”. Abyśmy dobrze czuli się w tej drużynie musimy wciągnąć linę na naszą symboliczną tratwę, na której będziemy razem na dobre i złe przez kolejne lata. Wszyscy siedzimy w kręgu, drużynowy mówi: trzymam początek liny okrętowej, ciężkiej i długiej, musicie mi pomóc ją przeciągnąć. Przesyła w prawo początek “liny”, każdy podaje następnemu, po chwili wszyscy przeciągają linę na swoich kolanach. Gdy już wszyscy ją mają podnosimy jednocześnie w dwóch  rękach do góry i powolutku wyrzucamy za siebie. Od tego czasu stanowimy jedność, dryfujemy razem, wzajemnie sobie pomagając i wspierając się.

 

3.       “KWIATEK”, zabawa integracyjna. Dzielimy harcerzy na kilka grup w/g pór roku, lub 1,2,3,4,5- jedynki razem dwójki razem itd. Każda grupa otrzymuje duże kartki papieru i pisaki. Rysują duży kwiat tyle płatków ilu uczestników w grupie. Kwiatek ma okrągły środek jak słonecznik.

PRACA INDYWIDUALNA. Każdy podpisuje imieniem swój płatek wypisując na nim swoje indywidualne cechy charakteru, zainteresowania i in. (Dla ułatwienia powiem, że dobrze jest mieć w drużynie listę cech, dzieci nie zawsze wiedzą co pisać lub jak nazwać niektóre swoje cechy, wady czy zalety). Praca w grupach przy muzyce.

 

DYSKUSJA W GRUPACH, Wpisanie do środka kwiatka cech łączących grupę, wspólnych dla kilku osób.

Praca przy muzyce.

PREZENTACJA GRUP. Lider grupy - zastępowy zawiesza “KWIAT” na ścianie i komentuje co ich łączy jako grupę, czytając tylko środek kwiatka. Każda grupa robi to samo. (Gdy mamy czas lub mniej liczną drużynę można odczytywać najpierw płatki później środek kwiatka.

DYSKUSJA NA FORUM DRUŻYNY – jakie mamy wspólne cechy jako drużyna, wybieramy wspólne ze środków i wypisujemy. (harcerze piszą np. wspólne dla zastępu: lubimy sport, wakacje, pomagamy innym, odwaga czy radość).

Prowadzący komentuje i podkreśla, że przy tej zabawie poznaliśmy się jeszcze lepiej i bliżej. Dziękuje za zabawę. Kwiaty mogą zostać przez jakiś czas na ścianach.

 

“KRÓTKIE POLECENIA PRZY MUZYCE”, zabawa, włączamy magnetofon, harcerze chodzą a my wydajemy polecenia np.: uściśnij jak najwięcej dłoni, znajdź kogoś kto ma niebieskie oczy, powiedz komuś coś miłego, stańcie na jednej nodze i in.

1.       PROPORCZYK – harcerze dzielą się według znaków zodiaku, wymyślają trzy rzeczy które, ich łączą jako zodiaki. Dyskutują po czym przedstawiają się drużynie, co mają wspólnego. Zadaniem na zbiórkę drużyny jest ustalenie i namalowanie wspólnego ZODIAKALNEGO proporczyka, który będzie powieszony w harcówce. Każdy zastęp zaplanuje swój proporczyk.

 

2.       “UCIERANIE CIASTA”, zabawa przy muzyce (z pedagogiki zabawy KLANZA-Lublin). Ponieważ już się trochę poznaliśmy czas na poczęstunek, upieczemy wspólnie ciasto. Uczestnicy siedzą w kręgu, powtarzają gesty za prowadzącym w takt muzyki. Powtarzamy kilka razy.

·         Na niby ucieramy ciasto w makutrze

·         Otrzepujemy ręce o siebie, nogi

·         Wbijamy jajka raz z lewej raz z prawej strony

·         Ugniatamy ciasto rękoma

·         Wałkujemy

·         Ozdabiamy

·         Pieczemy

·         Częstujemy

Dziękujemy za zabawę.

 

1.       EWALUACJA ZAJĘĆ. Harcerze kończąc zbiórkę wypowiadają się co im dały te zajęcia, co się podobało lub co nie.

Wychodząc z zajęć rysują buzię: J K L

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin