koło 2(1).doc

(28 KB) Pobierz
Istota spostrzegania- bodźce trafiają na narządy zmysłów, muszą odznaczać się określoną siłą

Istota spostrzegania- bodźce trafiają na narządy zmysłów, muszą odznaczać się określoną siłą.

Próg różnicy- to najmniejsza, ale już zauważalna różnica między dwoma bodźcami, spostrzeżonymi tymi samymi zmysłami.

Prawo Webera- stosunkowo łatwo przychodzi rozpoznanie niewielkich zmian słabego bodźca, podczas gdy dość silny bodziec musi się zmieniać dużo silniej by być zauważonym.

Próg absolutny- charakteryzuje on siłę bodźca wystarczającą do zarejestrowania go przez człow. w 50% wszystkich przypadków.

Sygnał- to bodziec ustalony za najistotniejszy.

Szmery- bodźce nie mające znaczenia.

Adaptacja- istota polega na tym, by podnieść sprawność określonego narządu zmysłu , obniżoną zmianą warunków.

Receptory – komórka zmysłowa.

Transdukcja- jest to przekształcenie. Narządy zmysłu przekształcają zarejestrowany bodziec mechaniczny, elektromechaniczny lub chemiczny na język układu nerwowego.

Neuron- komórka nerwowa przewodząca impuls. Jest to proces elektrochemiczny.

Pozazmysłowe sposoby spostrzegania :

-jasnowidzenie

-telepatia

-wizjonerstwo

-kontakt ze zmarłymi

-doznania poza własnym organizmem

Psychokineza –wpływ procesów psychicznych na wydarzenia fizyczne.

Teoria Younga i Helmholtza (teoria trzech kolorów):

Przy pomocy trzech kolorów „czerwieni”, „zieleni” i „błękitu” można utworzyć wszystkie kolory widma.

WALD: udowodnił że na siatkówce oka występują trzy rodzaje czopków, wrażliwych na określone długości fal (czopki „fioletowe” „niebiesko –zielone” i „czerwono- żółte”. Każdy z tych układów czopków reaguje szczególnie intensywnie na określone długości fal, na inne słabiej.

Procesy wpływające na spostrzeganie:

-uwaga

-wrażenia

Spostrzeganie- to procesy, które wybierają, porządkują i interpretują informacje pochodzące z narządów zmysłów.

Uwaga- to procesy określające, które informacje zostaną wybrane do dalszego przetwarzania (centrum zainteresowania – drugi plan).

Efekt Stroopa- jeżeli pojęcie „czerwony” zostanie napisane kolorem żółtym, to o zauważenie rywalizują ze sobą dwa czynniki (znaczenie napisanego wyrazu i jego kolor). Zignorowanie kolorów pisma zmniejsza szybkość czytania.

Słuchanie dychotoniczne – do obu uszu dostarcza się inne sygnały (różne informacje)

PODPROGÓWKI James Vicary: krótkie bodźce lub komunikaty, które przedstawiane są tak szybko, że nie są przez obserwatora spostrzegane. Bodźce podprogowe mają wpływ na reakcje.

Utajone uczenie się: ludzie mogą przeżyć doświadczenia, których sobie nie uświadamiają, ale które będą miały wpływ na ich późniejsze zachowanie.

Utajona pamięć: sposób zachowywania wyników utajonego uczenia się.

Efekt coctail party: wzmożona uwaga na pewne treści rozmowy, która do tej pory przebiegała gdzieś w tle i pozostała nie zauważona.

Teoria filtra: głosi, że wybór dokonywany jest w bardzo wczesnym stadium procesu spostrzegania.

„Proces z dołu do góry”- energia fizyczna, którą przyjęły narządy zmysłów, zostaje przekształcona w język układu nerwowego i jako seria impulsów przekazana do mózgu.

„Proces od góry do dołu”- ma swój początek w mózgu i oddziaływuje modyfikująco na informacje z narządów zmysłów.

Doświadczenie stymulacji dzieli się na:

1)     przetwarzanie sensoryczne (czyli wrażenia zmysłowe) są określone jako doświadczenie lub recepcja prostych właściwości bodźców, takich jak np. jasność, kolor, głośność

2)     procesy spostrzegania. Spostrzeganie – to doświadczenie złożonej charakterystyki bodźców, np. konkretnych przedmiotów w otaczającym środowisku, łatwo rozpoznawanych i nazywanych.

Spostrzeganie- związane jest z posiadaniem dośw. wytworzonym w procesie uczenia się. Elementarny proces o większej złożoności . jest to odebranie przez wiele receptorów wielu różnych bodźców. Skierowanie uwagi i świadomości na przedmiot spostrzegania.

Wrażenia – stanowi wrodzony mechanizm przetwarzania sensorycznego. Podstawowy elementarny proces psychiczny. Na receptory działa prosty, elementarny bodziec. 

Wyodrębnienie cech: pierwszy proces postrzegania otaczającej rzeczywistości jest próba rozłożenia spostrzeganych przedmiotów na proste elementy. Proste elementy przedmiotów łączy się ze sobą, tworząc złożony obraz spostrzeganego przedmiotu.

Detektory cech- różne kategorie neuronów reagują wiec na różne elementy spostrzeganej rzeczywistości.

Niezmienniki – podstawowe cechy spostrzeganych przedmiotów. Stale właściwości odkrywane podczas płynnej zmiany perspektyw przedmiotu na skutek jego ruchu lub ruchu obserwatora względem przedmiotu.

Detektor – zespół komórek nerwowych wyspecjalizowanych w rejestrowaniu tych właściwości.

Bodźce – mają naturę fizykochemiczną.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin