psychologia wykład 21.05.doc

(39 KB) Pobierz

21.05.2012

Larys Kohlberg – 3 poziomy rozwoju moralności

I.        Poziom rozwoju molarnego przedkonwencjonalny

·         Moralność lęku przed karą (od narodzin do 5-6 roku życia), ale zdarza się, że to stadium mają też osoby starsze, które zatrzymały się w rozwoju moralnym; człowiek na tym etapie odróżnia dobro od zła na podstawie obecności kary lub nagrody, człowiek orientuje się czy coś jest dobre, a co złe – oceniając skutki ( chłopiec z lodami przykład)

 

·         Moralność własnej korzyści (od 5-6 r.ż – 12 r.ż)

Człowiek odróżnia dobro od zła na podstawie tego czy dane zachowanie zaspakaja jego potrzeby. To co dla mnie jest przyjemne nie jest /nie musi być przyjemne dla kogoś.

 

II.      Poziom konwencjonalny

·         Moralność interpersonalnej harmonii (od 12-16 roku życia)

Człowiek odróżnia dobro od zła na podstawie aprobaty społecznego, dobra społecznego i zgodności zachowania z pełnioną rolą. Człowiek chcąc coś zrobić zastanawia się co inni na to powiedzą ( mają mówić dobrze), np. jest ktoś nauczycielem, czy policjantem to powinien się zachować tak jak ,,wypada’’, np. osobie dorosłej , nie wypada’’ zachować się…

 

·         Moralność prawa i porządku  (od 16-20 roku życia)

Człowiek odróżnia dobro od zła na podstawie norm prawnych, to co jest zgodne z prawem jest dobre, a to co nie jest złe. Nie są w stanie wykroczyć poza normy prawne.

 

III.    Poziom postkonwencjonalny

·         Moralność umowy społecznej (od 20-25 roku życia)

Odróżnienie dobra od zła na podstawie społecznie akceptowanych wartości. Cenimy dobro, sprawiedliwość, doceniamy wartości rodzinne, na tym etapie mamy do czynienia z osobami, które kierują się praworządnością, jeśli reguły prawa wejdą w konflikt z moralnością porządku to wybierze to drugie (np. przekroczenie prędkości dla życia – kobieta w ciąży)

 

·         Moralność uniwersalnych zasad (od 25-30 roku życia)

Na tym etapie w odróżnieniu dobra od zła kieruje się swoim sumieniem, sumienie – własna, indywidulana hierarchia wartości. Każdy  człowiek ma sumienie, ale nie każdy ma sumienie zgodne z zasadami, sumienie inne. Osoba odróżnia dobra od zła – sumienie zgodne z wartościami moralnymi. W hierarchii wartości tych osób bardzo wysoko jest wartość życia ( wartość życia, a nie wartość życia ludzkiego);

Wartość życia jest traktowana jako wartość „życia własnego”

 

Nie wiemy co kto czuje, to zależy od nas co zrobimy, postąpimy, wyobrażamy sobie daną sytuację.

®     Badanie tych stadiów – osobie badanej czyta się historyjkę, potem przeprowadza rozmowę, pytania – diagnozuje się stadia moralne.

 

Teoria rozwoju poznawczego – Piageta

(model zmian rozwoju)

1.       Zdolność przystosowawcza jako zdolność akceptacjo do środowiska, za pomocą:

·         Asymilacji

·         Akomodacji

Asymilacja – polega na przyswajaniu wiedzy poprzez włączanie jej do posiadanych schematów poznawczych.

Akomodacja przyswajanie nowej wiedzy poprzez tworzenie nowych schematów poznawczych.

2.       Zbiór wiedzy na temat danego zjawiska bądź zachowania – schemat poznawczy np. firanki
 

Najpierw asymilacja, a potem akomodacja ( np. 4 latka nie wie jak wygląda kot, ale pod względem asymilacji wepchnęła go do ,,szufladki’’ piesek – inny,  potem się zastanawia, bo nie szczeka itp. i potem próbuje tworzyć nową kategorię – akomodacja.

PSYCHOLOGIA ROZWOJU CZŁOWIEKA – WYKŁAD

Zgłoś jeśli naruszono regulamin