DZIEŃ MAMY.doc

(172 KB) Pobierz
DZIEŃ MAMY, DZIEŃ DZIECKA ORAZ DZIEŃ OJCA

DZIEŃ MAMY, DZIEŃ DZIECKA ORAZ DZIEŃ OJCA

CZYLI PIKNIK RODZINNY

KONSPEKT

Cele ogólne:

·         wzmacnianie więzi rodzinnych;

·         zachęcanie rodziców do czynnego uczestnictwa w życiu przedszkola;

·         pogłębianie współpracy między rodziną a przedszkolem.

Cele szczegółowe:

·         sprawianie radości wszystkim członkom rodziny poprzez wspólne przebywanie na przedszkolnej uroczystości;

·         kształtowanie uczucia przywiązania do swojej rodziny;

·         angażowanie rodziców do pracy na rzecz przedszkola;

·         pomoc rodziców przy gromadzeniu niezbędnych akcesoriów;

·         zachęcanie do aktywnego uczestnictwa we wspólnych zabawach

Miejsce:

·         ogród przedszkolny, lub plac zabaw na ośrodku wypoczynkowym.

Liczba uczestników:

·         ok. 60 dzieci w wieku 5, 6 lat i ich rodzice.

Przewidywany czas trwania:

·         od 5 do 6 godzin

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Przebieg pikniku:

1.Powitanie gości przez prowadzącą nauczycielkę. Złożenie wszystkim życzeń z okazji ich święta.

Święto dzisiaj wielkie mamy, zatem wszystkich zapraszamy

Na zabawy i zawody, na zagadki i podchody.

Niech zjednoczą się rodziny i niech mają dziarskie miny.

Uśmiech humor i zabawa to jest najważniejsza sprawa.”

2.Zaproszenie do wspólnej zabawy oraz przedstawienie programu imprezy:

·         Występy dzieci z poszczególnych grup.

·         Portrety rodzinne

·         Rodzice malarzami; wystawa i omówienie prac.

·         Ognisko i pieczenie kiełbasek.

·         Czas wolny dla rodziny.

·         Cała Polska czyta dzieciom – relaks przy lekturze.

·         W krainie „uśmiechniętych” balonów i baniek mydlanych.

·         Pokaz mody.

·         Dzieci różnych stron świata.

·         Podwieczorek.

·         Pożegnanie.

Poszczególne punkty programu będą przedzielone wspólnym zabawami.

3.Zabawa I integrująca grupę „Klasnę w ręce”

Opis : Dzieci stoją naprzeciwko swoich rodziców i w rytm wymawianych wspólnie słów z prowadzącą wykonują odpowiednie ruchy ( najpierw następuje prezentacja całej zabawy przez 2 nauczycielki stojące naprzeciwko siebie).

Klasnę w ręce i nic więcej - dzieci klaszczą w ręce rodziców

Wznoszę nogę nad podłogę - dzieci unoszą nogę prawą do góry

Drugą nogę nad podłogę - unoszą nogę lewą

Lekki wydech - przysiad

Potem wdech - wyprost

Witam ciebie - rodzice i dzieci podają sobie rękę

Cześć, cześć - potrząsanie rękami.

Zabawę można powtórzyć trzykrotnie, można również zwiększać stopniowo tempo wypowiadanych słów. Jeżeli na festyn przybyli oboje rodzice dziecko bawi się raz z tatą raz z mamą.

4. Występy poszczególnych grup.

Opis : Każda grupa przed festynem przygotowała taniec albo skecz. Następuje prezentacja przygotowanych występów jako prezent od dzieci dla rodziców.

5.Zabawa II „Pieczemy ciasto”

Opis : Dzieci znajdują się w przysiadzie odwrócone plecami do swoich rodziców. Nauczyciel recytuje wiersz a rodzic wykonuje masaż na plecach dziecka.

Mama placek ugniatała

Wyciskała i turlała - nacisk dłoni na plecy

Raz na prawo , raz na lewo

Potem trochę w przód i w tył - przesuwanie dłonią we wskazanych kierunkach

Żeby placek dobry był - wszyscy głaszczą się po brzuchach

Cicho , cicho, placek rośnie - dzieci powoli się podnoszą

A gdy będzie jak pączuszek - wszyscy nadymają policzki

Zadowoli każdy brzuszek - wszyscy oblizują dookoła wargi

6. „Odszukaj naszą rodzinę” – zadanie dla rodziców.

Opis : Przed festynem dzieci podczas zajęć w przedszkolu malowały obrazki na których przedstawiały swoje rodziny. Wszystkie prace przed imprezą zostały zawieszone na parkanie. Zadaniem rodziców jest odnalezienie swojej rodziny (niektórzy rodzice mogą uzasadnić dlaczego uważają że właśnie wybrany przez nich rysunek przedstawia ich rodzinę.

7.Zabawa III „ Tańcowały 2 Michały”

Opis : Z kasety magnetofonowej wszyscy najpierw wysłuchają piosenki i zwrócą uwagę na jej treść. Następnie przy piosence rodzice i dzieci naśladują ruchami to o czym mówi piosenka.

Tańcowały 2 Michały, jeden duży drugi mały.

Jak ten duży zaczął krążyć to ten mały nie mógł zdążyć.

Duży mył małemu włosy, mały piszczał wniebogłosy.

Jak ten mały mył dużego cały brud wydrapał z niego.

Jak ten duży w ręce klaskał to ten mały ciągle mlaskał.

Kiedy mały podskakiwał duży się na boki kiwał.

Tak tańcują dookoła aż im pot się leje z czoła.

A jak tańcem się zmęczyły to się mocno przytuliły.

8.”Rodzice też kiedyś dziećmi byli”

Opis : Prowadząca zaprasza wszystkich rodziców do malowania. Odwołując się do ich dzieciństwa chce aby przypomnieli sobie jaka bajka utkwiła w ich pamięci i prosi o wykonanie ilustracji do tej bajki. Po zakończeniu pracy dzieci spróbują odgadnąć jaką bajkę przedstawili na rysunku ich rodzice.

Podczas gdy rodzice są zajęci malowaniem dzieci skupiają się wokół sceny , gdzie oglądają:

9. Występy wokalne chętnych rówieśników.

Opis : występy te oczywiście były przygotowane przed festynem, z każdej grupy występuje 4 dzieci z wybraną przez siebie piosenką. Są to piosenki o tacie i mamie.

10.Zabawa IV „Muzykanci”

Opis : Dzieci wraz z rodzicami maszerują po obwodzie koła i przy piosence nagranej na magnetofonie naśladują grę na różnych instrumentach.

Jesteśmy muzykanci konszabelanci > bis

Ja umiem grać, ty umiesz grać

A na czym? Na trąbce....

Trutututu, trutututu, trutututu bęc >bis

Jesteśmy muzykanci konszabelanci > bis

Ja umiem grać , ty umiesz grać.

A na czym? Na bębnie....

Bum tarara Bum tarara bumtarara bum > bis

Jesteś muzykanci konszabelanci > bis

Ja umiem grać, ty umiesz grać.

A na czym? Na basie......

Dylu dylu na badylu dylu dylu na badylu > bis

Jesteśmy muzykanci konszabelanci > bis

Ja umiem grać, ty umiesz grać.

A na czym?Na skrzypcach....

Tirlu tirlu, tirlu tirlu, tirlu tirlu bęc >bis

11.”Jaka to bajka?”

Opis : Po zakończeniu rysunków przez rodziców, dzieci próbują odgadnąć jaką przedstawiają bajkę. Rysunki rodzice wręczają na pamiątkę swoim dzieciom.

12. Ognisko.

Opis : Rodzice i dzieci udają się na wcześniej przygotowane ognisko. Wybierają kijki oraz porcje kiełbasy i pieczywa dla siebie i dziecka po czym następuje wspólne pieczenie i jedzenie kiełbas. Po konsumpcji prowadząca prosi rodziców aby przypomnieli sobie piosenki z czasów własnej młodości i wspólnie zaśpiewali (np. ”Płonie ognisko”, „Stokrotka rosła polna..”, „Roztocze”).

13.Czas wolny.

Opis : W różnych miejscach placu są rozłożone koce, stoją ławeczki , stoliki z parasolami. Rodzice i dzieci mogą po jedzeniu chwilę odpocząć, lub wykorzystać sprzęt do zabawy znajdujący się na placu).

14.Zabawa V z piłką „Skojarzenia”

Opis : Rodzice i dzieci dzielą się na 4 koła. Każdy rodzic z własnym dzieckiem należy do jednego wybranego koła. Jeden z wybranych rodziców staje z piłką na środku koła po czym do każdego uczestnika zabawy rzuca piłkę wymieniając nazwę zwierzęcia, ten który łapie piłkę ma odpowiedzieć wymieniając wyrazy które najbardziej kojarzą mu się z ze zwierzakiem np. krowa – mleko, koń – bieg, lis – rudy itd.

15.”Cała Polska czyta dzieciom”

Opis : Rodzice wraz z dziećmi siadają w wybranych miejscach. Prowadząca zaprasza do wysłuchania fragmentu książki „Kubuś Puchatek”. Do czytania powinien być wybrany nauczyciel , który swoim sposobem czytania zainteresuje dzieci i rodziców , stosując odpowiednią intonację oraz naśladując głosy bohaterów bajki oglądanej przez dzieci w telewizji. (aby nawiązać do następnego punktu programu może to być fragment, który opowiada jak prosiaczek unosi się na baloniku).

16. „ Kraina uśmiechniętych balonów”

Opis : Rodzice i dzieci otrzymują balony. Każdy z nich pompuje balon a następnie flamastrami rysuje na balonie uśmiechniętą buzię. Po zakończeniu malowania dzieci i rodzice rzucają do siebie balony, odbijają. Zabawa ta powinna przebiegać miedzy różnymi dziećmi i rodzicami.

17.Zabawa VI „Głowa ramiona”

Opis : Wszyscy w luźnej rozsypce. Na melodię „Siekiera motyka” przy piosence z magnetofonu wszyscy ćwiczą.

Ach gimnastyka dobra sprawa

Dla nas wszystkich to zabawa.

Ręce w górę , w przód i w bok,

Skłon do przodu, w górę skok.

Ref: Głowa, ramiona, kolana, pięty

Kolana, pięty, kolana, pięty

Głowa, ramiona, kolana, pięty

Oczy, uszy, usta, nos!!!

18.”W krainie baniek mydlanych”

Opis : Przed festynem z boku na stoliku zostały przygotowane dla wszystkich uczestników festynu zestawy do puszczania baniek mydlanych. Każdy bierze zestaw dla siebie i zamieniamy świat w krainę baniek mydlanych.

19.Zabawa VII ”Dzieci z różnych stron świata”

Opis : Z płyty CD uczestnicy wysłuchują fragmenty melodii pochodzących z różnych stron świata. Ich zadaniem będzie dowolna improwizacja do zmieniających się fragmentów muzyki.

20.”Pokaz mody”.

Opis : Prowadząca zaprasza wszystkich na pokaz mody. Kilka dni przed festynem chętni rodzice zgłosili chęć uczestnictwa w pokazie mody. Mamy i córki przygotowały odpowiednie stroje, muzykę oraz komentarz. Wszystkie oglądane stroje zostają nagrodzone brawami.

21. Podwieczorek

Opis : Dzieci wraz z rodzicami zostają zaproszeni do degustacji zakupionych słodyczy oraz napoi.

22.Zabawa VIII „Pingwin”

Opis : Przy piosence Pingwin wszyscy razem tańczą w wielkim kole.

O jak przyjemnie i jak wesoło - wszyscy poruszają się po kole

W pingwina bawić się, się , się. - na słowa się , się , się podskakują

Raz nóżka prawa , raz nóżka lewa - wystawiają na przemian nogi do przodu

Do przodu do tyłu i 1, 2, 3 - podskok do przodu , do tyłu i 3 razy w

miejscu

23. Pożegnanie

Opis : Prowadząca dziękuje rodzicom i dzieciom za wspólną zabawę, za pomoc w przygotowaniu festynu. Żegna się krótkim wierszykiem:

Oby wesoło jak dzień dzisiejszy minęły dalsze wspólne lata,

bo nie ma nic na świecie droższego niż dziecko, mama i jego tata!”

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin