Gmitrzak Dagmara Neris - Czakry. Zabobony czy pradawne dziedzictwo.doc

(90 KB) Pobierz
Zabobony czy pradawne dziedzictwo

Zabobony czy pradawne dziedzictwo

W ofercie warsztatów rozwojowo - twórczych można znaleźć zajęcia uczące relaksacji, pomagające przezwyciężyć życiowe trudności czy uwierzyć w siebie. W ich programie często spotyka się określenie „praca z czakrami”. Jest to metoda wywodząca się z pradawnej tradycji indyjskiej. Korzystają z niej osoby praktykujące jogę, techniki oddechowe oraz ci, których fascynują pradawne kultury. Czakra lub czakram (ćakra – znaczy koło, okrąg) to miejsce w ciele, gdzie spotyka się wiele kanałów energetycznych – nadi. W odniesieniu do ciała mówi się o wielu ośrodkach energii, jednak wyróżnia się siedem podstawowych czakramów usytuowanych wzdłuż rdzenia kręgosłupa.



Działają one jak stacje nadawczo- odbiorcze. Czakry pobierają energię z tzw. pola powszechnego i transportują ją do poszczególnych partii ciała, odżywiając organy wewnętrzne. Pojęcie energii krążącej w ciele i wchodzącej w interakcję ze światem znajdziemy w terapiach relaksujących i systemach uzdrawiania z całego świata. W Chinach owa energia nosi ona nazwę Chi, w Japoni Ki, w Indiach Prana, a na Hawajach Mana. Masaż Lomi Lomi, Mau-ri, Kahi-Loa, Huna, system Reiki, wschodnie sztuki walki czy powszechnie znane już w Polsce joga i Tai-chi opierają się w swym założeniu na istnieniu nieuchwytnej dla oka energii, która ma wpływ na całe nasze życie.

7 wirów energetycznych

I – czakra korzenia

Odpowiada za nasze połączenie z Ziemią, siły witalne, energię życiową, dobry kontakt z przyrodą i wolę życia. Czakrze tej jest przypisany kolor czerwony i żywioł Ziemi.

II – czakra sacrum

Odpowiada za naszą seksualność, przepływ uczuć, ale i ciekawość świata, kreatywność, twórczość, intelekt. Dotyczy również aspektu płodności – prokreacji. Kolor pomarańczowy, żywioł – woda.

III – czakra splotu słonecznego

Jest powiązana z naszą potrzebą indywidualizmu, poczucia własnej wartości, ale i z odwagą, siłą motywującą nas do działań (kolor żółty).

IV – czakra serca

Ośrodek miłości, naszej otwartości na innych ludzi. Na tym poziomie kształtują się: empatia, altruizm, ale i samoakceptacja (zieleń i malinowy róż).

V – czakra gardła

Odpowiada za asertywność, wyrażanie potencjałów niższych czakr. Dzięki równowadze energii w obrębie tej czakry, możemy mówić o uczuciach, wyrażać siebie tworząc. Jest silnie związana ze zmysłem słuchu. Muzycy, wokaliści, aktorzy i wszyscy ci, którzy pracują głosem, mają silnie otwartą tę czakrę (niebieski).

VI – czakra trzeciego oka

Związana jest z mądrością, naszą wizją życia i spełnianiem marzeń, ambicji oraz z wyobraźnią. Jej nadczynność objawia się zachowaniami kojarzonymi z wizjonerstwem, problemami z osadzeniem w rzeczywistości. Niedoczynność prowadzi z kolei do traktowania świata wyłącznie na poziomie rozumowym, za pomocą intelektu (indygo i fiolet).

VII – czakra korony

Powiązana z duchowym wymiarem naszego życia. Zbyt otwarta, przy jednoczesnej blokadzie czakr niższych, może oznaczać „ucieczkę w duchowość”, a niedoczynna – brak zainteresowania duchowością (biel i lawenda).

 

Rozwój od stóp do głów

Na każdym etapie życia nasz umysł jest zogniskowany na innej czakrze. Pierwsza ma znaczenie dla rozwoju kolejnych. Odpowiada za nasze ugruntowanie we własnym ciele. Łatwo zaobserwować kształtowanie się jej u małych dzieci, które uczą się utrzymywać równowagę, ale również w ich pasji do zabawy ziemią. Z czakrami powiązane są gruczoły wydzielania wewnętrznego (np. tarczyca). Niedomaganie lub nadczynność któregoś z nich może być oznaką problemów energetycznych danej czakry. Pracę nad czakrami powinno się rozpocząć od świadomego stąpania, kontaktu z naturą i wyobrażeń o zakorzenianiu się. Chodzenie boso jest więc zdrowe nie tylko ze względu na zalecenia ortopedów, ale też z uwagi na możliwość pobierania energii Ziemi. Wiara w to jest obecna we wszystkich wschodnich filozofiach. Z przekonania, że Ziemia jest źródłem naszej energii życiowej, bierze się niezgoda osób praktykujących jogę i inne systemy medytacji na działania niszczące naszą planetę. Bez względu na to, czy chcemy spróbować nowej techniki relaksacyjnej, zapanować nad własnym życiem czy po prostu zasmakować egzotyki bez wyruszania w podróż, warto poznawać systemy pracy z ciałem. Czy będzie to joga, Tai-chi czy praca z czakrami – zyskamy szansę poznania własnych możliwości i pokonania wewnętrznych ograniczeń.

Dagmara Neris Gmitrzak

Trenerka rozwoju osobistego, socjolog. Absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na UW. Zajmuje się pracą z ciałem oraz zarządzaniem stresem. Prowadzi warsztaty, m.in.: „Stop dla stresu”, „Sztuka relaksu”. W swojej pracy wykorzystuje relaksację, wizualizację, pracę z głosem, z czakrami, jogę, oddech i taniec żywiołów. Praktykuje Reiki oraz hawajską sztukę uzdrawiania Kahi Loa. Inspiruje ją szamanizm Indian Ameryki Północnej oraz hawajska Huna. W lutym ukazała się jej książka: „Techniki relaksu” (wyd. Hachette Livre). Więcej o trenerce i warsztatach: www.rozwojosobisty.waw.pl www.czaskobiet.pl

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin