Wraz z Kolczatkiem przygotowujemy się do zimy(1).doc

(31 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 19.11.2009r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat dnia: Wraz z Kolczatkiem przygotowujemy się do zimy

 

Cele operacyjne: dziecko:

- kształci umiejętność swobodnego wypowiadania się,

- wciela się w rolę,

- poprawnie rozwiązuje zagadki,

- wie, jak wygląda i czym się charakteryzuje jeż,

- uważnie słucha opowiadania,

- potrafi udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu,

- tworzy własną ilustrację opowiadania.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, drama, aktywność ruchowa oraz plastyczna, słuchanie opowiadania, ćw. oddechowe oraz wzorkowe.

- oparte na aktywności nauczyciela: pogadanka, zadawanie pytań, kierowanie samodzielną aktywnością dziecka, czytanie opowiadania, zadawanie zagadek, instruktaż, pokaz, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: opowiadania „Jak Kolczatek szuka mieszkania” wraz z ilustracjami do tekstu, plansza-leśne zwierzęta, cienie zwierząt, kolczaste przedmioty (szczotka do włosów, do zębów, do butów, kaktus, kasztan w łupinieitp.), gazety, szablon jeża, liście, piosenka
A to jeż” oraz melodia z odgłosami lasu, kartki, kredki świecowe, czarna farba plakatowa, wykałaczki. 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie w tematykę zajęć

Na tablicy zawieszona została plansza ukazująca las i jego mieszkańców. Dzieci wymieniają zaobserwowane zwierzęta, opisują ich wygląd, wiedzą w jaki sposób przygotowują się one do zimy. Nazywają swoje ulubione leśne zwierzę.

 

2. Zabawa dydaktyczno-wzrokowa „Dopasuj zwierzę do cienia”

Nauczyciel prezentuje cienie zwierząt. Dzieci muszą odgadnąć ich nazwy i przyporządkować do oryginalnego obrazka.

 

3. Improwizacja muzyczno-ruchowa „Śpiący las”

Dzieciom przydzielamy role do odegrania. Będą mieszkańcami lasu, zarówno zwierzętami, jak i roślinami (zwierzęta: sarenka, zajączek, dzięcioł, itp.; rośliny: drzewa, grzyby, itp.). Gdy usłyszą melodię instrumentalną z odgłosami lasu powoli się budzą i wykonują charakterystyczne dla swej roli ruchy – zwierzęta chodzą, drzewa szumią, grzyby rosną. Gdy muzyka cichnie las zasypia.

 

4. Rozwiązanie zagadki „Kto jeszcze mieszka w lesie?”

Prezentujemy dzieciom kolczaste przedmioty (różnego rodzaju szczotki, kasztan w łupinie, kaktus). Pytamy, które ze zwierząt się kojarzy z tymi rzeczami? (jeż)

 

5. Prezentacja jeża

Pokazujemy szablon jeża. Pytamy:

- ile ma łapek?

- jak wygląda jego ryjek?

- czym pokryte jest ciało jeża?

 

6. Rytmizowanie tekstu

Rytmizowanie tekstu w różnym tempie i głośności: Chociaż na grzbiecie jeżyk kolce ma, wszyscy lubią go jak ja.

 

7. Zabawa gazetowa „Jeż” (wg „Papierowe czary ...”)

Każde dziecko otrzymuje gazetę i wykonuje z nią następujące czynności:

Idzie jeżyk: tup, tup, tup                            - 3-krotnie uderzają palcami o gazetę

Je jabłuszko: chrup, chrup, chrup               - 3-krotne zgniatają gazety w rękach

Cicho drzwiami trzasnął                            - rzucają o podłogę gazetową kulą

Po obiadku zasnął                                          - rozkładają gazetę i układają na niej głowę do snu

 

8. Słuchanie opowiadania „Jak Kolczatek szukał mieszkania?” (do fragm. zaśnięcia)

W trakcie opowieści o Kolczatku ilustrujemy poszczególne sceny obrazkami, a następnie zadajemy dzieciom pytania:

- kto to był Kolczatek?

- dlaczego Kolczatek szukał mieszkania?

- do kogo zwrócił się po pomoc?

- jakie jest najlepsze miejsce na sen zimowy dla jeża?

- jakie jeszcze zwierzęta zapadają w sen zimowy?

 

9. Zabawa przy muzyce z elem. czworakowania „Kolczasty jeż”

Przy dźwiękach piosenki poruszają się na czworakach, szukając noclegu na zimę (tempo chodu dostosowane do tempa melodii). Gdy nauczyciel wyciszy muzykę – zwijają się
w kłębek i zasypiają.

 

10. Odgadywanie zagadek chochoła, wierzby i kamienia

- jak wyglądali ci, którzy spali pod chochołem, wierzbą i kamieniem?

- kto to mógł być?

 

Weryfikowanie odpowiedzi dzieci poprzez przeczytanie dalszej części opowiadania wraz
z prezentacją ilustracji.

 

11. Ćwiczenie oddechowe „Jeżyk i liście”

Kładziemy szablon jeża na dywanie. Zadaniem dzieci jest go przykryć liściastą kołderką, by nie zmarzł podczas zimowego snu. Robią to dmuchając w liście rozłożone na podłodze.

 

12. Praca plastyczna

Każdy musi stworzyć własną ilustrację do wybranego fragmentu opowieści o Kolczatku. Dzieci kolorują kartkę świecowymi kredkami na różne kolory, nast. zamalowują ją czarną farbą plakatową. Po wyschnięciu kartki, wykałaczkami wyskrobują obrazek. 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin