Co włożymy do wielkanocnego koszyczka(1).doc

(36 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

 

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 26.03.2010r.

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat kompleksowy: Wielkanoc

Temat dnia: Co włożymy do wielkanocnego koszyczka?

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wie, co znajduje się w koszyczku wielkanocnym,

- zna wielkanocną symbolikę potraw,

- poznaje jedną z tradycji zabaw wielkanocnych,

- ćwiczy pamięć wzrokową,

- samodzielnie wykonuje pracę plastyczną.

 

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, tropienie, śpiew, zadań stawianych do wykonania, zapamiętywanie, aktywność plastyczna (wyklejanie, wycinanie)

 

- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, czytanie listu, pogadanka tematyczna, instruktaż, nadzór nad wykonywaniem prac plastycznych, pochwała.

 

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: jajka z „kinder niespodzianek” wraz z ilustracjami, list, koszyczek wielkanocny z produktami, piosenka „Wieziemy tu kogucika”, tacki, połówki kubeczków, taśma dwustronna, bazie, szablon zająca, papier zielony oraz pomarańczowy, nożyczki, klej. 

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie (na mel. „Panie Janie”)

Powitania, powitania nadszedł czas, nadszedł czas.

Wszyscy się cieszymy, że znów się widzimy.

Zacząć już, nadszedł czas.

 

2. Odczytanie listu od zajączka

„ Kochane Dzieciaki!

Szkoda, że nie mamy czasu Was odwiedzić, bo jak wiecie jesteśmy przed świętami bardzo zapracowani. Ale my wszystko widzieliśmy i słyszeliśmy zza okna i wiemy, że Wy również ciężko pracowaliście. Dlatego  przygotowaliśmy dla Was niespodziankę. Znacie dobrze swoją salę, wszystkie jej skrytki i zakamarki. Jeśli chcecie to poszukajcie jaj. Taki znak (?) wskaże Wam, gdzie niespodzianka jest ukryta.

-          Życzę Wam udanych poszukiwań-

                                                         Zajączek

 

Dzieci szukają ukrytych jajek-niespodzianek. Po ich odnalezieniu przeliczają ich ilość oraz określają, w których miejscach się znajdowały. Następnie oglądają ich zawartość – ilustracje wielkanocnych produktów (chleb, sól, jajka, chrzan, wędliny, bukszpan, baranek) i nazywają je. Jedno z jajek ma ukryty obrazek koszyczka – pytamy dzieci jaki mają ze sobą związek wszystkie te ilustracje.

 

3. Zabawa dydaktyczna „Co włożymy do koszyczka”

Dzieci na podstawie ilustracji wybierają ze stolika produkty przygotowane przez nauczyciela (są wśród nich także rzeczy, niezwiązane z tematem zajęć) i kolejno wkładają je do wielkanocnego koszyka. Podczas tej czynności poznają symboliczne ich znaczenie (opis wg „Wiadomości Przedszkolaka” 2007, nr 5):

v     chleb – „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” – modlimy się codziennie. Całujemy kawałek chleba, który przypadkiem spadł na ziemię. Pan Jezus przełamał się chlebem ze swymi uczniami. W chleb zmieniło się jego ciało.

v     sól „wy jesteście solą ziemi” – powiedział Pan Jezus do swoich uczniów.
Wy uczyniliście ten świat lepszym.

v     jajka – początek nowego życia.

v     chrzan – płaczemy, gdy go ucieramy, ale za to jak wspaniale smakują z nim jajka
i wędliny! To trochę tak, jak cierpienie w życiu. Gdyby nie szczypta goryczy, jakże trudno byłoby docenić smak szczęścia.

v     wędliny – dodają nam siły. Jest czas kiedy powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych, pościmy, czyli odmawiamy sobie czegoś dla Pana Boga. W święta stół pełen jest smakołyków jest znakiem naszej radości.

v     bukszpan – przystrajamy nim koszyki, również pięknie wygląda na wielkanocnym stole.

v     baranek – to on jest najważniejszy na wielkanocnym stole i w koszyczku, który zanosimy do święcenia. Oznacza samego Pana Jezusa, dlatego ozdabiamy go chorągiewką, znakiem zwycięstwa. Kiedyś wkładano baranki z ciasta, dziś cukrowe.

 

4. Zabawa ludowa „Wieziemy tu kogucika”

Wybrane dziecko z koszyczkiem w dłoni podczas trwania pieśni chodzi między pozostałymi uczestnikami zabawy i zbiera „dary dla kogucika”. Dzieci wkładają do koszyka przygotowane produkty lub zabawki. Po odśpiewaniu piosenki nauczyciel wykłada wszystkie „dary”. Ochotnik zapamiętuje je, a następnie wychodzi za drzwi. W tym czasie wszystkie przedmioty wracają do koszyka. Dziecko, które wymieni wszystkie przedmioty, zostaje osobą prowadzącą.

 

1.      Wieziemy tu kogucika, dajcie jajek do koszyka,

Dajcie aby choć ze cztery, a do tego ze trzy sery

Dla kogucika, KUKURYKU!

2.      Do was tutaj wstępujemy, zdrowia, szczęścia winszujemy,

Dajcie też, co macie dać, zdrowia, szczęścia nie żałować

Dla kogucika, KUKURYKU!

3.      Oj, zieleni się, zieleni młoda trawka tuż przy ziemi,

Kukuryku, kukuryku, już i pełno jest w koszyku

Dla kogucika, KUKURYKU!

 

5. Praca plastyczna „Zajączek w wielkanocnym koszyku”

Na papierowych tackach, pomalowanych na żółto farbą dzieci przyklejają przecięty na pół
i obklejony dwustronną taśmą zielony kubeczek. Następnie z zielonego papieru wycinają uchwyt tak, aby powstał koszyczek. Do koszyczka doklejają szablon brązowej sylwety zająca, którą wcześniej wykańczają poprzez doklejenie pomarańczowych elementów, tj.: uszy, oczy, wąsy, brzuch. Obok zająca przyklejają bazie.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin