rumunia bułgaria scenariusz super.pdf

(1486 KB) Pobierz
Rumunia_podsum.indd
Napisała i opracowała Joanna Domagała
Scenariusz zajęć nr 26
Kraj na Półwyspie Bałkańskim – Bułgaria
Cele operacyjne :
Uczeń:
– wskazuje na mapie politycznej Europy położenie geograficzne kraju i odczytuje z mapy podstawowe informacje
o Bułgarii;
– czyta tekst ze zrozumieniem;
– utrwala pisownię wyrazów z „h” i „ch”
– porządkuje wyrazy w kolejności alfabetycznej;
– utrwala wiadomości z zakresu kalendarza;
– dokładnie i estetycznie wykonuje prace plastyczne;
– interpretuje ruchowo utwory muzyczne;
– sprawnie mnoży i dzieli w zakresie 100;
– rozwiązuje proste zadanie tekstowe;
– uczestniczy w zabawie ruchowej: „Wyprawa w góry”;
– zgodnie pracuje w grupie.
Środki dydaktyczne i inne materiały:
Mapa polityczna i fizyczna Europy, karty pracy dla ucznia, wiersz, skarpeta, wełna, guziki, brystol, miękki drut,
klej wikol, kaseta magnetofonowa z dowolną muzyką, magnetofon, „zaczarowany worek”, „magiczna skrzynia”.
Zapis tematu w dzienniku:
Rozmowa na temat położenia geograficznego oraz dziedzictwa kulturowego Bułgarii. Doskonalenie techniki czy-
tania. Utrwalanie pisowni wyrazów z „h”, „ch”. Porządkowanie wyrazów w kolejności alfabetycznej. Mnożenie
i dzielenie liczb w zakresie 100. Wykonanie skarpetowej pacynki. Zilustrowanie ruchem fragmentu utworu mu-
zycznego. Zabawa ruchowa „Wyprawa w góry”.
Przebieg zajęć
Kierunki edukacji,
środki dydaktyczne,
inne materiały
1
2
1. Powitanie i wprowadzenie do tematu.
Nauczyciel na powitanie wyjmuje z „zaczarowanego worka” rulon z zapisanym
wierszem i odczytuje go wzorowo. W ten sposób wprowadza w temat zajęć, a na-
stępnie wspólnie z uczniami dokonuje jego analizy.
Edukacja polonistyczna
„zaczarowany worek”,
wiersz, karta pracy nr 1
Gdy na wczasy chcesz pojechać
A gdy lubisz zwiedzać miasta,
i podziwiać świat szeroki,
jedź do Sofii, do stolicy.
piękną plażę, czystą wodę,
Tam zabytki, piękne skwery,
do Bułgarii skieruj kroki.
restauracje przy ulicy.
Tu wypocząć może każdy
Więc nie czekaj, weź walizkę,
i nacieszyć swoje oczy
do Bułgarii jedź na wczasy.
Morzem Czarnym, złotym piaskiem.
Poprzez kraj ten cię powiodą
Widok ten was zauroczy.
piękne malownicze trasy.
Klimat kraju także sprzyja, (wiersz napisały: Iwona Miklasz
by uprawiać słoneczniki,
i Mariola Wolnik)
jabłka, śliwki i brzoskwinie.
Jest też miejsce dla papryki.
119
420896914.197.png 420896914.208.png 420896914.219.png 420896914.230.png 420896914.001.png 420896914.012.png 420896914.023.png 420896914.034.png 420896914.045.png 420896914.056.png 420896914.067.png 420896914.078.png 420896914.089.png 420896914.100.png 420896914.111.png 420896914.122.png 420896914.133.png 420896914.144.png 420896914.155.png
1
2
Przykładowe pytania:
Jak nazywa się stolica Bułgarii?
Nad jakim morzem można wypocząć w Bułgarii?
Następnie uczniowie rozwiązują rebus, otrzymanym hasłem uzupełniają temat
oraz kolorują flagę.
Edukacja matematyczna
karta pracy nr 1
Hasło: Bułgaria
Kraj na Półwyspie Bałkańskim
– Bułgaria.
2. Wykonanie działań arytmetycznych.
Dzieci na karcie nr 1 obliczają działa-
nia na mnożenie i dzielenie w zakresie
100, po czym porządkują wyniki od naj-
mniejszego do największego. Wpisują do
tabeli odpowiadające im litery i odczytu-
ją hasło.
Edukacja polonistyczno-
przyrodnicza
mapa polityczna i fizyczna
Europy
Hasło: Sofia
Wyniki 5 8 24 48 56
Litery S O F I A
3. Praca z mapą.
Nauczyciel wspólnie z uczniami, korzystając z mapy politycznej Europy wskazuje:
Półwysep Bałkański, Bułgarię, Sofię i większe miasta, główną rzekę, góry i kraje
sąsiadujące. Wykorzystując mapę fizyczną Europy zwraca uwagę na ukształtowa-
nie terenu omawianego kraju. Informuje również dzieci, iż ok. 70% powierzchni
kraju stanowią wyżyny i góry.
Edukacja ruchowa
4. Zabawa ruchowa „Wyprawa w góry”.
Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci do wspólnego kręgu. Uczestnicy robią przy-
siad, a prowadzący wymienia różne rzeczy, które są niezbędne podczas pieszej
wycieczki w góry. Jeśli wypowie nazwę rzeczy, którą należy zabrać ze sobą w góry
dzieci robią wyskok z uniesionymi rękoma. Jeśli wymienia nazwę zbędnej rzeczy
pozostają w pozycji kucznej.
Np.: plecak – wyskok, piłka – przysiad, buty traperskie – wyskok, parasolka – przy-
siad, itp.
Edukacja polonistyczna
karta pracy nr 2
5. Labirynt.
Wszyscy przystępują do rozwiązania zadania zamieszczonego na karcie pracy nr
2. polega ono na przeprowadzeniu turysty przez labirynt na szczyt góry. Po drodze
zbierają właściwe litery, z których utworzą nazwę szczytu.
Edukacja środowiskowa
karta pracy nr 2
Hasło: Musała
120
420896914.162.png 420896914.163.png 420896914.164.png 420896914.165.png 420896914.166.png 420896914.167.png 420896914.168.png 420896914.169.png 420896914.170.png 420896914.171.png 420896914.172.png 420896914.173.png 420896914.174.png 420896914.175.png 420896914.176.png 420896914.177.png 420896914.178.png 420896914.179.png 420896914.180.png 420896914.181.png 420896914.182.png 420896914.183.png 420896914.184.png 420896914.185.png 420896914.186.png 420896914.187.png 420896914.188.png 420896914.189.png 420896914.190.png 420896914.191.png 420896914.192.png 420896914.193.png 420896914.194.png 420896914.195.png 420896914.196.png 420896914.198.png 420896914.199.png 420896914.200.png 420896914.201.png 420896914.202.png 420896914.203.png 420896914.204.png 420896914.205.png 420896914.206.png 420896914.207.png 420896914.209.png 420896914.210.png 420896914.211.png 420896914.212.png 420896914.213.png 420896914.214.png 420896914.215.png 420896914.216.png 420896914.217.png 420896914.218.png 420896914.220.png 420896914.221.png 420896914.222.png 420896914.223.png 420896914.224.png 420896914.225.png 420896914.226.png 420896914.227.png 420896914.228.png 420896914.229.png 420896914.231.png 420896914.232.png 420896914.233.png 420896914.234.png 420896914.235.png 420896914.236.png 420896914.237.png 420896914.238.png 420896914.239.png 420896914.240.png 420896914.002.png 420896914.003.png 420896914.004.png 420896914.005.png 420896914.006.png 420896914.007.png 420896914.008.png 420896914.009.png 420896914.010.png 420896914.011.png 420896914.013.png 420896914.014.png 420896914.015.png 420896914.016.png 420896914.017.png 420896914.018.png 420896914.019.png 420896914.020.png 420896914.021.png 420896914.022.png 420896914.024.png 420896914.025.png 420896914.026.png 420896914.027.png 420896914.028.png 420896914.029.png 420896914.030.png 420896914.031.png 420896914.032.png 420896914.033.png 420896914.035.png 420896914.036.png 420896914.037.png 420896914.038.png 420896914.039.png 420896914.040.png
1
2
Prowadzący informuje dzieci, że Musała jest najwyższym szczytem w Bułgarii i ca-
łego Półwyspu Bałkańskiego. Jego wysokość wynosi 2925m n.p.m. W celu pozna-
nia nazwy masywu górskiego, którego szczytem jest właśnie Musała proponuje
rozwiązanie krzyżówki.
1. Trwa 12 miesięcy. (rok)
2. Piąty dzień tygodnia. (piątek)
3. Trzy kolejne miesiące roku. (kwartał)
4. Miesiąc rozpoczynający kalendarzową
wiosnę. (marzec)
Hasło: Riła
6. Wykreślanka.
Nauczyciel opowiada dzieciom o licznych atrakcjach czekających na turystów
przybywających do Bułgarii. Wiele z nich zostało wpisane na listę światowego
dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Jednym z takich miejsc jest
rezerwat Srebyrna, stanowiący główny przystanek dla ptaków migrujących z Eu-
ropy Północnej do Środkowej Afryki. Następnie zaprasza do rozwiązania zadania
– wykreślanki zamieszczonej na karcie pracy nr 3. Dzieci po poprawnym rozwią-
zaniu ćwiczenia uzyskają nazwy jezior wchodzących w skład „Siedmiu Rilskich
Jezior” – najczęściej odwiedzanych, polodowcowych, malowniczo położonych ka-
skadowo. Z pozostałych wykreślonych liter należy ułożyć wyrazy, które zostaną
wykorzystane do dokończenia zdania.
Edukacja polonistyczna
karta pracy nr 3
Hasło: „Łza, Oko, Nerka, Bliźniak, Botaniczne, Rybne, Dolne”.
„Na turystów przybywających do Bułgarii czekają niezapomniane atrakcje: fragmen-
ty rafy koralowej oraz słoneczne plaże”.
7. Porządkowanie wyrazów w kolejności alfabetycznej.
Dzieci samodzielnie porządkują według alfabe-
tu kolejne nazwy bułgarskich zabytków i wpisu-
ją je do kart katalogowych.
Edukacja polonistyczno-
-środowiskowa
karta pracy nr 3
Rozwiązanie: Cerkiew bojańska, Grobowiec trac-
ki, Jeździec z Madary, Park Narodowy Pirinu,
Rezerwat przyrody Srebyrna, Tracki grobowiec z
Kazanłyku.
Prowadzący informuje, iż Bułgaria posiada 16
rezerwatów przyrody, co lokuje ją na drugim
miejscu na świecie (po Stanach Zjednoczo-
nych), pod względem ilości rezerwatów.
121
420896914.041.png 420896914.042.png 420896914.043.png 420896914.044.png 420896914.046.png 420896914.047.png 420896914.048.png 420896914.049.png 420896914.050.png 420896914.051.png 420896914.052.png 420896914.053.png 420896914.054.png 420896914.055.png 420896914.057.png 420896914.058.png 420896914.059.png 420896914.060.png 420896914.061.png 420896914.062.png 420896914.063.png 420896914.064.png 420896914.065.png 420896914.066.png 420896914.068.png 420896914.069.png 420896914.070.png 420896914.071.png 420896914.072.png 420896914.073.png 420896914.074.png 420896914.075.png 420896914.076.png
1
2
8. Praca plastyczna.
Nauczyciel objaśnia dzieciom sposób wykonania pracy plastycznej – pacynki. Na
starą skarpetę dzieci naklejają elementy: włosy z wełny, oczy z guzików, język z
brystolu, okulary z druciku. Można dokleić wąsy, brodę, kokardki, itp. W celu
usztywnienia główki pacynki można w środek włożyć watę, zgniecione gazety.
Edukacja plastyczna
skarpeta, wełna, guziki,
brystol, miękki drut, klej
wikol
9. Improwizacja muzyczna.
Prowadzący zaprasza dzieci ze swoimi pacynkami do wspólnego tańca w takt od-
twarzanej muzyki.
Edukacja muzyczna
kaseta z muzyką,
magnetofon
10. Ćwiczenie ortograficzne.
Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie 1 z kar-
ty pracy nr 4.
Edukacja polonistyczna
karta pracy nr 4
Hasło: Teatr lalkowy.
Następnie nauczyciel opowiada o kulturze i sztuce
Bułgarii. Kraj ten słynie z malarstwa ikon. W XIVw.
powstała tam znana i ceniona w świecie szkoła ar-
tystycznego wschodniego chrześcijaństwa specjali-
zująca się w ikonopisaniu, snycerstwie i malarstwie.
Ponadto Bułgaria posiada bogate tradycje w dziedzi-
nie śpiewu chóralnego i teatru lalkowego.
11. Rozwiązanie zadania tekstowego.
Na zakończenie zajęć uczniowie pod kierun-
kiem nauczyciela rozwiązują zadanie tekstowe
na karcie pracy nr 4.
Edukacja matematyczna
karta pracy nr4
„ Początki państwa bułgarskiego założonego
przez Asparucha sięgają 681 roku. Oblicz, ile lat
upłynęło od tamtego czasu.”
Rozwiązanie: 2007 – 681 = 1326
Odpowiedź: Od tamtego czasu upłynęło 1326
lat.
12. Podsumowanie zajęć i pożegnanie.
Chętne dzieci opowiadają jakie informacje zapamiętają z dzisiejszego spotkania.
Następnie ustalają co schowają do „magicznej skrzyni”
„magiczna skrzynia”
122
420896914.077.png 420896914.079.png 420896914.080.png 420896914.081.png 420896914.082.png 420896914.083.png 420896914.084.png 420896914.085.png 420896914.086.png 420896914.087.png 420896914.088.png 420896914.090.png 420896914.091.png 420896914.092.png 420896914.093.png 420896914.094.png 420896914.095.png 420896914.096.png 420896914.097.png 420896914.098.png 420896914.099.png 420896914.101.png 420896914.102.png 420896914.103.png 420896914.104.png 420896914.105.png 420896914.106.png 420896914.107.png 420896914.108.png 420896914.109.png 420896914.110.png 420896914.112.png 420896914.113.png 420896914.114.png 420896914.115.png 420896914.116.png 420896914.117.png 420896914.118.png 420896914.119.png 420896914.120.png 420896914.121.png 420896914.123.png 420896914.124.png 420896914.125.png 420896914.126.png 420896914.127.png 420896914.128.png 420896914.129.png 420896914.130.png 420896914.131.png 420896914.132.png 420896914.134.png 420896914.135.png
Scenariusz zajęć nr 27
Państwo w południowo-wschodniej części Europy – Rumunia
Cele operacyjne :
Uczeń :
– wskazuje na mapie politycznej Europy położenie geograficzne kraju i odczytuje z mapy podstawowe informacje
o Rumunii;
– czyta tekst ze zrozumieniem;
– rozpoznaje w grupie wyrazów rzeczowniki;
– wykorzystuje zdobytą wiedzę do ćwiczeń redakcyjnych;
– sprawnie wykonuje obliczenia matematyczne w zakresie 100;
– rozpoznaje liczby parzyste i nieparzyste;
– rozwiązuje proste zadanie tekstowe;
– twórczo i estetycznie wykonuje prace plastyczne;
– uczestniczy w zabawach ruchowych;
– zgodnie pracuje w parach i w grupie.
Środki dydaktyczne i inne materiały:
Mapa polityczna i fizyczna Europy, karty pracy dla ucznia, wiersz, blok techniczny, klej wikol, kolorowy papier,
tkaniny, pióra, wełna, plastelina, muszle, kilkanaście papierowych lub plastikowych kół, „zaczarowany worek”,
„magiczna skrzynia”.
Zapis tematu w dzienniku:
Poznanie położenia geograficznego i osobliwości Rumunii. Rozpoznawanie w grupie wyrazów rzeczowników. Re-
dagowanie notatki – informatora turystycznego reklamującego Rumunię. Działania na liczbach w zakresie 100.
Rozwiązanie prostego zadania tekstowego. Zaprojektowanie i wykonanie pracy plastycznej techniką kolażu. Za-
bawy ruchowe.
Przebieg zajęć
Kierunki edukacji,
środki dydaktyczne,
inne materiały
1
2
1. Powitanie i wprowadzenie do zajęć.
Nauczyciel proponuje dzieciom, aby za pomocą miny lub gestu powitali swoich
kolegów i koleżanki. Następnie zaprasza do rozwiązania rebusu na karcie pracy
nr 1. Otrzymanym hasłem uzupełniają temat i kolorują flagę.
Edukacja polonistyczna
„zaczarowany worek”,
wiersz, karta pracy nr 1
Hasło: Rumunia
Państwo w południowo-wschodniej części
Europy – Rumunia
W następnej kolejności nauczyciel odczytuje tekst wiersza, który wyjął z „zaczaro-
wanego worka”. Po wysłuchaniu utworu przystępuje do wspólnej analizy treści.
123
420896914.136.png 420896914.137.png 420896914.138.png 420896914.139.png 420896914.140.png 420896914.141.png 420896914.142.png 420896914.143.png 420896914.145.png 420896914.146.png 420896914.147.png 420896914.148.png 420896914.149.png 420896914.150.png 420896914.151.png 420896914.152.png 420896914.153.png 420896914.154.png 420896914.156.png 420896914.157.png 420896914.158.png 420896914.159.png 420896914.160.png 420896914.161.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin