Ludzie w mundurach.pdf

(285 KB) Pobierz
modul_1.QXD
BEZPIECZNA DROGA DO DOMU I DO SZKOŁY
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH
Dzieñ aktywnoœci „Kultura bezpieczeñstwa”
Ośrodek tematyczny:
Spotkanie ze szko³¹
Temat dnia: „Ludzie w mundurach – spotkanie
z policjantem lub pracownikiem straży miejskiej”
Cele ogólne:
przedstawienie wizerunku policji i stra¿y miejskiej; przybli¿enie pracy funkcjonariuszy,
bezpieczeñstwo, a zasady zachowania na drodze, na placu zabaw, w szkole, w domu,
prewencja jako œrodek zapobiegaj¹cy wypadkom drogowym i niebezpiecznym zachowaniom dzieci.
Cele szczegółowe:
Uczeñ:
ma zaufanie do osoby pe³ni¹cej funkcjê publiczn¹,
zna pracê policjanta, stra¿nika miejskiego (umundurowanie),
pamiêta wa¿ne numery telefonów (Pogotowie Ratunkowe, Stra¿ Po¿arna, Policja),
potrafi korzystaæ z telefonu; w razie niebezpieczeñstwa wie, jak i kogo powiadomiæ,
potrafi udzieliæ podstawowej pierwszej pomocy (krwotok z nosa, otarcie, omdlenie),
umie i pamiêta o zapinaniu pasów bezpieczeñstwa w samochodzie (u¿ywa specjalnego fotelika dla dzieci),
rozumie zagro¿enia wynikaj¹ce z kontaktów z nieznajomymi,
utrwala zdobyt¹ wiedzê na temat bezpieczeñstwa w czasie drogi do i ze szko³y.
Metody nauczania:
prelekcja po³¹czona z zabaw¹.
Formy pracy:
zbiorowa jednolita,
indywidualna jednolita.
Pomoce dydaktyczne:
ankieta dla dzieci,
karty pracy nr 1 - 3,
pomoce dostarczone przez policjê (np. ksi¹¿eczka do kolorowania – Komisarz Lew),
dostêpne œrodki multimedialne.
Zapis w dzienniku:
Przygotowanie uczniów do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Wypracowanie praktycznych umiejêtnoœci
potrzebnych pieszym – uczestnikom ruchu drogowego. Uwra¿liwienie uczniów na zagro¿enia cywilizacyjne. Budzenie
zaufania do policji.
22
33475924.012.png 33475924.013.png 33475924.014.png
MODUŁ I
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie goœci, przedstawienie celu wizyty (nauczyciel - wychowawca).
2. Przekazanie prowadzenia zajêæ przedstawicielom policji lub stra¿y miejskiej.
3. Przeprowadzenie wœród uczniów krótkiej ankiety na temat „Jak wygl¹da Twoja droga do szko³y?” – karta pracy nr 1.
Policjant: „Codziennie chodzicie do szko³y i musicie przestrzegaæ pewnych zasad bezpieczeñstwa bez wzglêdu na to, czy
jesteœ pieszym, czy pasa¿erem autobusu b¹dŸ tramwaju. Przeczytajcie kolejno pytania. W odpowiednich
miejscach zaznaczcie odpowiedŸ, która jest dla Was odpowiednia”.
4. Omówienie wyników ankiet i na ich podstawie sprecyzowanie najwiêkszych zagro¿eñ, na jakie dzieci s¹ nara¿one.
5. Rozmowa – prelekcja funkcjonariuszy na temat ogólnie pojêtego bezpieczeñstwa dzieci: na drodze, w szkole, w domu,
na podwórku, a tak¿e w innych sytuacjach dnia codziennego (kontakty z nieznajomymi, klucze od mieszkania na szyi
w widocznym miejscu lub w zapinanej kieszeni w wewnêtrznej stronie ubrania). Wczesna profilaktyka uzale¿nieñ
od œrodków psychoaktywnych (przestrzeganie dzieci przed przyjmowaniem prezentów i s³odyczy od nieznajomych).
DOBRE RADY:
Zawsze – przechodŸ przez jezdniê tylko w miejscach do tego dozwolonych,
– poza terenem zabudowanym chodŸ lew¹ stron¹ drogi – blisko pobocza,
– informuj rodziców o planowanym póŸniejszym powrocie do domu,
Pamiêtaj – je¿eli rodzice nakazali Ci zamkn¹æ mieszkanie – zrób to dok³adnie. Przed wyjœciem z mieszkania
sprawdŸ, czy za drzwiami nie stoi ktoœ obcy,
– klucze ukryj w ubraniu tak, aby nie by³y widoczne dla obcych,
– nie trzymaj kluczy razem z legitymacj¹ szkoln¹ lub innymi dokumentami, na których jest Twój adres,
– je¿eli zgubi³eœ klucze od mieszkania natychmiast powiadom o tym rodziców,
Nigdy – nie bierz s³odyczy, zabawek i pieniêdzy od nieznajomych,
– nie wsiadaj do samochodu, którym kieruje nieznajomy,
– nie przyjmuj propozycji wspólnych spacerów z osobami obcymi,
– nie wyjmuj swojego klucza i nie otwieraj drzwi mieszkania, gdy w mieszkaniu nie ma rodziców, a obok
krêci siê ktoœ nieznajomy.
Poznanie „Komisarza Lwa”, bohatera ksi¹¿eczki do kolorowania – malowanie wybranego obrazka (do otrzymania
w Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji we Wroc³awiu lub innej, w zale¿noœci od regionu zamieszkania).
6. Dyskusja na temat sposobów zachowania siê w sytuacjach bezpoœredniego zagro¿enia ¿ycia, zdrowia lub mienia
(wypadek drogowy, kradzie¿ itp.).
Poznanie wa¿nych bezp³atnych numerów telefonów i zasad stosownego i uzasadnionego korzystania z nich.
997 – Policja
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Stra¿ Po¿arna
112 – wszystkie s³u¿by ratownicze (w sieciach komórkowych – po³¹czenie nie wymaga karty aktywacyjnej
ani kodu PIN)
7. Omówienie sposobów powiadamiania o zaistnia³ym wypadku, co powinno byæ zawarte w powiadomieniu (nazwisko
osoby powiadamiaj¹cej, opis wydarzenia, adres) - karta pracy nr 2, zadanie 2.
Przedstawianie scenek – rozmów telefonicznych z policj¹, pogotowiem ratunkowym, stra¿¹ po¿arn¹. Dziecko telefonuje, np.
na policjê, mówi numer (997), wybiera go na tarczy telefonu. Telefon odbieraj¹ dzieci z grupy, które pe³ni¹ rolê policjantów.
8. Podstawowa umiejêtnoœæ udzielania pierwszej pomocy (zawiadomienie osób starszych).
9. Bezpieczna jazda samochodem w towarzystwie rodziców (pasy bezpieczeñstwa) – karta pracy nr 2, zadanie 1.
Podsumowanie spotkania:
ka¿dy uczeñ otrzymuje list skierowany do rodziców z proœb¹, aby zadbali o bezpieczeñstwo swoich pociech (materia³
pomocniczy dla nauczyciela).
23
33475924.015.png 33475924.001.png
BEZPIECZNA DROGA DO DOMU I DO SZKOŁY
MATERIAŁ POMOCNICZY DLA NAUCZYCIELA
(je¿eli nie mo¿na zaprosiæ policjanta, zajêcia mo¿e przeprowadziæ nauczyciel)
LIST DO RODZICÓW
Drodzy Rodzice,
pamiêtajcie, ¿e to Wy musicie uchroniæ Wasze dziecko od wszelkich niebezpieczeñstw w drodze do szko³y. W tym
celu nauczcie je prawid³owego zachowania na ulicy, a zw³aszcza na przejœciach dla pieszych.
Pamiêtajcie, ¿e dziecko naœladuje Wasze zachowanie – dajcie mu dobry przyk³ad! Pamiêtajcie równie¿, ¿e dziecko
nie mo¿e bezgranicznie ufaæ nieznajomym na ulicy i na placu zabaw.
Przede wszystkim od Was zale¿y jego ¿ycie, zdrowie i radoœæ - a to jest podstaw¹ szczêœcia w Waszej rodzinie!
Policjanci
Zajęcia techniczne lub do wykonania przez ucznia w domu
24
33475924.002.png
MODUŁ I
KARTA PRACY UCZNIA NR 1.
Jak wygląda Twoja droga do szkoły?
(ankieta dla ucznia)
1.W jaki sposób udajesz się do szkoły?
Pieszo
Samochodem
Autobusem szkolnym
Komunikacj¹ miejsk¹ (metrem, autobusem, tramwajem)
Rowerem
Na rolkach (deskorolce lub hulajnodze)
2.Z kim?
Sam/a
Z osob¹ doros³¹ (mam¹, tat¹ itp.)
Z bratem lub siostr¹
Z koleg¹ lub kole¿ank¹
3.Jak długo trwa droga do szkoły?
Krócej ni¿ 5 minut
Od 5 do 15 minut
Od 15 do 30 minut
Od 30 do 45 minut
D³u¿ej ni¿ 45 minut
4.Wymień jedną lub kilka zasad bezpieczeństwa, których musisz przestrzegać
w zależności od rodzaju środka transportu, z jakiego korzystasz:
Przechodzenie przez przejœcie dla pieszych
Zapinanie pasa bezpieczeñstwa w samochodzie, siadanie na siedzisku dla dzieci na tylnym
siedzeniu
Spokojne siedzenie w autobusie
Noszenie kasku podczas jazdy na rowerze i na rolkach
Noszenie odblaskowych przedmiotów i odblaskowej odzie¿y
4.Czy znasz kogoś, kto uległ wypadkowi w drodze do szkoły?
Ta k
Nie
25
33475924.003.png 33475924.004.png 33475924.005.png 33475924.006.png
BEZPIECZNA DROGA DO DOMU I DO SZKOŁY
KARTA PRACY UCZNIA NR 2.
Zadanie 1.
Z podanych rozsypanek wyrazowych u³ó¿ logiczne zdania:
przez okno – jest niebezpieczne. – samochodu – Wystawianie g³owy
.......................................................................................................................................................................
i Marcin, – Tata Marcina – który nie mia³ zapiêtych pasów – gwa³townie zahamowa³ – zosta³ wyrzu-
cony do przodu.
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
wyrzucona z samochodu przez okno – w kask motocyklisty – uderzy³a – Puszka po napoju.
.......................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
w samochodzie – powinno – w foteliku ochronnym. – Dziecko – podró¿owaæ
.......................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................
Zadanie 2.
Po³¹cz odpowiednio numer telefonu z nazw¹ instytucji oraz ilustracj¹ odpowiedni¹ dla danej nazwy.
999 POLICJA
998 STRA¯ PO¯ARNA
997 POGOTOWIE RATUNKOWE
26
33475924.007.png 33475924.008.png 33475924.009.png 33475924.010.png 33475924.011.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin