Medycyna Naturalna - DYPLOM (1) (1).doc

(4724 KB) Pobierz
Marek Nosalski

Spis treści

Rozdział I.  Medycyna Wschodnia              3

1.1 Mechanizm działania masażu punktowego.              4

1.2  Zalety masażu punktowego.              5

1.3. Reakcje i odczyny po zabiegach masażu punktowego              6

1.4. Przeciwwskazania do zabiegu masażu punktowego              6

1.5.  Masaż a reakcja na ból              7

1.6. Badanie bólu              9

1.7. Długofalowe efekty chronicznych bólów              10

Rozdział II  Rozwój Chińskiej Medycyny              11

2.1. Akupunktura w kulturze Zachodu              13

2.2. Bolesne punkty              14

2.3. Działanie na przekaźnikach bólu              15

2.4. Tradycyjna chińska medycyna              15

2. 5. Akupresura czy elektrostymulacja              16

2.6. Historia akupunktów i meridianów              17

2.7. Meridiany              19

2.8. Ból karku              19

2.9. Skrępowanie ruchów mięśni szyi i obręczy ramiennej oraz problemy z tym związane.              21

2. 11.Bóle pleców              25

2.12. Ramię tenisisty              26

2. 14 .Bóle dłoni              28

2. 15 .Newralgie Międzyżebrowe              29

2. 16. Bóle kręgosłupa              31

2. 17.Bóle w kolanach              34

2.18. Bóle w stawie skokowym              36

2. 19. Bóle głowy              37

2. 20.Rwa kulszowa              41

Rozdział III . REFLEKSOTERAPIA W KOMPLEKSOWYM LECZENIU CHORÓB OBWODOWEGO UKŁADU NERWOWEGO              46

3.1.Leczenie zapalenia korzeni rdzeniowych lędźwiowo-krzyżowych              50

3.2 Główne strefy kraniopunktury.              53

Rozdział IV.NEUROREFLEKSORYCZNE ZESPOŁY BÓLOWE LĘDŹWIOWO- KRZYŻOWE              56

4.1.  Neurodystroficzne  zmiany pochodzenia kręgowego              56

4.2. Osteochnoza szyjna i jej objawy neurologiczne              60

4. 3.Zespół pozasercowy              61

4. 4 Zespoły neurodystroficzne              62

4. 5. Uciskowe zespoły korzeniowe              63

4. 6.  Zapalenie korzeni piersiowych              64

Rozdział V.   Teoria potrójnego ogrzewacza              68

5.1.  Patologie „ środkowego świecznika”              69

5.2 Zespół przewlekłego zmęczenia.              69

Rozdział VI    PUNKTY AKTYWNOŚCI NA KANAŁACH              72

6.1.Zaburzenia koncentracji.              75

Rozdział VII. Punkty uniwersalne – uniwersalna dwunastka              77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział I. Medycyna Wschodnia

 

 

 

W medycynie europejskiej stwierdza się coraz większe zainteresowanie medycyną dalekowschodnią i jej metodami leczniczymi , między innymi akupunkturą i akupresurą. W Polsce jak i w innych krajach wzrasta również znaczenie naturalnych metod leczenia. Akupresura ,akupunktura , masaże punktowe przechodziły w ciągu wieków różne koleje losu, a ostatnio przeżywają swój renesans. .We współczesnej medycynie pełną one rolę pomocniczą  , uzupełniającą i dlatego powinny być uważane za jej sojuszniczkę.

Należy zaznaczyć, że lekarze niejednokrotnie zastępują zabiegi akupunktury akupresurą , moksą , klawipunkturą , zwłaszcza u osób szczególnie wrażliwych.

Akupresura jest najstarszą w świecie metodą leczenia. Metoda ta została zainicjowana i rozwinięta przez dawnych lekarzy chińskich .Już przed paroma tysiącami lat odkryli oni, że uciskając  określone punkty  na powierzchni ciała ludzkiego można złagodzić lub zlikwidować bóle , a także poprawić czynność narządów wewnętrznych.

Przedstawiając  mechanizm działania leczniczego akupresury badacze chińscy opierają się na chińskiej filozofii medycyny, u podstaw której tkwi podstawowe pojecie energii Qi.

Istotą chińskiej filozofii jest tendencja do całościowej interpretacji świata.

Człowiek jest mikrokosmosem zbudowanym na obraz i podobieństwo makrokosmosu i podlega tym samym siłom, które rządzą przyrodą. Potężna siła zwana Qi odgrywa dominującą  rolę we wszechświecie . Ta praenergia  Qi złożona z sił Yin i Yang , które pozostają w stałym ruchu przypominające zjawiska przypływu i odpływu morza.

Te przeciwne sobie siły z jednej strony nieustannie walczą ze sobą ,

a z drugiej przyciągają się , współistnieją ze sobą  i stanowią jedność.

Na tej walce przeciwieństw, na wzajemnym pobudzaniu i hamowaniu polega istota wszystkiego co egzystuje. Każde zjawisko jest wynikiem wzajemnego oddziaływania  i walki dwóch przeciwieństw Yang i Yin. Jeżeli obie te energie koegzystują ze sobą harmonijnie w ustroju ludzkim to wówczas istnieją warunki zapewniające utrzymanie stanu zdrowia.

W chińskim systemie filozoficznym bardzo ważną rolę odgrywa prawo równowagi Yin i Yang. Jednym z głównych zadań Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest ustalenie stanu równowagi energetycznej Yin i Yang i w razie jej zachwiania podjęcie starań przywrócenia normy. Do tego celu służy akupresura, która stosowana umiejętnie wyrównuje zakłócenia energetyczne.

Zabieg może wykonywać osoba kompetentna na pacjencie , u którego istnieją wskazania do tego postępowania, albo pacjent odpowiednio poinstruowany sobie samym. Jest to tak zwana autoakupresura, którą pacjent może wykonać u siebie w domu.Co się tyczy czynników mogących zaburzyć stan równowagi energetycznej sił Yin i Yang , to są one różnego rodzaju. Częstą przyczyną utraty równowagi energetycznej przez ustrój człowieka są ekstremalne stany emocjonalne, jak na przykład wybuch radości wywołanej niezmiernie pomyślną wiadomością albo przeciwnie stan przygnębienia po utracie bliskiej osoby[1].

Negatywne stany emocjonalne  takie jak strach, gniew lub zazdrość sprowadzają rozkojarzenie energetyczne organizmu ludzkiego, a nad to zablokowanie niektórych, albo nawet wszystkich kanałów energetycznych. Z innych czynników mogących doprowadzić do dysharmonii energetycznej należy wymienić zaburzenia atmosferyczne takie jak burza z piorunami, silne wiatry , upały lub mrozy , a także pełnia księżyca , która zakłóca pole elektromagnetyczne ziemi, oraz istot żywych na niej bytujących. Ze względu na to ,że ustrój człowieka poddawany jest nieustannie działaniu wyżej wymienionych czynników stan pełnej równowagi energetycznej jest zjawiskiem  krótkotrwałym i w ciągu dnia ulega zmianom. Dlatego , chcąc utrzymać stan harmonii energetycznej ustroju należałoby codziennie wykonywać odpowiednie badania i w razie potrzeby przywrócić masażem punktowym stan prawidłowy. Jest to postępowanie niezbędne, gdyż utrata równowagi Yin i Yang ustroju ludzkiego prowadzi do osłabienia sił obronnych organizmu i po pewnym czasie do zachorowania. Wprawdzie nie ulega wątpliwości, że organizm ludzki walczy ,broniąc się próbuje własnymi siłami przywrócić równowagę energetyczną i próba ta niejednokrotnie odnosi zamierzony skutek, to jednak stosunkowo często organizm się poddaje i pojawia się choroba  lub ból , który również jest oznaką choroby.

 

1.1 Mechanizm działania masażu punktowego.


             Leczenie akupresurą polega na uciskaniu określonych punktów, powłok ciała usytuowanych na kanałach energetycznych i pobudzaniu zakończeń nerwowych receptorów znajdujących się w tych punktach. Powstałe impulsy biegną dośrodkowymi drogami nerwowymi do ośrodkowego układu nerwowego dochodząc do kory mózgowej, a  stamtąd   biegną drogami nerwowymi odśrodkowymi do narządów ciała i na drodze odruchowej doprowadzają do zmniejszenia bólu i poprawy ich czynności. Jest to stanowisko  medycyny europejskiej, natomiast  tradycyjna medycyna chińska ,uważa , że akupresura wykonywana w punktach stymulujących ( wzmacniających) otwiera kanały energetyczne, uaktywnia energię Qi , i przyśpiesza jej krążenie w meridianach. Tego rodzaju zabieg zapewnia dopływ energii Qi do narządu i tkanek chorych i umożliwia przywrócenie prawidłowej funkcji.

Zabieg akupresury wykonany w punktach uspokajających ( redukujących, wyciszających)zmniejsza aktywność energii Qi w kanałach z nimi związanych, osłabia dopływ jej do narządu chorego i wpływa uspokajająco na jego czynność.

Uciskanie punktów redukujących zmniejsza i wycisza ból w narządach i tkankach chorych. Akupresura punktów stymulujących na kanałach o osłabionej aktywności, oraz punktów uspokajających ( redukujących) na kanałach nadmiernie aktywnych przywraca zakłóconą równowagę sił Yin i Yang w ustroju pacjenta[2].

 

1.2 Zalety masażu punktowego.

 

            W odróżnieniu od innych metod terapeutycznych akupresura może być wykonywana w różnych okolicznościach i miejscach. Metoda ta nie wymaga specjalnego sprzętu, aparatury ani też wyposażenia. Do wykonywania akupresury potrzebne są tylko dłonie i palce wykonawcy. Można ją wykonywać w pokoju, ogrodzie , lesie, w biurze, w pociągu i na jachcie.

Wprawdzie lepsze wyniki uzyskuje się u pacjenta rozebranego to jednak czynność tę można przeprowadzić również u osoby ubranej, wykorzystując do tego celu punkty umiejscowione w dłoniach , szyi i na głowie pacjenta.

Osoba wykonująca zabieg akupresury musi jednak spełniać trzy podstawowe warunki, a mianowicie: znać technikę tego postępowania, topografię punktów rozmieszczonych na powłokach ciała i ich właściwości lecznicze. Ponad to osoba ta powinna dobrze znać wskazania i przeciwwskazania do akupresury , a przed  rozpoczęciem leczenia powinna się zapoznać ze stanem zdrowia pacjenta.

 

 

 

1.3. Reakcje i odczyny po zabiegach masażu punktowego

 

Prawidłowo wykonany zabieg akupresury jest dobrze znoszony przez pacjenta. Po takim zabiegu pacjent jest odprężony, rozluźniony i odświeżony. Często pacjent zgłasza stan przyjemnego oszołomienia ,oraz poprawę nastroju. Niekiedy zdarza się jednak, że pacjent skarży się na przelotne uczucie zmęczenia, na ucisk w obrębie czaszki , a także na ból głowy.

Tego rodzaju reakcję pacjenta można wytłumaczyć krótkotrwałą intoksykacją produktami przemiany materii, które zostały wypłukane z tkanek przez energię Qi, która pod wpływem akupresury krąży kanałami bardziej dynamicznie , aniżeli poprzednio.

Wyżej opisane odczyny są na ogół krótkotrwałe i nie zakłócają stanu ogólnego pacjenta więc należy je uważać za zjawiska pozytywne. Są jednak osoby , które czują się nieszczególnie po zabiegach akupresury. Jeżeli niepożądane odczyny utrzymują się dłużej i pojawiają się po zabiegu należy z akupresury zrezygnować[3].

 

 

1.4. Przeciwwskazania do zabiegu masażu punktowego

 

Masaż punktowy – akupresura – jest zabiegiem bezpiecznym i na ogół dobrze znoszonym przez pacjentów.

Nie mniej jednak nie można jej wykonywać u każdego i we wszystkich stanach chorobowych. Niezbędnym warunkiem do tego zabiegu jest dobry stan powłok ciała. Otwarte rany, stany zapalne, czyraki, ropnie, wybroczyny, podskórne wylewy, żylaki obrzęki dyskwalifikują pacjentów do zabiegów akupresury[4].

Nie wolno przystępować do zabiegów akupresury u pacjentów z wyraźnym uszkodzeniem układu sercowo-naczyniowego ( świeże zawały serca , stany pozawałowe ,choroba wieńcowa ,wysoki stopień nadciśnienia tętniczego, oraz niedomagania krążenia połączone z obrzękami obwodowymi). Należy także przestrzegać przed wykonaniem akupresury u kobiet w ciąży i w okresie menstruacji z uwagi na możliwość wystąpienia objawów ogólnych w postaci silnych bólów głowy połączonych z zawrotami , bicia i kołatania serca ,oraz stanu podniecenia ogólnego. Szczególną ostrożność należy zachować u ludzi w stanie ogólnego wyczerpania, wychudzenia i u cierpiących na niedokrwistość wysokiego stopnia[5].

Należy także zauważyć, że nieumiejętnie wykonany zabieg, a mianowicie uciskanie niewłaściwych punktów może spowodować zakłócenia energetyczne i niekorzystną reakcję ogólną .Dlatego wszelkie zabiegi akupresury i temu podobne powinna wykonywać osoba dobrze wyszkolona przez specjalistów w tej dziedzinie.

 

 

 

1.5.  Masaż a reakcja na ból

Podobnie jak akupunktura masaż chiński – masaż punktowy od niemal 2000 lat stosowany jest w Chinach z powodzeniem w leczeniu. Masaż punktowy jest jedną

z postaci  akupunktury.

Jest to naturalne postępowanie fizyczne, działające na kanały, punkty i miejsca chore. Polega on na różnych działaniach, łagodzących ból i zwalczających chorobę. Jest on zgodny z podstawową zasadą medycyny chińskiej” aby wyleczyć z choroby, trzeba opanować jej przyczynę.” Każdy z doświadczenia wie , co to jest ból.

Ból zęba, głowy, ukłucie igłą, skurcz mięśnia, stłuczenie piszczeli .Niektóre doznania bólu są bardzo celowe – s...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin