podstawy.doc

(376 KB) Pobierz
Komputer (Ogólna definicja)

Komputer (Ogólna definicja).

Komputer (z ang. computer od łac. computare – obliczać, dawne nazwy: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) - urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr, albo sygnału ciągłego.

 

Urządzenia wchodzące w skład komputera:

 

IEDNOSTKA CENTRALNA

(magistrala danych)

 

 

MONITOR

(urządzenie peryferyjne)

 

MYSZ

(urządzenie peryferyjne)

 

 

 

 

 



 



SKANER

(urządzenie peryferyjne)

KLAWIATURA

(urządzenie peryferyjne)

DRUKARKA

(urządzenie peryferyjne)

 

 





 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W skład jednostki centralnej wchodzą: procesor, ram, płyta główna, zasilacz, obudowa, hdd, fdd, karta grafiki, karta dźwiękowa, karta sieciowa.

 

 

 

 

 

 

Historia systemów operacyjnych.

 

System operacyjny (ang. skrót OS Operating System) - program komputerowy bądź zbiór programów, który zarządza sprzętem oraz aplikacjami komputera. Podstawą wszystkich systemów operacyjnych jest wykonywanie podstawowych zadań takich jak: kontrolowanie i przypisywanie pamięci, przydział czasu procesora, obsługa urządzeń, ustalanie połączeń sieciowych oraz zarządzanie plikami. Wiele systemów operacyjnych posiada środowiska graficzne ułatwiające ich obsługę

 

Rodzaje systemów operacyjnych:

 

DOS (ang. Disk Operating System), dyskowy system operacyjny – rodzina systemów operacyjnych, często utożsamiana z najstarszym systemem operacyjnym komputerów IBM-PC i zgodnych, który powstał ok. 1980 roku. System pracuje w trybie znakowym, ale o ile karta graficzna na to pozwala, mogą być na nim uruchamiane programy pracujące w trybie graficznym. Istnieją także nakładki graficzne na DOS

 

Windows 3.0 została wydana 22 maja 1990. Zawarto w niej znacznie odświeżony interfejs użytkownika oraz ulepszenia techniczne w celu lepszego wykorzystania mechanizmów zarządzania pamięcią udostępnianych przez procesory Intela: 80286 i 80386. Programy pisane dla MS-DOS można było teraz uruchamiać w oknie (co wcześniej było dostępne w bardziej ograniczonej formie w Windows/386 2.1). Dzięki temu system udostępniał wielozadaniowość dla starszych programów.

 

Microsoft Windows 95 (nazwa robocza Chicago) - to system operacyjny wyprodukowany przez firmę Microsoft, którego oficjalna premiera miała miejsce 24 sierpnia 1995. Swą nazwę zawdzięcza systemowi okien (ang. windows), które są głównym elementem graficznego interfejsu użytkownika tego systemu operacyjnego.

 

Windows 98 (nazwa robocza Memphis, numer wersji 4.1) to 32-bitowy system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) firmy Microsoft. Jego premiera miała miejsce 25 czerwca 1998.System w dużej mierze opiera się na Windows 95, ale zawiera poprawioną (lub dodaną) obsługę standardów takich jak USB, MMX i AGP. Windows 98 obsługuje system plików FAT32, wprowadzony już w wersji 95 OSR2. Dodano obsługę wielu monitorów, WebTV. Dodatkową nowością jest większe zintegrowanie przeglądarki internetowej Internet Explorer z interfejsem użytkownika, tzn. Active Desktop

 

Windows Me to kontynuacja linii 95/98. Zmiany w stosunku do poprzednich wersji Windows polegają m.in. na dołączeniu programu Internet Explorer i Outlook Express w wersji 5.5 oraz pakietu Windows Media, w którego skład wchodzą: Windows Media Player 7, Windows Movie Maker i Windows DVD Player(dvdplay.exe).

 

Windows 2000 to 32-bitowy, wielozadaniowy z wywłaszczaniem, wielowątkowy system operacyjny z serii NT. Posiada możliwość pracy z systemem plików NTFS i FAT32, lepsze zabezpieczenia logowania, prawa dostępu do plików i ich szyfrowanie i kompresowanie (tylko NTFS), przydział pamięci dyskowej dla użytkowników, obsługi większości urządzeń cyfrowych. Windows 2000 jest pierwszym systemem z serii NT obsługujący technologię USB i IrDA. Na komputerach pracujących pod kontrolą tego systemu możliwe jest uruchamianie aplikacji napisanych dla DOS i Windows 3.x. Windows 2000 jest ostatnim pozbawionym konieczności aktywacji wydaniem systemu Windows z linii NT

Microsoft Windows XP, (nazwa robocza Whistler) to wersja systemu operacyjnego Windows z rodziny Microsoft Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001. Nazwa XP pochodzi od angielskiego słowa eXPerience, czyli doświadczenie, doznanie.

 

Microsoft Windows Vista (Windows NT 6.0) to najnowsza edycja systemu Windows firmy Microsoft (do 22 lipca 2005 znany był jedynie pod nazwą kodową Longhorn). Następca systemu Windows XP. Hasło reklamowe systemu to Clear Confident Connected, czyli Przejrzysty Pewny Połączony.

 

 

Struktura (katalog, podkatalog, plik).

Plik (ang. file), jest to nazwany ciąg danych (inaczej zbiór danych), o skończonej długości, posiadający szereg atrybutów i stanowiący dla systemu operacyjnego całość.

Wyróżniamy następujące rodzaje  plików:

Katalogi – są to pliki służące do przechowywania plików wykonywalnych czyli   plików skryptowych oraz plików wsadowych.

Dowiązania symboliczne – pliki (skróty) odwołują się do plików zawartych w innych katalogach.

Katalogi składają się z samej nazwy, natomiast pliki składają się z nazwy wraz rozszerzeniem np.

Jankowalski.jpg

Wyróżniamy następujące grupy rozszerzeń:

Tekstowe (doc, txt, PDF itp.)

Graficzne (jpg, bmp, psd itp.)

Animacje (mov, avi itp.)

Muzyczne (mp3, wave itp.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Microsoft office – jest to pakiet aplikacji biurowych napisanych przez firmę Microsoft pod systemy operacyjne z rodziny Windows. W skład tego pakietu wchodzą następujące aplikacje:

Microsoft Word – edytor tekstu.

Microsoft Excel – arkusz kalkulacyjny.

Microsoft – aplikacja służąca do tworzenia prezentacji multimedialnych.

Microsoft Access – aplikacja do tworzenia baz danych.

Microsoft FrontPage – aplikacja do tworzenia witryn internetowych.

Microsoft Word to procesor tekstu firmy Microsoft, najpopularniejszy obecnie tego typu program na świecie. Pierwotnie stworzony przez Richarda Brodie dla komputerów PC z systemem DOS w roku 1983.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Główny interfejs programu Microsoft Office:







Ciało dokumentu                             ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin