konspekt znaki chromatyczne.rtf

(3 KB) Pobierz

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI W KLASIE CZWARTEJ

 

Temat: Znaki chromatyczne

 

 

Cele:

– uczeń zna nazwy znaków chromatycznych – bemol, krzyżyk, kasownik

uczeń potrafi krótko wytłumaczyć działanie znaków chromatycznych

uczeńzna końcówki dodawane do nazw nut przy użyciu z.ch.

uczeń potrafi narysować znaki chromatyczne na pięciolinii

 

Środki dydaktyczne:

Zeszyt Ćwiczeń

pianino

zeszyt w pięciolinie

Podręcznik

 

Metody:

pogadanka

pokaz zasady działania znaków chromatycznych na pianinie

 

Forma pracy:

zbiorowa

indywidualna

 

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA:

 

1. Czynności organizacyjno - porządkowe

2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

3. Podanie celu i tematu zajęć, zanotowanie tematu do zeszytu.

4. Przypomnienie ostatniej lekcji – Gamy C-dur, uczniowie śpiewają ją w celu przypomnienia i rozśpiewania.

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA:

 

1. Wyjaśnienie słowne przez nauczyciela, na czym polega działanie znaków chromatycznych

2. Zapisanie definicji do zeszytów, narysowanie symboli poszczególnych znaków

3. Narysowanie przez nauczyciela tabeli zawierającej nazwy solmizacyjne dźwięków gamy C-dur,

nazwy literowe,nazwy z końcówkami dodanymi przy zastosowaniu znaków chromatycznych oraz wyjątki.

4. Zaprezentowanie na pianinie brzmienia dźwięku po obniżeniu bądź podwyższeniu go

 

CZĘŚĆ KOŃCOWA:

 

1.Nauczyciel rysuje nuty na tablicy w pięciolinię z zastosowaniem krzyżyka i bemola, zadaniem uczniów jest podpisanie ich odpowiednią nazwą.

2. Zadanie domowe znajdujące się w Zeszycie Ćwiczeń

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin