Milorzab spowalnia demencje u osob ze stwardnieniem rozsiany.doc

(23 KB) Pobierz
Miłorząb spowalnia demencję u osób ze stwardnieniem rozsianym

Miłorząb spowalnia demencję u osób ze stwardnieniem rozsianym

Wyciąg z miłorzębu japońskiego może spowalniać rozwój demencji u osób chorych na stwardnienie rozsiane - wskazują wyniki badań naukowców z USA.

Opierając się na wcześniejszych doniesieniach, że wyciąg z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba) może opóźniać utratę sprawności intelektualnej, czyli rozwój demencji, u osób cierpiących na chorobę Alzheimera, badacze z Univeristy of California w San Diego postanowili sprawdzić, czy podobny wpływ może mieć również u osób ze stwardnieniem rozsianym (SM - sclerosis multiplex).

Stwardnienie rozsiane jest najczęstszą chorobą dotykającą ośrodkowego układu nerwowego i prowadzącą do inwalidztwa.

Jak podkreślają autorzy, u około 50 proc. osób chorych na stwardnienie rozsiane pojawiają się zaburzenia sprawności umysłowej, takie jak problemy z koncentracją uwagi, zaburzenia pamięci czy problemy z myśleniem abstrakcyjnym. Mogą one wystąpić we wczesnych stadiach rozwoju choroby, gdy inne jej objawy, jak zaburzenia równowagi i niedowład kończyn, są jeszcze dość łagodne.

Badania objęły 23 pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane w średnio zaawansowanym stadium rozwoju. Na podstawie losowego wyboru część z nich zażywała przez 6 miesięcy badań wyciąg z miłorzębu japońskiego, a część placebo.

Okazało się, że osoby, które stosowały wyciąg z miłorzębu, miały lepsze wyniki w testach neuropsychologicznych, na podstawie których sprawdza się sprawność umysłową i zdolność do zapamiętywania.

Autorzy konkludują, że wyciąg z miłorzębu w ilości 240 mg dziennie jest dobrze tolerowany przez pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i może poprawiać koncentrację uwagi, pamięć oraz funkcjonowanie pacjentów.

Miłorząb japoński, najstarsze drzewo na ziemi, był już w starożytnych czasach stosowany (liście i nasiona) do leczenia astmy, chorób oskrzeli i płuc, a także w celu polepszenia krążenia obwodowego oraz zaopatrzenia mózgu w krew. Dzisiaj wyciąg z liści tego drzewa jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych preparatów leczniczych pochodzenia naturalnego stosowanych w Europie.

Swoje właściwości miłorząb zawdzięcza obecności w liściach wielu cennych związków, jak glikozydy flawonowe oraz terpeny, które uzupełniają wzajemnie swoje działanie, a także wiele innych.

Miłorząb japoński reguluje ciśnienie krwi, poprawia ukrwienie mózgu, a niektórzy twierdzą, że działa antydepresyjnie, przeciwlękowo i przeciwmigrenowo.

Badacze zaprezentowali swoje wyniki na dorocznym spotkaniu American Academy of Neurology w Denver w stanie Colorado.
2002, 04, 26  , PAP

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin