Gesty głowy.rtf

(5 KB) Pobierz

  Gesty głowy

Komunikacja niewerbalna jest to zespół niewerbalnych komunikatów nadawanych i odbieranych przez ludzi na wszystkich niewerbalnych kanałach jednocześnie. Informują one o podstawowych stanach emocjonalnych, intencjach, oczekiwaniach wobec rozmówcy, pozycji społecznej, pochodzeniu, wykształceniu, samoocenie, cechach temperamentu itd. Komunikaty te nadawane są i odbierane najczęściej na poziomie nieświadomym, jednak mogą być również nadawane i odbierane świadomie (tak jak większość gestów - emblematów czy wiele wyrazów mimicznych).

Występuje kilka rodzajów komunikacji niewerbalnej np.gesty, mimika, zachowania wzrokowe itp.

Ja postaram się objaśnić na czym polegają gesty głowy, które również zaliczają sie do komunikacji niewerbalnej.

W codziennym życiu bardzo często spotykamy się z tym, iż drugi człowiek daje nam wskazowki, odpowiedzi czy sygnały własnie gestami głowy. Najczęściej spotykanymi zjawiskami są przytakiwanie i zaprzeczanie.

Potakiwanie jest pozytywnym gestem który może oznacza zgodę lub potwierdzenie czegoś danej osobie. Gesty te używane są nie tylko przez ludzi zdrowych, prawidłowo rozwijających się, ale używają je również ludzie głuchoniemi, głusi, niemi czy niewidomi. Gesty te można zauważyć od urodzenie, dlatego też można stwierdzić że są one wrodzone.

Zaprzeczanie jest negatywnym gestem, który może oznaczać odmowę lub sprzeciw. Naukowcy stwierdzili, że jest to pierwszy gest który można zaobserwować już od urodzenia. Dziecko gdy nie chce jeść  kręci głową w prawo i lewo, daje tym znak matce, że nie jest już głody. Może tak być również w wielu innych przypadkach gdy dziecko czegoś nie chce robić a nie umie jeszcze dobrze mowić.

Z gestów głowy mamy możliwość odczytania czyjegoś zdania w różnych kwestiach. Bywa tak, że w celu zakończenia jakiejś konwersacji dana osoba przytakuje nam, a tak naprawdę nie zgadza się z naszym zdaniem. Możemy wówczas odczytać z ruchów jej głowy czy jest na tak , wtedy potrząsa głową w dół i w górę. Jeżeli jednak nie zgadza się z naszym zdaniem potrząsa głową w prawo i w lewo. Jest to dla nas sygnał czy dana osoba jest z nami szczera. 

 

Podstawowe pozycje głowy

Głowa uniesiona oznacza, że osoba ma naturalny stosunek do tego co słyszy. Zazwyczaj pozostaje nieruchomo, a jedynie od czasu do czasu może wykonywać ruch potakiwania. Często możemy zauważyć, że uniesionej głowie towarzyszy unoszenie dłoni do policzka. głowa uniesiona może też oznaczać pewność siebie, arogancję, poczucie wyższości.

Głowa przechylona w jedną stronę jest oznaką zainteresowania. Karol Darwin, jeden z najsłynniejszych biologów na świeie porównał człowieka do zwierząt. Udowodnił, że człowiek tak samo jak zwierze przechyla głowę w jedną stronę, aby wykazać zainteresowanie czymś. Wygłaszając przemowy w naszym normalnym życiu powinniśmy zwracać na to uwagę. Patrząc na słuchających możemy wyczytać, czy są oni zainteresownani tym co my mówimy. Jeżeli przechyleniu głowy towarzyszy pochylenie w przód i oceniajacy gest unoszenia dłoni do podbródka oznacza to że dane wystąpienie czy przemowa wzbudziły zainteresowanie. Tak samo gdy znajdujemy się w odwrotnej sytuacji i to my jesteśmy słuchaczami, powinniśmy przechylać głowę i delikatnie potakiwać, wtedy możemy być pewnie ciepłego odebrania przez mówiącego.

Kobiety stosują to ułożenie głowy w celu okazania swojego zainteresowania atrakcyjnym mężczyzną.

 

Głowa lekko opuszczona oznacza, że słuchacz jest negatywnie nastawiony i możliwe że osądza mówiącego. Gdy zaś słuchacz ma wzrok wbity w ziemię może to oznaczać  rozczarowanie, rezygnację, niepewność lub chęć ukrycia czegoś.  Często możemy zauważyć, że do głowy lekko spuszczonej słuchacz dokłada ręcę splecione na piersiach. Oznacza to całkowity brak zainteresowania mówcą i kompletne znudzenie słuchacza.

 

 

Możemy zauważyć, że gesty głowy towarzyszą nam w codziennym życiu. często możemy wiele z nich wyczytać, czasem nie zdając sobie z tego sprawy. Są to naturalne odruchy człowieka, który czasem sam ich nie kontroluje. Możemy nawet powiedzieć, że dzięki umiejętności odczytywania gestów głowy jesteśmy w stanie zapobiec wielu nieprzyjemnym sytuacjom w życiu codziennym.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin