Azymut, mapa i znaki patrolowe.doc

(293 KB) Pobierz
Azymut:Azymut

Azymut:Azymut
Azymut to kąt dzielący kierunek północny z kierunkiem wyznaczonym:
- północ ma azymut 0 stopni,
- wschód 90 stopni,
- południe 180 stopni,
- zachód 270 stopni.

Oczywiście nie są to jedyne oznaczenia na busoli, azymut można wyznaczać dowolny. Na przykład 190, 58, czy 220.Wyznaczanie azymutu

Przy pomocy busoli możemy wyznaczyć azymut magnetyczny, czyli kąt zawarty miedzy północą a interesującym nas kierunkiem (kierunkiem marszu), mierzony zgodnie z ruchem wskazówek zegarka z punktu, w którym się w danym momencie znajdujemy. Przydaje się to np. w trakcie wędrówki przez las do wybranego punktu, widocznego tylko na początku drogi.
- Azymut kierunku północnego wynosi 0 stopni.
- Azymut kierunku wschodniego wynosi 90 stopni.
- Azymut kierunku południowego wynosi 180 stopni.
- Azymut kierunku zachodniego wynosi 270 stopni.
 

Aby wyznaczyć azymut, wykonujemy następujące czynności:
1. Ujmujemy busolę idealnie poziomo, podnosimy na wysokość oczu i tak ustawiamy lusterko, aby jednocześnie z przyrządami celowniczymi widzieć tarczę i igłę.
2. Następnie poprzez muszkę, i szczerbinkę celujemy w interesujący nas obiekt.
3. Teraz kręcimy tarczą busoli tak, aby północny koniec igły znalazł się naprzeciwko kreski oznaczającej północ.
4. Azymut odczytujemy na podziałce busoli naprzeciwko muszki.

Wyznaczanie kierunku według azymuty

Może się zdarzyć, ze znajdziemy się w sytuacji odwrotnej, tzn. wartość azymutu już znamy, a chcemy dotrzeć do nieznanego nam punktu, wyznaczonego przez ten azymut. Ustawiamy wtedy podaną wartość azymutu naprzeciwko muszki, bierzemy busolę tak jak poprzednio i patrząc przez przyrządy i w lusterko, obracamy się w miejscu, aby igła magnetyczna wskazywała na tarczy północ (nie kręcimy tarczą) teraz patrząc przez muszkę i szczerbinkę znajdujemy jakiś charakterystyczny punkt i wędrujemy w jego kierunku. Czynność wyznaczania kierunku powtarzamy aż dotrzemy do celu

Marsz na azymut

Przy pomocy busoli i odpowiednio dokładnie mierzonych azymutów można bardzo łatwo i bezproblemowo dojść do dowolnego miejsca na mapie. Trzeba jedynie wiedzieć, jak posługiwać się busolą i mapę, żeby nie zabłądzić.
Gdy znamy już (np. odczytaliśmy z mapy) dalszy azymut naszej wędrówki, należy znaleźć punkt znajdujący się na tym azymucie, do którego będziemy zmierzali. Jego wybór jest bardzo istotny. Punkt ten powinien być wystarczająco charakterystyczny (słup telefoniczny, głaz, itp.) oraz znajdować się możliwe daleko, na granicy widoczności (oraz tak, ażeby nie zniknął nam podczas marszu z pola widzenia. Po dojściu do obranego przedtem punktu, stajemy za nim i szukamy kolejnego, aż do dojścia do celu.
Taka procedura nosi nazwę "wyznaczania azymutów pośrednich i przyda się jeszcze przy marszrucie. Ważne, ażeby tych pośrednich punktów było jak najmniej (a więc ażeby były jak najdalej położone) - każda bowiem nowy punkt będzie obarczony większym lub mniejszym błędem pomiaru - im więcej takich punktów, tym błąd większy.

 

 

Kierunki świata

 

Symbol

Kierunek

Azymut

Ang.

Pol.

N

Pn

Północ

0o

S

Pd

Południe

180o

E

Wsch

Wschód

90o

W

Zach

Zachód

270o

NE

Pn Wsch

Północny wschód

45o

NW

Pn Zach

Północny zachód

315o

SE

Pd Wsch

Południowy wschód

135o

SW

Pd Zach

Południowy zachód

225o

NNE

-

-

22,5o

NNW

-

-

337,5o

NEE

-

-

67,5o

NWW

-

-

292,5o

SSE

-

-

157,5o

SSW

-

-

202,5o

SEE

-

-

112,5o

SWW

-

-

247,5o

 

 

 

 

 

Sposoby wyznaczania północy bez żadnych przyrządów: 

1.

Słoje roczne w ściętym drzewie

Po stronie południowej odstępy pomiędzy słojami rocznymi są większe, ponieważ samotne drzewo mocniej rozwija się od południa.

2.

Kąt nachylenia mrowiska

Stok mrowiska po stronie południowej jest łagodniejszy niż po stronie północnej, gdzie kąt jest bardziej ostry. Jest tak dlatego, by słońce mogło nagrzewać swymi promieniami stos mrowiska.

3.

Liście i konary na samotnym drzewie

Samotne drzewo kieruje swoje konary ku słońcu, dlatego jeśli jest pochylone, to najczęściej w kierunku południowym, skąd czerpie energię słoneczną.

4.

Mech na samotnym kamieniu

Mech pojawia się na samotnym kamieniu po stronie północnej - tam, gdzie nie docierają promienie słoneczne.

5.

Rów porośnięty trawą

Jeśli napotkamy rów poprowadzony w kierunku wschód-zachód lub zbliżonym to na północnym stoku rowu trawa porastająca jest bardziej rozwinięta niż po stronie południowej, która jest zasłonięta przed słońcem.

6.

Zegarek

1. Należy położyć zegarek poziomo, a następnie, obracając nim, ustawić małą, godzinową wskazówkę w kierunku słońca.
2. Dokładność ustawienia można sprawdzić umieszczając w środku tarczy zegarka patyczek. Cień powinien być przedłużeniem małej wskazówki.
3. Kąt powstały między tą wskazówką a cyframi oznaczającymi godzinę 12°° na tarczy zegarka należy podzielić na dwie części. Linia podziałki wskaże położenie słońca o godzinie 12°°, czyli kierunek południowy.
4. Przedłużenie tej linii przez środek tarczy wskaże kierunek południowy.

7.

Kij

Najprostszym sposobem jest wbić kij o 12:00 w ziemię i cień będzie wskazywał północ. Obarczony niestety błędem, ze względu na strefy czasowe.

8.

Gwiazdy

Odnajdujemy Gwiazdę Polarną, która wskazuje północ:
- Najpierw znajdujemy Wielki Wóz,
- 5-krotnie przedłużamy odległość pomiędzy dwoma ostatnimi "kołami" wozu i znajdujemy końcową gwiazdę dyszla Małego Wozu - czyli Gwiazdę Polarną.

9.

Brzoza

Brzoza swą korę ma bardziej jasną po stronie południowej, ponieważ promienie słoneczne powodują płowienie koloru.

10.

śnieg

Zimą śnieg szybciej topnieje po stronie południowej, zauważalne jest to na dachach domów.

 

 

 

 

 

 

Znaki patrolowe

 

 

 

 

 

 

Znaki topograficzne:

 

Podział znaków

 

Aby korzystanie z mapy było łatwiejsze wprowadzono znaki umowne opisujące przedmioty terenowe. Dla uproszczenia znaki te podzielono na cztery grupy tematyczne ze względu na przeznaczenie oraz możliwość przedstawienia w skali mapy. Są to znaki umowne:

·         punktowe

·         liniowe

·         konturowe

·         objaśniające

Pierwsza grupa - znaki umowne punktowe - opisuje przedmioty, których rozmiary w naturze są tak niewielkie, ze nie da się ich przedstawić w skali mapy, gdyż byłyby na niej niewidoczne. Znaki z tej grupy używane są do przedstawienia pojedynczych drzew, wiatraków, drogowskazów, itp. Dokładne położenie przedmiotu na mapie, niezbędne do jego faktycznego umiejscowienia w terenie wskazuje określone miejsce tego znaku:

- dla znaków symetrycznych (prostokąt, trójkąt, koło) jest to środek znaku np:

- stodoła

- fabryka bez komina

- punkt triangulacyjny

- młyn wodny

- dla znaków posiadających w podstawie kąt prosty, jest to wierzchołek tego kąta np:

- krzyż lub figura religijna

- samotne drzewo (iglaste)

- wiatrak drewniany

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin