ŚCIĄGA INŻYNIERIA.doc

(102 KB) Pobierz
1

 

Inżynieria finansowa- obejmuje rozwój i twórcze zastosowanie teorii finansów i instrumentów finansowych w celu zaprojektowania rozwiązań złożonych problemów finansowych oraz wykorzystania zdolności finansowych.

Inżynieria finansowa- dział finansów mających interdyscyplinarny charakter, gdzie korzysta się z analizy stochastycznej w ramach matematycznej teorii procesów stochastycznych. Dla jednych jest to zarządzanie rynkiem finansowym dla drugich tworzenie instrumentów egzotycznych, specjalnie dostosowanych do indywidualnych potrzeb inwestora A. Weron, R. Weron.

Inżynieria finansowa- obejmuje problematykę projektowania, analizowania i budowa instrumentów finansowych a także ich wyceny i prognozowania wyników złożonych strategii inwestycyjnych zatem dotyczą narzędzi do ilościowego zarządzania ryzykiem związanym z inwestycjami finansowymi. Inżynieria finansowa jest dziedziną w której łączy się wiedza z zakresu finansów i zastosowań matematyki oraz metod matematyki i ekonometrii.

Rynki i instrumenty finansowe- wprowadzenie

a) instrumenty finansowe- kontrakt zawarty między dwiema stronami, regulujący zależność finansową lub majątkową między tymi stronami.

b) rynek finansowy- rynek na którym dokonuje się obrotu instrumentami finansowymi. Obok rynku dóbr i usług oraz rynku pracy, rynek finansowy jest trzecim najważniejszym segmentem gospodarki rynkowej.

Klasyfikacja instrumentów finansowych

a) instrumenty transferu kapitału -kontrakt w jedną stronę dysponująca nadmiarem kapitału przekazuje go drugiej stronie, zgłaszając popyt na kapitał.

              W ramach instrumentu kapitału wyróżnia się instrumenty:

- dłużne (uosabiają zobowiązania finansowe

- udziałowe (uosabiają prawo majątkowe własnościowe)

b) instrument hybrydowy- instrument łączący cechy co najmniej dwóch dóbr instrumentów finansowych.

c) instrumenty transferu ryzyka- kontrakt w którym jedna lub obie strony kontraktu przekazują ryzyko drugiej stronie kontraktu. Głównymi instrumentami transferu ryzyka są instrumenty pochodne

Tradycyjnie wyróżnia się następujące segmenty rynku:

- rynek pieniężny

- rynek kapitałowy

- rynek walutowy

- rynek instrumentów pochodnych

a) rynek pieniężny- rynek na którym zawierane są transakcje krótkoterminowe ( o terminie realizacji do 1 roku) instrumentami finansowymi o dużej płynności będącymi w określonym stopniu agregatem pieniądza są to przede wszystkim bony skarbowe i komercyjne, certyfikaty depozytowe, czeki, weksle oraz umowy typu REPO i Rewerse REPO.

b) rynek kapitałowy- rynek umożliwiający tworzenie kapitałów udziałowych lub pożyczkowych  zwierane na nim transakcje instrumentami finansowymi o charakterze dłużnym bądź udziałowym głównie akcjami i obligacjami.

c) rynek walutowy- obejmuje transakcje kupna i sprzedaży walut różnych krajów w celu regulacji zobowiązań płatniczych określonych w walutach obcych spekulacji czy też interwencji banków centralnych.

d) rynek instrumentów pochodnych- zawierane są na nim transakcje mające na celu zabezpieczenie przed niekorzystną zmianą wartości instrumentu bazowego, zapewnienie pożądanie struktury ryzyka czy też spekulację w nadziei uzyskania ponad przeciętnych zysków.

              W zasadzie trudno jest oddzielić rynek instrumentów pochodnych od pozostałych segmentów rynku finansowego ponieważ instrumentami bazowymi są zarówno instrumenty rynku pieniężnego jak i wirtualnego.

Pojęcie i klasyfikacja instrumentów pochodnych

Instrumenty pochodne- derywaty – instrumenty finansowe, których wartość uzależniona jest od ceny i innego aktywu (instrumentu bazowego)

Rynek instrumentów pochodnych jest najmłodszym i zarazem najbardziej dynamiczne rozwijającym się segmentem rynku finansowego.

Pojęcie i klasyfikacja instrumentów pochodnych:

              Instrumenty pochodne

 

Kontrakty terminowe         opcje     swapy

 

Forward      futures

 

Definicja kontraktu forward

Kontraktem terminowym typu forward -  jest umowa między dwoma podmiotami, dotycząca dostawy określonej ilości towaru (waloru) w określonym terminie w przyszłości po ustalonej z góry cenie (jedna strona zobowiązuje się do sprzedania towaru zaś druga do kupienia)

Forward jest kontraktem niestandaryzowanym ( na zamówienie) i z tego powodu występuje jedynie na rynku pozagiełdowym

Cechy charakterystyczne kontraktu

-zobowiązanie stron do jego realizacji niezależnie od skutków finansowych, które poniosą

-rozliczenie rzeczywiste ( fizyczna dostawa instrumentu bazowego)

- termin dostawy określony jest jako konkretny dzień

-płatność następuje po dostawie

-ryzyko niewykonania ponoszą obie strony transakcji

-strony transakcji znają się wzajemnie

Walutowy kontrakt forward

Walutowy kontrakt forward – jest umowa w której jedna ze ston zobowiązuje się do kupna (długa pozycja) a druga do sprzedaży (krótka pozycja) określonej ilości waluty w oznaczonym przyszłym terminie i po z góry uzgodnionym kursie

Walutowy kontrakt forward – jest terminową umową niewystandaryzowaną ( na zamówienie) a wszelkie warunki transakcji są ustalone  indywidualnie w negocjacji. Zazwyczaj jednym standardowym elementem jest okres, na jaki jest ona zawierana co wynika z konieczności tzw. Pokrycia operacji . Standardowe okresy transakcji na rynku terminowym wynoszą 3-7 dni; 1,2,3,6,9,12,18 miesięcy; 2,3,5 lat.

Wycena kontraktu forward na walutę

F= S x 1+rT/1+rf x T

F- wartość kontraktu forward (kurs forward)

S- kurs spot waluty

r- roczna stopa wolna od ryzyka (krajowa)

T- długość okresu do terminu realizacji kontraktu

Rf- roczna stopa wolna od ryzyka w kraju waluty obcej

PRZYKŁAD:

Jeżeli w Polsce stopa wolna od ryzyka (np. WIBOR) wynosi 5% a stopa procentowa wolna od ryzyka w strefie euro (np. EUROIBOR) wynosi 2% bieżący kurs euro wynosi 4 PLN to przy 6- miesięcznym kontrakcie forward na euro zastosowany kurs terminowy wyniesie:

F= 4 x 1+0,05 x 0,5/1+0,02 x 0,5= 4,06

Procentowy kontrakt forward (FRA)

Kontrakt FRA wywodzą się z tzw. Transakcji forward – forward, w których w chwili T0 jedna strona zobowiązuje się oddać drugiej stronie ustaloną kwotę pieniędzy w depozyt z określoną kwotą procentową na określony czas. W celu ograniczenia ryzyka niedotrzymania warunków, w kontraktach FRA nie dochodzi do wpłaty kwoty nominalnej a jedynie do wymiany oprocentowania w chwili T1 .

Procentowe kontrakty forward (FRA) występują w różnych walutach, ale największy obrót nimi notowany jest w euro, dolarach amerykańskich i funtach brytyjskich. Przeciętny kontrakt FRA opiewa na 5 mln funtów, 5 mln euro lub 10 mln dolarów.

Modyfikacja forwardów walutowych dostępne na polskim rynku (1)

Modyfikacje walutowych kontraktów forward dostępne na polskim rynku polegają na częściowej lub całkowitej eliminacji wad tradycyjnego kontraktu. W zasadzie standardem stało się oferowanie możliwości wyboru sposobu realizacji kontraktu . Banki oferują zarówno forwardy rzeczywiste, jak i nierzeczywiste ( Non- Deliverable Forward – PDE) czyli rozliczane na zasadach „ netto” ( cecha kontarktu futures). Części banków daje także możliwość przesuwania terminu realizacji kontraktu.

.Modyfikacja forwardów walutowych dostępne na polskim rynku (2)

Super forward- w swojej konstrukcji ma wbudowaną opcję i polega na kupnie lub sprzedaży określonej kwoty waluty w określonym przyszłym terminie po kursie dolnym lub górnym (1) ( określony jest przedział notowań)

1)W porównaniu z kursem forward kurs dolny jest korzystniejszy dla importera, natomiast kurs górny- dla eksportera.

Modyfikacja forwardów walutowych dostępne na polskim rynku (3)

- jeżeli kurs odniesienia ( kurs rynkowy) znajduje się w określonym przedziale klient 1zamknięcia transakcji po preferencyjnym kursie spot z rynku międzybankowego.

- jeżeli kurs odniesienia jest równy lub niższy od kursu dolnego wówczas transakcja zamykana jest po kursie dolnym. Jeżeli natomiast kurs odniesienia jest równy bądź wyższy od kursu górnego, zamknięcie transakcji, następuje po kursie górnym.

Modyfikacja forwardów walutowych dostępne na polskim rynku (4)

Forward plus- umożliwia zawarcie w przyszłym terminie transakcji kupna lub sprzedaży waluty po uzgodnionym kursie forward plus, który dla klienta jest korzystniejsza od kursu forward. Jeżeli jednak klient niewłaściwie przewidzi poziom kursu spot w przyszłości będzie musiał zapłacić za to swego rodzaju karę.

Modyfikacja forwardów walutowych dostępne na polskim rynku (5)

W przypadku umowy dotyczącej sprzedaży przez niego waluty, jeżeli kurs odniesienia będzie równy bądź wyższy od kursu forward plus będzie on musiał sprzedać podwójną ilość waluty po kursie forward plus. Jeżeli natomiast na rynku ukształtuje się kurs niższy od kursu określonego w kontrakcie umowa zostanie wykonana zgodnie z kursem forward plus.

Modyfikacja forwardów walutowych dostępne na polskim rynku (6)

- w przypadku umowy dotyczącej kupna jest na odwrót. Transakcja zostanie wykonana zgodnie z kursem forward plus, jeżeli kurs rynkowy będzie wyższy od określonego w kontrakcie, w przeciwnym razie klient będzie musiał zakupić podwójną ilość waluty po kursie forward plus.

- transakcja Forward Limited Outlook pozwala na kupno lub sprzedaż określonej ilości waluty w przyszłości po kursie terminowym lub ma otrzymanie rekompensaty.

W przypadku transakcji sprzedaży rekompensata (iloczyn ilości waluty i różnicy między kursem limited outlook1 a kursem terminowym) jest wypłacona, gdy na rynku ukształtuje się kurs niższy od kursu limited Outlook, a w przypadku transakcji kupna- gdy na rynku ukształtuje się kurs wyższy od kursu limited outlook. W pozostałych przypadkach transakcja jest realizowana według kursu terminowego.

1 kurs limited Outlook jest korzystniejszy od kursu terminowego ( forward)

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin