Klimatyzatory chłodzące.doc

(118 KB) Pobierz
Klimatyzatory chłodzące

Klimatyzatory chłodzące

Klimatyzatory pracujące tylko w trybie chłodzenia działają podobnie jak lodówki. Przepływający w układzie zamkniętym czynnik chłodniczy, dzięki swoim właściwościom, zmieniając swój stan skupienia, pobiera ciepło w jednym miejscu, a oddaje w innym. Typowy układ obiegu chłodniczego klimatyzatora składa się ze sprężarki, skraplacza, zaworu dławiącego, parownika i dwóch wentylatorów: jeden do chłodzenia sprężarki, drugi nadmuchowy parownika. Wszystkim steruje termoregulator. W małych obiegach chłodniczych funkcję zaworu dławiącego spełnia kapilara. W dużych obiegach zamiast kapilary dławiącej stosuje się termostatyczny zawór rozprężny (TZR) dozujący dopływ czynnika chłodniczego do parownika w zależności od temperatury panującej za parownikiem.

schemat1

Cykl chłodzenia klimatyzatora przedstawia się następująco:

Sprężarka zasysa z parownika parę nasyconą suchą czynnika chłodniczego o niskiej temperaturze i ciśnieniu (1). Zasysana para zostaje w sprężarce sprężona do wysokiego ciśnienia, przy czym jej temperatura wzrasta (2). Wytłaczana przez sprężarkę gorąca para dopływa do skraplacza chłodzonego powietrzem, gdzie realizowany jest proces odprowadzania ciepła od czynnika chłodniczego do otoczenia. W efekcie odprowadzania ciepła za skraplaczem otrzymuje się ciekły czynnik (3). Przechłodzony, ale wciąż gorący skroplony czynnik przepływa do kapilary, gdzie zostaje zdławiony do niskiego ciśnienia wytwarzanego w parowniku (4). Staje się przy tym parą nasyconą mokrą o niskiej temperaturze. Rozprężone pary czynnika wprowadzane są do parownika umieszczonego w pomieszczeniu, z którego ma być odprowadzane ciepło. Do czynnika dopływa ciepło z pomieszczenia, powodując jego wrzenie. W wyniku doprowadzenia ciepła czynnik ze stanu pary nasyconej mokrej zamienia się w parę nasyconą suchą. Powstająca w parowniku para zostaje następnie zassana przez sprężarkę, przez co obieg zostaje zamknięty.

Klimatyzatory chłodząco-grzejące (pompy ciepła)

Klimatyzator schładza, oczyszcza i utrzymuje właściwą temperaturę i wilgotność powietrza, a jeżeli jest pompą ciepła, również ogrzewa. Klimatyzator działający jak pompa ciepła wykorzystuje ciepło otoczenia do ogrzewania pomieszczeń. Jest to zasadniczo zwykły klimatyzator chłodzący z jednym dodatkiem.W obiegu dodatkowo zamontowany jest zawór zmiany kierunku przepływu czynnika chłodniczego (zawór rozdzielczy). To pozwala na pracę urządzenia zarówno w trybie chłodzenia, jak i grzania. Zasada działania klimatyzatora jako pompy ciepła oparta jest na odwróconym obiegu chłodniczym, w którym skraplacz staje się parownikiem, a parownik skraplaczem.

schemat2

Cykl chłodzenia:

Sprężarka tłoczy gorące pary czynnika chłodniczego do zaworu rozdzielczego. Zawór ten kieruje przepływ sprężonej do wysokiego ciśnienia pary do skraplacza chłodzonego powietrzem znajdującego się z jednostce zewnętrznej, gdzie ciepło odprowadzane jest od czynnika do otoczenia. W efekcie odprowadzania ciepła pary czynnika ulegają skropleniu. Następnie ciekły czynnik zostaje zdławiony w kapilarze. Rozprężona para mokra o niskiej temperaturze i ciśnieniu dopływa do parownika znajdującego się w pomieszczeniu, z którego ma być odprowadzone ciepło. Przepływając przez parownik, czynnik pobiera ciepło z pomieszczenia i w wyniku tego przemienia się w parę suchą. Para sucha trafia z powrotem do zaworu rozdzielczego, z którego zasysana jest przez sprężarkę. W ten sposób cały cykl się zamyka.

Cykl grzania:

W cyklu grzania zawór rozdzielczy kieruje sprężone w sprężarce pary czynnika chłodniczego bezpośrednio do parownika znajdującego się w pomieszczeniu, do którego ma być doprowadzone ciepło. To powoduje, że parownik staje się skraplaczem, w którym przepływające pary czynnika chłodniczego oddają swoje ciepło do powietrza znajdującego się w pomieszczeniu, zamieniając się przy tym w ciecz. Dalej czynnik rozpręża się w kapilarze i trafia następnie jako para mokra do skraplacza, który w tym układzie jest parownikiem. W skraplaczu pobrane z otoczenia ciepło powoduje, że pary mokre czynnika zamieniają się na pary suche i w tej postaci płyną ponownie do zaworu rozdzielczego, a następnie do sprężarki, aby rozpocząć ponownie ten sam cykl.

powrót

Klimatyzatory stacjonarne

Klimatyzatory stacjonarne (kompaktowe okienne/split/multisplit) wbudowywane są na stałe do pomieszczenia i wymagają często skomplikowanych prac montażowych, które należy zawsze zlecać uprawnionym do tego specjalistycznym firmom instalacyjnym.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne nie wymagają żadnych prac montażowych. Wystarczy tylko podłączyć je do zasilania elektrycznego. Zaletą ich jest to, że można je w zależności od potrzeb przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Dla wygody przemieszczania z miejsca na miejsce często mają przytwierdzone do obudowy kółka. Mają bardzo nowoczesny wygląd i ustawiane są na podłodze pomieszczenia klimatyzowanego. W jednym pomieszczeniu znajduje się tylko jedno urządzenie. Są dwa typy klimatyzatorów przenośnych: kompaktowe i typu split. Klimatyzatory przenośne, zarówno kompaktowe, jak i splity, są zwykle sterowane ręcznie przyciskami lub elektronicznie pilotem zdalnego sterowania. Posiadają funkcję chłodzenia lub chłodzenia i grzania (pompy ciepła). Mają zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach mieszkalnym lub biurach, a ich cechą charakterystyczną jest stosunkowo wysoki poziom hałasu i mała wydajność. Jednak z uwagi na cenę cieszą się dużą popularnością.

powrót

Klimatyzatory kompaktowe

Klimatyzatory kompaktowe cały układ chłodniczy mają zawarty w jednej obudowie, tzn. nie ma podziału na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Dzielą się na klimatyzatory okienne i przenośne.

Klimatyzatory kompaktowe okienne (windows)

Klimatyzatory okienne, popularnie nazywane „windows”, nie wymagają wykonywania skomplikowanych prac instalacyjnych. Do pracy potrzebują tylko zasilania elektrycznego, a montowane są w wykutym otworze w ścianie lub w otworze okiennym pomieszczenia klimatyzowanego. Posiadają funkcję chłodzenia lub chłodzenia i grzania (pompy ciepła). Z uwagi na swoją prostotę, łatwość obsługi i cenę są dość popularne, minusem jest głośna praca urządzenia. Często instalowane są w obiektach wolnostojących typu kioski i sklepy.

Klimatyzatory kompaktowe przenośne

Klimatyzatory kompaktowe przenośne nie wymagają specjalistycznego montażu. Muszą być tylko podłączone do prądu, a odchodzącą od niego elastyczną rurę wystawia się na zewnątrz przez uchylone okno, drzwi balkonowe lub łączy z kanałem wentylacyjnym. Rurą tą odprowadza się nagrzane powietrze na zewnątrz pomieszczenia. Powstałe podczas pracy skropliny odprowadzane są do zbiornika znajdującego się w urządzeniu. Po jego napełnieniu, sygnalizowanym przez urządzenie, następuje automatyczne wyłączenie pracy sprężarki.

Klimatyzatory typu split

jednostka zewnętrzna klimatyzatora


 

jednostka wewnętrzna klimatyzatora

Należą do grupy najpopularniejszych klimatyzatorów. Składają się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej. Głośno pracujący agregat sprężarkowo-skraplający umieszcza się w jednostce na zewnątrz budynku. Można ją zamontować na ścianie elewacyjnej budynku, dachu lub balkonie. Parownik z wentylatorem umieszcza się natomiast w jednostce wewnętrznej klimatyzowanego pomieszczenia. Są to klimatyzatory stacjonarne i wymagają wykonania pewnych prac montażowych, jak wywiercenie otworów w ścianie, wycięcie otworów w suficie podwieszanym czy rozprowadzenie kanałów nawiewnych. Jednostki wewnętrzne mogą być instalowane w dogodnym dla nas miejscu: na ścianie, przy podłodze, pod stropem lub na stropie pomieszczenia, wkomponowane w sufit podwieszany (kasetonowe) lub ukryte nad nim (kanałowe). Splity posiadają funkcję chłodzenia lub chłodzenia i grzania (pompy ciepła). Wyposażone są w programator pozwalający na wybieranie trybu pracy urządzenia (grzanie, chłodzenie, tryb nocny), automatyczne sterowanie parametrami pracy, takimi jak temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu, czas włączania lub wyłączania urządzenia, prędkość obrotów wentylatora nadmuchowego czy kierunek nawiewanego powietrza. Sterowanie odbywa się za pomocą bezprzewodowego pilota lub sterownika naściennego. W wyposażeniu podstawowym klimatyzatora najczęściej znajdują się standardowe filtry powietrza, a filtry o podwyższonej skuteczności działania (elektrostatyczne, węglowe, fotokatalityczne czy plazmowe) są wyposażeniem dodatkowym. Splity mogą być również wyposażone w inwerter sterujący pracą sprężarki pozwalający na szybsze osiągnięcie pożądanej temperatury, a co za tym idzie na oszczędność energii do 30%. W niektórych jednostkach montuje się również nagrzewnicę elektryczną umożliwiającą pracę urządzenia przez całą zimę, niezależnie od temperaury panującej na zewnątrz. Klimatyzatory te w porównaniu z klimatyzatorami okiennymi czy przenośnymi są mniej widoczne i podczas pracy bardzo ciche. Wadą jest oszpecanie elewacji, na której umieszczana jest jednostka zewnętrzna klimatyzatora. Nowoczesny wygląd jednostek wewnętrznych sprawia, że często są instalowane w biurach i pomieszczeniach mieszkalnych.

Przenośne

W klimatyzatorach przenośnych typu split jednostkę zewnętrzną umieszcza się na zewnątrz budynku i łączy z jednostką wewnętrzną za pomocą dwóch giętkich przewodów, przez który płynie czynnik chłodniczy. Przewody wyprowadza się na zewnątrz przez uchylone okno lub drzwi balkonowe.

Naścienne

klimatyzator naścienny
(jednostka wewnętrzna typu
"Art Cool")

Klimatyzatory naścienne należą do najpopularniejszych i najchętniej kupowanych przez klientów urządzeń klimatyzacyjnych. Klimatyzator naścienny jest jednostką wewnętrzną urządzenia typu split i współpracuje z jednostką zewnętrzną umieszczoną na zewnątrz budynku. Jednostka montowana jest na ścianie pomieszczenia klimatyzowanego. Posiada funkcję chłodzenia lub chłodzenia i grzania (pompa ciepła). Sterowany jest za pomocą pilota zdalnego sterowania. Może być wyposażony w programator pozwalający na wybór trybu pracy urządzenia. Istnieje możliwość automatycznego sterowania kierunkiem nadmuchu powietrza. Producenci prześcigają się w wprowadzaniu na rynek różnych modeli tych urządzeń, stawiając nie tylko na ich energooszczędność, bezawaryjną i cichą pracę, lecz również na nowoczesny design, i zachęcają do zakupu poprzez tworzenie rozwiązań typu "Art Cool". Klimatyzatory tej serii należą do "mercedesów" wśród rodziny klimatyzatorów naściennych, a na ich zakup pozwolić sobie mogą tylko nieliczni.

Przypodłogowe

klimatyzator przypodłogowy
(jednostka wewnętrzna)

Klimatyzator przypodłogowy jest jednostką wewnętrzną urządzenia typu split i współpracuje z jednostką zewnętrzną umieszczoną na zewnątrz budynku. Posiada funkcję chłodzenia lub chłodzenia i grzania (pompa ciepła). Sterowany jest za pomocą pilota zdalnego sterowania. Może być wyposażony w programator pozwalający na wybór trybu pracy urządzenia. Istnieje możliwość ukierunkowywania strumienia powietrza dzięki możliwości ustawienia różnych kątów nadmuchu. Klimatyzatory przypodłogowe stosowane są do montażu na ścianie zaraz przy podłodze. Często decydujemy się na nie, gdy wymagana jest jednostka o dużej mocy chłodniczej, a jej ciężar w żaden sposób nie pozwala nam na umieszczenie jej na ścianie czy suficie. Zwarta budowa urządzenia ładnie komponuje się w wystrój naszego pomieszczenia, a łatwy montaż i konserwacja rekompensują nam straty wynikające z zajmowania przez niego przestrzeni podłogowej.

Podsufitowe

Klimatyzator podsufitowy jest jednostką wewnętrzną urządzenia typu split i współpracuje z jednostką zewnętrzną umieszczoną na zewnątrz budynku. Posiada funkcję chłodzenia lub chłodzenia i grzania (pompa ciepła). Sterowany jest za pomocą pilota zdalnego sterowania. Może być wyposażony w programator pozwalający na wybór trybu pracy urządzenia. Posiada możliwość automatycznej regulacji płynności pracy kierownic powietrza wylotowego (pionowej i poziomej), które nie tylko kierują jego strumień w odpowiednim kierunku, ale również zmieniają jego kąt nadmuchu. Tym sposobem powietrze nawiewane do pomieszczenia jest równomiernie rozprowadzane. Klimatyzator ten stanowi idealne rozwiązanie dla sklepów, restauracji czy biur bez podwieszanych sufitów. Montowany jest bezpośrednio na stropie pomieszczenia, więc nie zajmuje cennej przestrzeni na podłodze czy ścianach. Czasem sprawia nawet wrażenie przyklejonego do sufitu, gdyż wymiarowo jest bardzo płaski.

Przypodłogowo-podsufitowe

Klimatyzator przypodłogowo-podsufitowy jest jednostką wewnętrzną urządzenia typu split i współpracuje z jednostką zewnętrzną umieszczoną na zewnątrz budynku. Posiada funkcję chłodzenia lub chłodzenia i grzania (pompa ciepła). Sterowany jest za pomocą pilota zdalnego sterowania. Może być wyposażony w programator pozwalający na wybór trybu pracy urządzenia. Istnieje możliwość ukierunkowywania strumienia powietrza dzięki możliwości ustawienia różnych kątów nadmuchu. Klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe są uniwersalnymi urządzeniami, które można montować w zależności od naszych wymagań i potrzeb zarówno na suficie, jak i przy podłodze.

Kasetonowe

klimatyzator kasetonowy
(jednostka wewnętrzna)

Klimatyzator kasetonowy jest jednostką wewnętrzną urządzenia typu split i współpracuje z jednostką zewnętrzną umieszczoną na zewnątrz budynku. Posiada funkcję chłodzenia lub chłodzenia i grzania (pompa ciepła). Sterowany jest za pomocą pilota zdalnego sterowania. Może być wyposażony w programator pozwalający na wybór funkcji i planowanie cyklów pracy urządzenia. Przeznaczony jest do instalowania w suficie podwieszanym, co daje możliwość dopasowania jego wyglądu do architektury wnętrza. Odległość stropu do sufitu podwieszanego powinna być nie mniejsza niż 30 cm i dobierana jest indywidualnie w zależności od wymiarów kasety. Pozwala to na ukrycie w przestrzeni międzystropowej znacznej części urządzenia klimatyzacyjnego, a widoczny po zamontowaniu na suficie podwieszanym nowoczesny panel dekoracyjny ma wysokość tylko kilku centymetrów. Górna lokalizacja jednostki zapewnia, poprzez automatyczne sterowanie kierownicą przepływu powietrza, równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza wewnątrz pomieszczenia. Klimatyzator kasetonowy może nawiewać powietrze w jednym, dwóch lub czterech kierunkach. Najbardziej korzystne dla użytkowników są klimatyzatory kasetonowe z 4-kierunkowym nawiewem zapewniającym równomierny rozkład temperatury w danym pomieszczeniu. W niektórych klimatyzatorach istnieje możliwość zamknięcia jednej lub dwóch klap wylotu powietrza, co ułatwia instalację narożną. Klimatyzatory kasetonowe z uwagi na swoje parametry użytkowe są bardzo chętnie montowane w restauracjach, salach konferencyjnych i biurach. Ich cicha praca w żaden sposób nie narusza harmonii pomieszczenia, a łatwo dostępny filtr powietrza umieszczony pod kratką ssącą panelu usprawnia czynności konserwacyjne.

Kanałowe

klimatyzator kanałowy
(jednostka wewnętrzna)

Klimatyzator kanałowy jest jednostką wewnętrzną urządzenia typu split i współpracuje z jednostką zewnętrzną umieszczoną na zewnątrz budynku. Posiada funkcję chłodzenia lub chłodzenia i grzania (pompa ciepła). Sterowanie odbywa się za pomocą pilota lub sterownika naściennego. Klimatyzatory kanałowe przeznaczone są do montażu w przestrzeni międzystropowej pomiędzy stropem pomieszczenia a sufitem podwieszanym. Dają możliwość jednoczesnego klimatyzowania kilku pomieszczeń, co zapewnia równomierną temperaturę w tych pomieszczeniach. Rozprowadzanie powietrza odbywa się kanałami umieszczonymi nad sufitem podwieszanym, a jego nawiew i wywiew przez kratki lub anemostaty wmontowane w suficie. Tutaj występuje dowolność przy wyborze sposobu nawiewu i wyciągu powietrza. Urządzenia te, charakteryzujące się niezwykle cichą pracą, stosowane są do klimatyzowania pomieszczeń o dużej kubaturze i wysokim poziomie komfortu klimatycznego, jak np: hale produkcyjne, magazyny czy obiekty handlowe.

powrót

Klimatyzatory typu twin

Mają budowę podobną do splitów, z tą różnicą, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączone są dwie jednostki wewnętrzne, które mogą być: ścienne, przypodłogowe, przypodłogowo-sufitowe, sufitowe, kasetonowe lub kanałowe. Obydwie jednostki są obsługiwane wspólnie za pomocą jednego sterownika i pracują w tym samym trybie: chłodzenia lub grzania.

powrót

Klimatyzatory typu triple

Mają budowę podobną do splitów, z tą różnicą, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączone są trzy jednostki wewnętrzne, które mogą być: ścienne, przypodłogowe, przypodłogowo-sufitowe, sufitowe, kasetonowe lub kanałowe. Wszystkie jednostki są obsługiwane wspólnie za pomocą jednego sterownika i pracują w tym samym trybie: chłodzenia lub grzania.

powrót

Klimatyzatory typu double twin

Mają budowę podobną do splitów, z tą różnicą, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączone są cztery jednostki wewnętrzne, które mogą być: ścienne, przypodłogowe, przypodłogowo-sufitowe, sufitowe, kasetonowe lub kanałowe. Wszystkie jednostki są obsługiwane wspólnie za pomocą jednego sterownika i pracują w tym samym trybie: chłodzenia lub grzania.

powrót

Klimatyzatory typu multisplit

Mają budowę podobną do splitów, z tą różnicą, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest jednocześnie kilka jednostek wewnętrznych, w zależności od liczby pomieszczeń, które chcemy sklimatyzować. Jednostka zewnętrzna urządzenia umieszczana jest na zewnątrz budynku, a jednostki wewnętrzne w klimatyzowanych pomieszczeniach. W każdym pomieszczeniu mogą być montowane inaczej w zależności od gustów i upodobań użytkowników. Podobnie jak w przypadku splitów jednostki wewnętrzne mogą być ścienne, przypodłogowe, przypodłogowo-sufitowe, sufitowe, kasetonowe lub kanałowe.  Wszystkie muszą pracować w tym samym trybie pracy: chłodzenie lub grzanie. W tego typu klimatyzatorach sterowanie temperaturą odbywa się oddzielnie w każdym pomieszczeniu za pomocą pilota zdalnego sterowania lub sterownika naściennego. Do każdej jednostki wewnętrznej przypisany jest jeden sterownik. Multisplity bardzo często stosowane są w domkach jednorodzinnych, biurach i dużych obiektach.

Jedna jednostka zewnętrzna może być podłączona bezpośrednio do 5 jednostek wewnętrznych. Gdy tych jednostek jest więcej, wówczas musimy zastosować rozdzielacze. Układ z rozdzielaczami może obsługiwać nawet do 9 pomieszczeń. Przy doborze multisplita do wielu pomieszczeń musimy brać pod uwagę fakt, że sumaryczna moc chłodnicza wszystkich jednostek wewnętrznych jest zawsze wyższa niż moc współpracującej z nimi jednostki zewnętrznej. To oznacza, że w tym samym czasie wszystkie jednostki wewnętrzne nie mogą pracować ze swoją maksymalną wydajnością i zużywać zakładaną w katalogu moc chłodniczą. Jednostka zewnętrzna nie jest w stanie im takiej mocy  dostarczyć. Dostarczoną przez nią moc jednostki wewnętrzne muszą rozdzielić między siebie według indywidualnego zapotrzebowania chłodu w danym pomieszczeniu. To oznacza, że niektóre jednostki wewnętrzne będą pracowały przy pełnej swojej wydajności chłodniczej, a inne nie. Przy dużym zapotrzebowaniu zimna w każdym pomieszczeniu (duże nasłonecznienie czy duża liczba urządzeń emitujących ciepło) moc dobranej jednostki zewnętrznej może się okazać niewystarczająca i multisplit nie spełni swojego zadania. Wówczas trzeba pomyśleć o innym, może droższym, ale dużo skuteczniejszym rozwiązaniu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin