KONSPEKT ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH
Wydział Nauki o Zdrowiu
WUM w Warszawie
Kierunek: Pielęgniarstwo
Rok studiów III
Grupa
Liczba studentów w grupie ( 10 osób)
Miejsce zajęć Klinika Neurologii
Temat: Problemy pielęgnacyjne chorego po udarze mózgu
Cele kształcenia
Cel ogólny Przygotowanie studentów do sprawowania opieki pielęgniarskiej nad chorym po udarze mózgu.
Cele szczegółowe:
Dziedzina poznawcza
Po zrealizowaniu materiału nauczania student potrafi:
· omówić etiologię udaru mózgu
· przedstawić zasady leczenia chorych po udarze mózgu
· wymienić problemy pielęgnacyjne pacjenta unieruchomionego
Dziedzina psychoruchowa
· wykorzystywać różne metody do zbierania danych o podopiecznym,
· diagnozować problemy pielęgnacyjne chorych po udarze mózgu,
· wykonać samodzielnie zabiegi pielęgnacyjne
· wykonać samodzielnie zabiegi aseptyczne
· wdrażać pacjenta do samoopieki/samopielęgnacji
· uczestniczyć w procesie rehabilitacji pacjenta
· edukować pacjenta/rodzinę w zakresie pielęgnacji
Dziedzina afektywna
· Aktywnie współpracuje w zespole terapeutycznym
· Wykazuje zaangażowanie w podejmowane działanie pielęgnacyjne
· Przejawia poczucie odpowiedzialności za podejmowane działania.
Plan zajęć (czynności nauczania)
Zastosowane metody nauczania: zajęcia praktyczne, pokaz z instruktażem, ćwiczenia.
Seminarium: opis przypadku, pogadanka
Ewaluacja (pytania do studenta związane ze zrealizowanym tematem)
Umiejętności wynikowe
Po zrealizowaniu tematu zajęć student potrafi:
· zapobiegać powikłaniom wynikającym z długotrwałego unieruchomienia u pacjenta po udarze mózgu
Literatura:
Członkowska Anna „Leczenie w neurologii ” PZWL 2005
TOK ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH
INSTRUKTAŻ WSTĘPNY 730 - 745
Ø kontrola gotowości do zajęć (sprawdzenie listy, sprawdzenie umundurowania)
Ø odczytanie raportu pielęgniarskiego,
Ø wstępna kontrola wiadomości studentów
Ø przydział sal i obowiązków podczas dyżuru, wyznaczenie studenta pełniącego funkcję pielęgniarki zabiegowej oraz opatrunkowej
Ø ukierunkowanie studentów na realizację zadań bieżących wynikających z specyfiki oddziału
Ø wyznaczenie studenta do napisania raportu z dyżuru.
PRACA STUDENTÓW W ODDZIALE 745 - 1245
PRZERWA NA ŚNIADANIE 10-10.20 ( studenci wychodzą po dwie osoby, wyjście zgłaszają nauczycielowi.
SEMINARIUM: 12.00- 12.45.
temat: Problemy pielęgnacyjne chorych po udarze mózgu.
(plan zajęć seminaryjnych – zał. 1)
INSTRUKTAŻ BIEŻĄCY podczas całego dyżuru kontrolowanie pracy studentów.
Czynności nauczyciela
Czynności studenta
ü udzielanie wyjaśnień przy wykonywaniu zadań zawodowych
§ demonstrowanie profesjonalnych zachowań i postaw
ü stworzenie warunków do realizacji zadań zawodowych,
ü pomoc przy stawianiu diagnozy pielęgniarskiej,
ü kontrola wykonywanych przez studentów czynności pielęgnacyjnych,
§ ocena zaangażowania studenta w prace
§ ocena stopnia samodzielności w podejmowanych działaniach
ü kontrola postawionej diagnozy pielęgniarskiej ocena trafności hierarchii wskazanych problemów pielęgnacyjnych,
ü kontrola zachowania studenta podczas wykonywania obowiązków zawodowych:
ü kontrola wykonywanych zabiegów aseptycznych
ü prowadzenie rozmowy z podopiecznym,
ü wykorzystanie różnych metod do zbierania danych o podopiecznym,
§ prowadzenie wywiadu z pacjentem
§ ocena stanu pacjenta przez ukierunkowana obserwację
§ wykorzystuje właściwe metody komunikacji z pacjentem i zespołem terapeutycznym
§ udział w obchodzie lekarskim
§ okazywanie zainteresowania problemami pacjenta
ü określenie problemów pielęgnacyjnych u podopiecznego objętego opieką pielęgniarską,
§ ocena deficytu pacjenta w zakresie samoopieki
§ pomaganie choremu w procesie adaptacji do warunków szpitala
ü ustalenie hierarchii problemów oraz planowanie opieki pielęgniarskiej u pacjenta po udarze mózgu,
ü wykonanie czynności pielęgnacyjnych,
§ pomoc pacjentowi w utrzymaniu higieny osobistej
§ pomoc przy karmieniu pacjentom- dobieranie i wykorzystywanie różnych technik karmienia,
§ zapobieganie skutkom długotrwałego unieruchomienia (zmiana pozycji ciała, prowadzenie gimnastyki oddechowej
nacieranie oklepywanie klatki piersiowej, ocena miejsc narażonych na powstawanie odleżyn)
§ monitorowanie paramentów życiowych
§ monitorowanie diurezy
§ dokumentowanie podejmowanych działań pielęgnacyjnych zgodnie z obowiązująca dokumentacją
§ prowadzenie edukacji pacjenta i rodziny odnośnie zasad pielęgnowania
§ wdrażanie pacjenta do samopielęgnacji
§ organizacja czasu wolnego pacjenta
ü wykonanie zabiegów aseptycznych,
§ pobieranie materiałów do badań diagnostycznych
§ wykonanie kaniulacji żył obwodowych
§ podłączanie wlewów kroplowych
§ założenie cewnika do pęcherza moczowego
ü pomoc koleżankom, kolegom podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych u pacjentów unieruchomionych,
ü ewaluacja wykonywanych czynności pielęgniarskich u pacjenta z udarem mózgu
INSTRUKTAŻ KOŃCOWY 12...
WilczaPani