SCENARIUSZE ZAJĘĆ DLA DZIECI O SPECYFICZNYCH POTRZEBACH.doc

(1425 KB) Pobierz

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DLA DZIECI O SPECYFICZNYCH POTRZEBACH

EDUKACYJNYCH

 

 

 

 

Temat zajęć: Dokarmiamy ptaki zimą.

 

 

Cele:

Poznawczo – kształcące:

*poznanie warunków życia ptaków zimą

*poznanie sposobu niesienia im pomocy

*poznanie gatunków ptaków zimujących w Polsce

*rozwijanie umiejętności wypowiadania się

 

Rewalidacyjne:

*rozwijanie logicznego myślenia

*rozwijanie wyobraźni

*rozwijanie plastyki ciała

*rozwijanie spostrzegawczości

*doskonalenie koncentracji uwagi

*usprawnianie manualne

*stwarzanie sytuacji do zabawy i osiągania sukcesu

 

Wychowawcze:

*kształtowanie wrażliwości na losy zwierząt

*kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt

*budzenie zainteresowań światem przyrody

*wdrażanie do dbałości o estetykę otoczenia

*wdrażanie do współpracy w grupie

 

 

Metody: podająca, poszukująca, praktycznego działania

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Środki: list ZIMY do dzieci, ilustracje ptaków/sroka, wróbel, dzięcioł, gil, sikora                                    bogatka, bażant, sowa, gołąb/ zagadki, loteryjka obrazkowa, karty pracy indywidualnej i grupowej, figury płaskie, ołówki, kreda, kredki

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć.

 

I.. Wprowadzenie do zajęć – odczytanie listu od Pani Zimy

       Omówienie wyglądu listu

-              Do kogo jest zaadresowany? /GRUPA V./

-              Kto jest nadawcą? /PANI ZIMA/

        Rozplatanie treści listu./wodząc palcem po linii zgodnie z kierunkiem      

        strzałki odczytujemy po kolei sylaby/

 

 

PO                          GAJ                             PTA                 

             

 

          MA                                                                                     KOM!

                                              CIE                                   

      

    II. Pogadanka /przykł. pytania/

           -   O co prosi Zima?

-              Kiedy mamy pomagać-              ptakom?

-              Dlaczego Zima prosi nas o pomoc dla ptaków?/pogoda: mróz, śnieg/

-              Które ptaki odlatują  na zimę? /jaskółki, bociany, kukułki, skowronki/

-              Które ptaki zostają u nas na zimę? /sroki, sikory, gołębie, dzięcioły, sowy, wróble, gawrony, gile, bażanty.../

-              Co jedzą ptaki zimą? /larwy, spod kory, ziemi, nasiona, owoce roślin: głóg, jarzębina, róża /

-              Jak znajdują pokarm? /wygrzebują/

-              Jak myślicie jak czują się ptaki zimą? /jest im zimno, są głodne/

-              Jak możemy im pomóc?

-              Co można zbudować-              dla nich?

/ obejrzenie karmnika i omówienie jego budowy /

-              Czym można karmić-              ptaki?/ zboże, chleb, ryż, kasza, słonina, suszone owoce głogu, jarzębiny /

-              Kto w domu dokarmia ptaki?

itp.

 

III. Ćwiczenia dramowe.

W wyobraźni dzieci przenoszą się na spacer po zimowym parku. Mają  spacerować po sali jak po parku i robić zdjęcia ptakom.

    / w sali rozłożone są zdjęcia ptaków,

dzieci wędrują za prowadzącym i naśladują go, w tle muzyka relaksacyjna z kasety magnetofonowej//

 

N: Wędrujemy po parku. Weszliśmy na wąską ścieżkę, jest cicho, nasłuchujemy głosów ptasich.

Przedzieramy się przez krzaki.

Weszliśmy w głęboki śnieg – podnosimy wysoko nogi

      Jest nam już trochę zimno, trzęsiemy się, rozcieramy ręce, chuchamy,                                

      podskakujemy w miejscu

      Dotarliśmy do polanki, widzimy sikorkę i robimy jej zdjęcie

      Idziemy dalej.

       Tutaj się rozdzielimy, każdy sam idzie przez park, robi zdjęcie i ze swoją

      zdobyczą wraca do mnie na polanę.

 

IV. Oglądanie zdjęć ptaków i omawianie

    Dzieci prezentują swoje zdjęcia siedząc w kręgu. Próbują nazwać ptaka,

    powiedzieć czym się żywi /wróbel – okruszynki, gil – owoce, sikora- słoninę, 

    dzięcioł –larwy, gołąb – ziarna…/

 

ZABAWA ORIENT.- PORZĄDKOWA

    „Karmnik”- na sygnał „odwilż” ptaki -  dzieci latają po sali, na sygnał „mróz”                        lecą do karmnika /stołu/ i stukają palcami o blat

 

V. Konkurs wiedzy o ptakach.

    /podział na 2 drużyny, przypomnienie o współpracy/

     Punkty zapisywane są na tablicy.

 

Konkurencje

 

 

1. „Czyj to głos”

  Jedna osoba naśladuje głos wylosowanego ptaka, grupa odgaduje czyj to głos

   

GAWRON                                    WRÓBEL                            SOWA

 

 

 

 

2.„Ukryte cyfry” -Grupy otrzymują rysunek, w którym mają oszukać i wypisać   ukryte cyfry

                                

 

 

3. „Zgadnij kto to jest” - Losowanie zagadek

         A                                                                                        B

Stuk puk, stuk puk                                                Powieś jej na sznurku

Dziobem w drzewo stuka                                     Kawałek słoniny

Leczy stare drzewa                                               A będzie ją dziobać

Korników w nich szuka                                        W czasie śnieżnej zimy

       /dzięcioł/                                                               /sikorka/

 

4. „Koncert ptaków”

    Każda grupa śpiewa jako jeden rodzaj ptaków.- na melodię „ Zawsze niech będzie Słońce”

* śpiew wspólny na la...la...la...

* śpiew grupami – gawrony  kra...kra...

                            -   wróble  ćwir...ćwir...

* śpiew wspólny

 

5. „Stołówka”

    Grupy z figur płaskich układają karmnik

 

6. „Co lubię jeść

    Dzieci w zespołach na kartach pracy łączą ptaka z jego przysmakiem.

 

7. Odszukaj ptaki

     Drużyny otrzymują kartoniki z różnymi zwierzętami mają wybrać tylko   

     rysunki ptaków.

 

VI. Podsumowanie konkursu -  Rozdanie cukierków.

     Pokolorowanie wybranych rysunków ptaszków i wklejenie do karmników – powieszenie gotowej pracy na tablicy

.

Temat zajęć:  Przygotowujemy ptasie smakołyki.

 

 

 

Cele:

 

Poznawczo –kształcące:

* poznanie sposobu przygotowania poczęstunku dla ptaków

* przypomnienie wiadomości o ptakach zimujących i ich dokarmianiu

 

Rewalidacyjne:

* usprawnianie manualne

* nabywanie umiejętności praktycznych – zapalanie podgrzewacza, roztapianie    

    tłuszczu

* doskonalenie precyzji ruchów

* doskonalenie refleksu

 

Wychowawcze:

* kształtowanie wrażliwości na losy zwierząt

* budzenie zainteresowań światem przyrody

* wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa

* wdrażanie do dbałości o czystość

 

 

Metody: podająca, praktycznego działania, oglądowa

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki: ilustracje ptaków: sikorka, gil, sójka, kowalik, gołąb, gawron, wróbel/ drut, przecinak, pojemniki po jogurtach, rondelek, podgrzewacz, smalec, pszenica, kasza, słonecznik, zapałki, świece do podgrzewacza, niebieski karton, sznurek, szablony ptaków, korek, klej, kredki, nożyczki, wata, gałązki

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zaj...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin