Tabakowska Kognitywizm by Paulina Wawrzynczyk.doc

(55 KB) Pobierz
Elżbieta Tabakowska, Gramatyka i obrazowanie

Tę notatkę robiłam dla siebie, więc jest skrótowa i na pewno wybiórcza, ale może się Wam przyda.

 

Elżbieta Tabakowska, Gramatyka i obrazowanie. Wstęp do językoznawstwa kognitywnego, Kraków 1995.

 

Chomsky oddzielał kompetencję językową od wykonania. Językoznawstwo generatywne bada kompetencję językową idealnego użytkownika, kierującego się rozsądkiem. „Czynnik ludzki” mniej istotny, to element wykonania, nie interesuje językoznawcy.

Langacker – zarzuty: poprawne struktury to tylko prototypy, naprawdę mówimy różnie.

Kognitywizm stawia te same pytania co strukturalizm:

 

- Co to jest gramatyka? To inwentarz utrwalonych przez konwencję jednostek językowych. Ma on strukturę, a jednostki mają charakter symboliczny.

 

- Co to jest znaczenie? Znaczenie ma charakter subiektywny, nie może być prawdziwe ani fałsz. JOS konwencjonalnego obserwatora. Kontekst ma znaczenie.

 

- Co to jest język? Nie używa się kategorii formalnych do ustalania kategorii gramatycznych. Kognitywizm odrzuca zasadę derywacji jednych struktur z innych. Nie ma pierwotnych i wtórnych struktur.

Język jest bezpośrednim odbiciem procesów poznawczych, które zachodzą w umyśle człow, to elem ludzkiego poznania.

 

- Co to jest językoznawstwo? Pełna przewidywalność języka jest fikcją. Teoria języka może się wyłonić z empirii opisu jęz. Zjawiska jęz zależą od konwencji. Maksymalna oszczędność opisu nie jest potrzebna.

Gramatyka = konwencja; ogólnie przyjęty sposób mówienia, który odpowiada sposobowi widzenia świata użytkowników.

 

Dwoistość obrazu świata → rzeczy i łączące je relacje

3 podst opozycje semantyczne:

- przestrzeń i czas

- statyczność i dynamiczność

- autonomia i zależność pojęciowa.

Abstrakcyjna przestrzeń umysłowa ma cechy analogiczne do przestrzeni trójwymiarowej.

Relacje zachodzą w czasie, są dynamiczne i nieautonomiczne.

 

Doświadczenie i tworzone na jego podstawie struktury pojęciowe – podstawą kategorii gramatycznych. Rozróżnienie między kategoriami opiera się na kontraście pomiędzy rzeczami a relacjami → rzeczownik i czasownik. Związki formy z treścią nie mają charakteru absolutnego, treść semantyczna nie musi być raz na zawsze związana z danym leksemem. „Bycie przedmiotem” i „bycie relacją” nie jest cechą trwale związane z leksemem. Cecha ta jest nadawana w momencie tworzenia wypowiedzi.

 

Związki między doświadczeniem zmysłowym (percepcją), tworzeniem pojęć (konceptualizacją) i językiem (gramatyką) wyjaśnia sytuacja na stole bilardowym.

Najbardziej typowe działanie (event) pojmowane jest jako jednostkowe działanie dynamiczne, w którym podmiot (agens, źródło energii) oddziałuje na przedmiot (patiens, odbiorca energii).

Przepływ energii powoduje zmianę stanu.

Podstawowym mechanizmem ludzkiego myślenia jest przesunięcie zjawisk z płaszczyzny fizycznej na abstrakcyjną – to warunek do powstania metafory.

 

Zjawiska mają charakter skalarny, nie można raz na zawsze ustalić ścisłych kategorii.

Eleanor Rosch i teoria prototypów.

Proces kategoryzacji jest z natury subiektywny, wyjaśnia się go w doświadczeniu zmysłowym.

Podstawowy proces poznawczy to szukanie różnic i podobieństw. Porównanie podstawą wszelkiej kategoryzacji. Prototyp symbolem danej kategorii.

Nie musimy dokładnie wiedzieć, gdzie przebiegają granice między kategoriami, drzewo i krzew musimy po prostu od siebie odróżnić.

Liczba kat jest stała, reguluje ją poznawcza oszczędność. Poziomy podstawowe (struktury najczęściej potrzebne, użyteczne), nadrzędne i podrzędne. Zwierzę – ssak – pies (podstawowy) – jamnik.

Wiedza zależy od wiedzącego.

 

Kategoria radialna (Lakoff) – składa się z elementów centralnych (prototypowych) i peryferyjnych (nieprototypowych). Rozszerzenia znaczenia na zasadzie podobieństwa do prototypu. Podobieństwo rodzinne (Wittgenstein).

Model sieciowy (Langacker) – nie da się sprowadzić kategorii do jednego centrum, struktura jest bardziej skomplikowana. + diachronia, jakie wyrazy dały początek innym (często nie da się tego wskazać, wtedy strzałki w obie strony). Węzły są ze sobą powiązane. Można zaobserwować nieostrość i wieloznaczność pojęć.

Homonimia krańcowym przypadkiem polisemii, gdy nie potrafimy doszukać się zagubionego podobieństwa.

Jednostki językowe definiuje się tylko w kontekście.

Budowanie jednostek języka to nie budowanie domu z klocków. Konkretne zestawienia powodują semantyczne uwypuklenie pewnych elem znaczenia, przy przesunięciu innych elem na dalszy plan.

 

Mówiący w roli obserwatora: konceptualizacja.

Znaczenie wyrazu = treść pojęciowa + konwencjonalne obrazowanie (sposób portretowania, sposób przedstawienia treści przez mówiącego).

 

Metafora oglądu Langackera – percepcja wzrokowa: podmiot obserwacji ma pełne pole widzenia, ale koncentruje uwagę na mniejszym polu, które nazwano ramami oglądu = sytuacja oglądu.

Maksymalny zakres struktury semantycznej wyrażenia i bezpośredni zakres struktury semantycznej wyrażenia (pole zredukowane). Element konceptualizowany nazwano profilem.

 

Obrazowanie:

- szczegółowość, stopień precyzji. Wysoki stopień precyzji – schematyczność.

- zakres. Obejmuje ogół treści pojęciowych, które dane wyrażenie przywołuje jako bazę konieczną do zrozumienia jego znaczenia.

- pierwszy plan: figura = to, co wyraźne. Wszystko, co nie jest figurą, jest tłem. Figury pierwszo- i drugoplanowe. Zmieniając stronę czynną na bierną, decydujemy o wyborze figury pierwszoplanowej dla całej sceny.

Remat (nowa info w zdaniu, novum) wysuwa się na plan pierwszy, info znana (temat, datum) spychana jest na dalszy.

Istotą metafory jest zdolność umysłu ludzkiego do dostrzegania zbieżności semantycznych między elem odmiennych struktur pojęciowych.

- perspektywa. Istotne jest ustalenie punktu, z którego widz dokonuje obserwacji.

- zakotwiczanie. Osadzenie w metaforycznym podłożu (pragmatycznym kontekście) wyrażenia jęz. Konkretna wypowiedź pojawia się w konkretnej syt, jej cel jest ścisły.

Upodmiotowienie (obserwator jest tylko obserwatorem) i uprzedmiotowienie (obserwator jest także przedmiotem własnej obserwacji – Ja się z tobą nie zgadzam).

- ikoniczność. To bezpośrednie podobieństwo między strukturą pojęciową i formą wyrażenia jęz. Ikoniczność jest istotna. Język ma charakter linearny, zasada ikoniczności rządzi np. szykiem przymiotnika: pyszna gorąca zupa, a nie gorąca zupa pyszna. Ikoniczność to podobieństwo między procesem konceptualizacji i jej językowego wyrażenia.

 

Gramatyka jako narzędzie: sposób użycia.

 

Kontury. Gdy dany fragment struktury pojęciowej jest zamknięty, ma ostry kontur. Obecność lub nieobecność konturu jako cecha struktury semantycznej decyduje o właściwościach gram wyrażeń jęz. Piasek nie ma konturu, w normalnej syt nie tworzy l. mn.

Kontur można nadać z zewnątrz = konturowanie. Np. wiadro piasku.

 

Jednostki i konstrukcje.

Jednostka (wg Langackera) = struktura w pełni opanowana przez użytkowników jęz, niewymagająca świadomej analizy wewnętrznego składu = struktura rutynowa.

Są trzy rodzaje takich jednostek: fonologiczne, semantyczne i symboliczne. Każda jednostka składa się z bieguna semantycznego i fonologicznego. Biegun fonolog determinuje semantyczny.

Symboliczne są najczęściej niepodzielne całości (mają niski stopień czytelności), np. zaklęcia, idiomy, zapożyczenia.

 

Konstrukcja powstaje w wyniku integracji 2 struktur składowych. Stanowi symboliczne połączenie składników.

Zasada niezupełnej rozkładalności na składniki. Konstrukcja przywołuje czynniki kontekstowe, których nie przywołują jej poszczególne składniki i na odwrót.

 

Gramatyka jest nieprzewidywalna.

 

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin