Masz problemy z paznokciami i nie wiesz jak temu zapobiec.doc

(31 KB) Pobierz
Masz problemy z paznokciami i nie wiesz jak temu zapobiec

Masz problemy z paznokciami i nie wiesz jak temu zapobiec. Zdradzamy sprawdzone sposoby pielęgnacji paznokci.

Paznokcie są cienkie i słabe
Potrzebują wzmocnienia i odżywienia. Dobrą formę przywrócą im płyny, lakiery i olejki, które pogrubią i utwardzą delikatne płytki, dzięki czemu będą one bardziej odporne na uszkodzenia. Składnikami tych preparatów są kompleksy witaminowe, wyciągi roślinne, proteiny. Sięgaj po odżywkę trzy razy w tygodniu - wystarczy nałożyć jedną warstwę. Podczas kuracji lepiej nie używać kolorowego lakieru.
Domowa recepta: łyżkę suszonych nasion kopru włoskiego zalej szklanką wrzątku. Przykryj i odstaw do ostygnięcia. Napar przecedź i codziennie nacieraj paznokcie zmoczonym wacikiem. Kuracja powinna trwać minimum 14 dni.

Skórki się zadzierają.
Dzieje się tak, ponieważ skóra, która osłania macierz paznokcia, staje się zbyt sucha. Masuj 2 razy dziennie naskórek specjalnymi kremami i olejkami, które nawilżają, wygładzają skórki, zapobiegają ich zadzieraniu się, pielęgnują płytkę.
Jeśli skórki narastają na paznokcie, sięgnij po preparat, który rozpulchni stwardniały naskórek. Nałóż go na 10-15 minut, odsuń skórki patyczkiem, umyj ręce.
Domowa recepta: odżywka zmiękczająca skórki: 2 łyżki soku ze świeżego ananasa zmieszaj z łyżką oliwy. Mocz końce palców przez pół godziny, odsuń skórki, umyj ręce, wetrzyj krem.

Paznokcie rozdwajają się.
Wrogami ładnej, zwartej płytki są woda i detergenty. Paznokcie wysychają dziesięć razy szybciej niż skóra dłoni. Dlatego do prac domowych zakładaj gumowe rękawiczki. Paznokcie osłabia także aceton, składnik niektórych zmywaczy do paznokci. Wybieraj więc bezacetonowe, z zawartością ochronnych wyciągów roślinnych. Trzy razy w tygodniu stosuj odżywkę zapobiegającą rozdwajaniu.
Domowa recepta: pół szklanki oliwy i 2 łyżki skrzypu polnego podgrzewaj przez godzinę w garnku wstawionym do większego naczynia z wodą, wystudź. Mocz paznokcie raz w tygodniu przez 15 min. Preparat przechowuj w lodówce.

Paznokcie żółkną
Za przebarwienia paznokci mogą odpowiadać ciemne lakiery, samoopalacze, farby do włosów. Zażółcenia można wybielić, mocząc płytki w soku z cytryny, a potem polerując ich powierzchnię pilniczkiem. Angielki stosują z kolei wybielającą pastę do zębów. Lepiej jednak zapobiegać przebarwieniom. Podczas prac w domu nakładaj rękawiczki. Zanim pomalujesz paznokcie> ciemnym lakierem, zabezpiecz je bazą (lakierem podkładowym).

Paznokcie słabo rosną
Odżywki przyspieszające wzrost zawierają witaminy z grupy B i składniki mineralne w dużych stężeniach. Te w postaci olejku wciera się w nasadę paznokcia, emalię zaś nanosi przez trzy kolejne dni, warstwa na warstwę. Zmywamy bezacetonowym zmywaczem i powtarzamy wszystko od nowa. Kuracja powinna trwać około miesiąca. Kiedy już płytka się wzmocni, na odżywkę można nałożyć kolorowy lakier. Warto pamiętać, że systematyczny masaż paznokci poprawia krążenie i przyspiesza ich wzrost.

Paznokcie często się łamią
Minimum raz dziennie wmasuj w paznokcie odżywkę w postaci olejku (zawierającą wapń, magnez, witaminy). Podczas manikiuru unikaj piłowania paznokci głęboko po bokach - możesz naruszyć brzegi płytki, co powoduje zadzieranie się paznokci. Jeśli na płytce powstało pęknięcie, skleisz je specjalnym klejem. Do malowania wybieraj trwałe lakiery, np. z nylonem.
Domowa recepta: Kąpiel wzmacniająca: łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką wody i gotuj tak długo, aż zrobi się gęsty kleik. Mocz paznokcie w ciepłym naparze przez kwadrans.

Pazkokcie mają nierówną powierzchnię
Przyczyn powstawania bruzd na płytkach może być wiele: głębokie wycinanie skórek, stres, niedobór witamin z grupy B. Wygląd paznokci poprawią odżywki wygładzające. Mają one w składzie krzem lub kompleks miki i silikonu, które wypełniają drobne ubytki w płytce, nadając jej idealną gładkość. Stosuje się je zwykle raz w tygodniu, nakładając 1-2 warstwy preparatu.
Paznokcie wygładzisz, polerując je specjalnym pilnikiem z dwoma lub trzema powierzchniami. Płytki poleruj po kolei każdą z nich, nie częściej niż 2 razy w miesiącu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin