Scenariusz zajęcia „Zabawy słowami, wyrazami i obrazkami”.docx

(12 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia „Zabawy słowami, wyrazami i obrazkami”

~ 3 czerwca 2008 ~

Grupa: 5-6 latki

Cele operacyjne:

· dzieci 6-letnie

- dziecko układa proste, krótkie zdania z rozsypanki wyrazowej
- dziecko właściwie dobiera podpisy do obrazków
- dziecko zdolniejsze dobiera zdania (o zróżnicowanym stopniu trudności) do obrazków

· dzieci 5-letnie

- dziecko układa z liter wyraz -mama
- dziecko wyodrębnia spośród innych te same litery wyrazy, lub obrazki - do wyboru dzieci
- dziecko zdolniejsze dobieraj proste podpisy do obrazków

Metody pracy:

- czynnościowe
- zadania stawiane przez nauczyciela

Formy pracy:

- zabawy słowem

Środki dydaktyczne: obrazki, wyrazy, zdania, rozsypanka literowa, rozsypanka wyrazowa, wyrazy z brakującymi literami, litery, obrazki-puzzle, kartki z imionami, wizytówki, komputer, gra komputerowa „Klik uczy czytać.”

Przebieg:

1. Powitanie – Stoimy razem ramię przy ramieniu

możemy być wielcy w oka mgnieniu.

Możemy być bardzo mali,

ale nigdy nie będziemy sami.

2. Zabawy z sylabami:

a) Przedstawienie się – „Klaskanie w rytmie imion.”
b) Dzielenie podanych słów na sylaby

3. „Czy znasz te słowa?” – wyszukiwanie słów według podanej głoski.

4. Zagadka

Stoją w rzędzie jak na grzędzie

O wszystkim opowiadają choć ust nie mają

- litery
- rozpoznanie i nazwanie poznanych liter

5. Masaż relaksacyjny – Płynie, płynie rzeczka …

6. Zaproszenie do wykonania przygotowanych zadań

· 5-latki

- „Moje imię” – ułożenie imion z liter
- „Moja mama” – składanie obrazka z części i ułożenie napisu z liter – mama
- „Takie same litery” - do wyboru dzieci
- „Takie same wyrazy” - do wyboru dzieci
- „Takie same obrazki” - do wyboru dzieci
- „Obrazki i napisy” – dobranie odpowiedniego napisu do obrazka - do wyboru dzieci

· 6-latki

- „Układamy zdania z rozsypanki wyrazowej”
- „Podpisz obrazki” – praca przy tablicy magnetycznej
- praca przy stoliku
- „Układanie nazw obrazków z rozsypanki literowej”
- „Brakujące litery”
- „Poszukaj dobry obrazek” - dzieci zdolniejsze
- „Które zdanie pasuje?” - dzieci zdolniejsze
- Praca przy komputerze: „Klik uczy czytać” – wpisywanie liter z wykorzystaniem klawiatury komputerowej - dzieci zdolniejsze

7. Podsumowanie i zakończenie zajęcia.

Scenariusz opracowała:
 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin