Subkultury młodzieżowe - ćwiczenia.doc

(51 KB) Pobierz

Subkultury młodzieżowe - ćwiczenia

Przygotować prezentacje w 3 osoby (Aga + Dorota) Prezentacja 24.listopada o Punk. Można mieć 4 nieobecności, osoby które mają mniej niż 2 nieobecności to zostanie im przepisana ocena z prezentacji – nie muszą zdawać na ocenę.

Z uczelnianej strony Pani prowadzącej jest link to bloga, w którym w zakładce subkultury są lektury i spis subkultur do prezentacji.

 

Literatura:

-          Marek Jędrzejewski „Młodzież a subkultury” 1-88s

-          Andrzej Siemaszko „Granice tolerancji. O teoriach zachowań dewiacyjnych” rozdział 3 teorie podkultur

-          David Muggleton „Wewnątrz subkultury”

-          Marian Filipiak „Od subkultury do kultury alternatywnej” rozdział 1

-          Kazimierz Jankowski „Hipisi w poszukiwaniu ziemi obiecanej” 191-219s

 

Ćwiczenia 1, 13.10.2010r,

Ćwiczenia 2, 20.10.2010r

Temat: Subkultura

 

Subkultura – względnie spójna grupa społeczna która znajduje się na marginesie dominującego nurtu kultury, mająca charakter dewiacyjny (dewiacja to odchylenie od normy).

Grupa społeczna – członkowie mają świadomość „my”, świadomość całości, zakresu grupy. Istnieje kultura wewnątrz grupowa. W każdej grupie istnieje struktura, porządek, uporządkowanie, zasady. Wymiar materialny – widzimy że te osoby wyglądają tak a nie inaczej, odnoszą się do takich symboli itp. Realizują wspólne wartości, pomagają sobie. Ma system norm i wartości. Kultura idealna – pewien sposób postrzegania świata i rzeczywistości.

ü       Nie wszystkie subkultury spełniają kryteria grupy społecznej. Nie mają spójności (np. subkultura metali czy Emo – nie mają poczucia tożsamości jako grupa). Dewiacja to odstąpienie od normy.

Typy dewiacji:

v      Innowacja – propozycja innych norm by dojść do tej samej wartości (np. ktoś chce dobrze zarabiać, ale nie idzie na studia tylko np. maluje obrazy).

v      Wycofanie, rezygnacja – nie interesują go normy i wartości (np. hipisi czy narkomani)

v      Rytualizm przestrzeganie norm ale nie dążenie do wartości (koncentracja na przestrzeganiu reguł np. chodzenie do kościoła choć nie wierzymy).

v      Bunt – zaprzecza się normom i wartościom oraz proponuje się nowe normy i wartości (np. proponuje się nowy ruch propagujący nowy wzorzec żywienia).

Subkultura to inaczej podkultura.

Ø       Kontrkultura ruch hippisowski w latach 60 XX wieku, grupa studencka z klasy średniej – ruch spowodowany dużym przyrostem naturalnym, dobra sytuacja materialna, upowszechnienie wykształcenia, prezydentura Kennedy’iego . Młodzi ludzie zaczęli mieć znaczenie, oddziaływali na pokolenia starsze, wcześniejsze, przekazywanie wartości od młodzieży dla ludzi starszych. Martin Luther King – działał przeciw dyskryminacji, ruch hippisowski, młodzież powinna realizować siebie, żyć w jak najbardziej wartościowy sposób, odkrywać co jest wartościowe. Timothy Leary – wykładowca akademicki, podczas swoich zajęć preferował używanie narkotyków (LSD).

Ø       Anty-kultura (np. subkultury motocyklowe) – przeciwstawienie istniejącym normom i wartością, np. niszczenie czyjejś własności, wandalizm, postawa negacji która nic w zamian nie proponuje. Rockersi – miłośniczy motory i rock&rolla, skórzane ubrania, postawione dość długie włosy. 

Ø       Kultura alternatywna. - Lost Generation, Beat Generation – prąd kulturowy który zrzeszał artystów, głównie osoby które żyły w czasie wojny. Pra-hippisi – głosili że świat powinien być wspólną własnością, założyli komunę wiejską, zajmowali się uprawą ziemi. Hipsterzy – miłośniczy czarnego jazzu, fascynował ich slang, styl ubierania itp. czarnych ludzi, „to be hipp” – oznaczało być dobrze poinformowanym, wiedzieli jak być trendy, jaka jest moda itp. , ważna jest miłość, pokój, dobre relacje z ludźmi. Żyć w sposób wartościowy.

 

Hippisi – początek roku 67, zgromadziło się mnóstwo ludzi którzy mieli podobne postawy, przeciwstawianie się hipokryzji (czyli koncentracja na dobrach materialnych, postawie ameryki ze snu, negatywne relacje miedzy dziećmi a rodzicami, rodzice mają duże wymagania dla dzieci). Krytyczny stosunek do USA jako policjanta świata. Pod obrazem ameryki ze snu kryje się mnóstwo patologii. W Polsce ruch hippisowski połączony był z strajkami, ruchami antysemickimi. Subkultury po hippisowskie: travellersi (jeżdżenie od festiwalu do festiwalu, mieszkali w przyczepach).

 

 

 

 

W Polsce przed hippisami istnieli:

Bikiniarze – dzieci osób które były dobrze sytuowane, bananiarze, naśladowali wzorce zachodnie.

Pomarańczowa alternatywa – celem była walka z systemem przez ośmieszanie go, symbol - krasnoludki.

 

Przyczyny zjawiska subkulturowych wg Siemaszki – koncepcje powstałe w latach 50-60 XX wieku, dotyczy klas niższych, gangów.

v      Albert Cohen – ludzie w swoim życiu są konformistami, taka postawa daje ludziom poczucie bezpieczeństwa, ale nie wszyscy mogą w taki sposób postępować i oni tworzą zbiorowości z innymi ludźmi podobnymi do siebie. Ludzie klasy niższej nie mają warunków do przestrzegania zasad i norm (np. nie mogą być dobrymi uczniami) i dlatego się buntują.

v      Walter Miller – wszystkie grupy społeczne tworzą własną kulturę. Wartości klasy niższej to: twardość, spryt, niezależność, kłopoty, emocje, wiara w przeznaczenie.

v      Cloward i Ohlin: koncepcja zróżnicowanych powiązań – wyróżnili trzy typy subkultur:

-          przestępczy (koncentracja na środowisku w którym żyją młodzie ludzie, subkultury powstają w środowisku w którym ludzie żyją z pokolenia na pokolenie i gdzie powstaje tradycja przestępcza z pokolenia na pokolenie, nabywanie specyficznych umiejętności. W tym środowisku jest wysoka kontrola społeczna, ludzie znają się nawzajem, wymieniają opinie, dlatego ludzie dbają o swoje dobre imię. Młodym ludziom imponuje władza np. szafa mafii.

-          konfliktowy (powstają tam gdzie ludzie się nie znają, slumsy – zamieszkiwane przez migrantów, którzy po pewnym czasie się wyprowadzają. Można je porównać do współczesnego osiedla, ludzie którzy osiągną jakiś sukces wyprowadzają się z tych osiedli. Młodzież z klas niższych chce należeć do subkultur bo dopiero w subkulturze będą czuły się wartościowe. W subkulturze konfliktowej w dużym stopniu stosuje się przemoc, stosują przemoc ponieważ nie znają nic innego, nie mają innych zasobów, liczy się to że ktoś nie boi się walczyć

-          wycofania (jednostki które są przekonane ze ich sytuacja w której się znajdują nie ma perspektyw życiowych a przyczyna tego stanu leży w ich samych, wycofanie – pogrążanie się w różnych nałogach. Ludzie tworzą subkultury by np. zorganizować sobie jakieś środki odurzające, pogrążyć się wspólnie.

v      Sykes i Maksy – Ludzie którzy w jakiś sposób lamią zasady życia społecznego, szukają usprawiedliwienia dla swoich działań. 5 technik neutralizacji:

-          kwestionowanie odpowiedzialności (nie wiem jak to się stało, jakaś siła wyższa)

-          kwestionowanie szkody (przecież nic się nie stało, to niczyja własność)

-          kwestionowanie ofiary (przenoszenie winy na ofiarę, sam jest sobie winny)

-          potępianie potępiających (ludzie którzy mnie oceniają wcale nie są lepsi)

-          odwoływanie się do wyższych racji (podjęto tą decyzję ze względu na jakąś rację, którą się wyznaj np. zrobiłem to dla mojego klubu

Młodzi ludzie chcą równego traktowania, wierzą w to że mogą zmienić świat, podejmują różne działania, odczuwają niesprawiedliwość w świecie, chętnie przynależą do subkultur. Zwracają uwagę na społeczeństwo, na nierówne szanse w nim.

 

Ćwiczenia 3, 27.10.2010r

Referat Karolina, Ola i Klaudia o subkulturze Emo.

 

Ćwiczenia 4, 3.11.2010r

Referat Asia, Sylwia, Erwin o techno.

 

Ćwiczenia 5, 10.11.2010r

Referat: Dominika S i Dominika R o hip-hopie

 

Ćwiczenia 6, 17.11.2010r

Referat: Maciek, Ela, Kasia S o satanizmie i metalu

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin