Testy na inteligencję
Nawet, jeśli wypełniałeś test na inteligencję (IQ) i poprzednim razem poszło ci słabo, nie wymiguj się od pisania - pracodawca źle to odbierze. Pamiętaj, że dobre napisanie testu to nie tylko kwestia twoich obiektywnych zdolności. Liczy się też sposób pisania.
W testach na inteligencję zwykle wszystkie zadania mają jednakową ilość punktów, ale nie wszystkie są jednakowo trudne. Znajdziesz takie, które zajmie Ci minutę, nad innym trzeba się głowić i kwadrans. Z tego drugiego po prostu zrezygnuj, wrócisz do niego jeśli czas ci pozwoli. Na pewno pamiętasz ze szkoły czy studiów sprawdziany testowe, podczas których zatrzymałeś się na jednym z pierwszych, ale pracochłonnym zadaniu i nie doszedłeś nigdzie dalej aż do końca czasu przeznaczonego na wypełnianie testu. Potem plułeś sobie w brodę. Nie popełniaj tego błędu po raz drugi.
Zadania w testach IQ można sprowadzić do kilku kategorii: liczbowych (jaka będzie kolejna liczba w ciągu), logicznych (jeśli A się ma do B jak C do D to jak się ma F do...), wzrokowych (np. trzeba złożyć figurę geometryczną z kawałków albo powiedzieć, która figura nie pasuje do reszty), matematycznych (Zosia była rok temu dwa razy starsza od Michała, który ma teraz 15 lat, ile lat ma teraz Zosia). Każdy z nas jest bardziej uzdolniony w jednym typie zadań, a mnie w innym. Postaraj się dowiedzieć, w jakim jesteś dobry i zadania z tej kategorii wypełniaj w pierwszej kolejności.
Na pewno nie pozostawiaj niczego bez odpowiedzi. Nawet jeśli będziesz strzelał, to zawsze masz szansę na uzyskanie kilku dodatkowych punktów. I nie przejmuj się - IQ to nie wszystko. Coraz wyżej ceniona jest tzw. inteligencja emocjonalna, którą mierzy się zupełnie innymi testami i zadaniami.
- Kilka lat temu szukałem pracy w Procter & Gamble – opowiada Michał, dziś menedżer w tej firmie. – Pamiętam, że nikt z kandydujących osób nie bał się interview, tylko testu analitycznego, o którym po uczelni krążyły niesamowite historie. Faktycznie, test jest trudny, ale jeśli podejść do niego metodycznie, to się uda.
Co to jest test analityczny? To zestaw zadań, które trzeba rozwiązać w bardzo krótkim czasie. Np. trzeba podać prawidłową odpowiedź na pytanie, znajdujące się na końcu długiego tekstu. Odpowiedź na pewno zawarta jest w samym tym tekście, ale ukryta i napisania skomplikowanym językiem. Takie zadanie pozwala sprawdzić, czy kandydat jest w stanie w krótkim czasie przebić się przez dużą ilość informacji i wybrać z nich to, co najważniejsze, a potem właściwie zinterpretować.
Inne zadanie to właściwa interpretacja liczb z podanej tabeli („na podstawi podanej tabeli powiedz, w której branży w latach 93-97 nastąpił największy wzrost produkcji”). Zadanie proste, ale jest na niego niewiele czasu.
Rozwiązując tego typu testy należy pamiętać o kilku zasadach:
§ zacznij od zadań, które zajmą ci najmniej czasu
§ nie stresuj się ilością zadań, jest ich specjalnie zbyt wiele, byś nie zdążył zrobić wszystkich – w ten sposób pracodawca oceni, czy potrafisz ustanawiać priorytety, wybierać to, co najważniejsze
§ nie czytaj długiego tekstu, zanim nie przeczytasz pytania. Czasem zdarza się, że ktoś przeczyta 3 strony tabeli, zanim dojdzie do pytania, w którym pisze „czy dane przedstawione w 23 kolumnie tabeli pokazują trend wzrostowy?”
§ uważaj na pułapki – najbardziej sugestywna odpowiedź może być błędna miej przy sobie kartkę i brudnopis oraz kalkulator. Być może pracodawca zabroni używania ich, ale jeśli nie – będziesz miał przewagę
§ jeśli sprawdzasz, czy dobrze wykonałeś zadanie, zrób to po chwili przerwy. Przejdź do kolejnego pytania, a potem wróć do sprawdzania. Będziesz miał większy dystans do swoich odpowiedzi.
Test umiejętności analitycznych
Po wypełnieniu testu dowiesz się, na ile pytań udzieliłeś prawidłowej odpowiedzi (weź do ręki zegarek i zadbaj o to, by nie wypełniać testu dłużej niż 15 minut). Nie powiemy Ci jednak, czy to wystarczająco, czy nie. Wszystko zależy od tego, ilu kandydatów będzie się aplikować na dane miejsce i jak ważne dla pracodawcy są umiejętności analityczne, które bada ten test.
Spróbuj wrócić do tego testu raz jeszcze, za kilka dni. Przeanalizuj wtedy, już bez limitu czasu, sposób konstrukcji pytań i zastanów się, jak w przyszłości podejdziesz do tego rodzaju testu.
1. Tabela przedstawia liczbę ludności (w milionach osób) w danym kraju w poszczególnych latach.
1996
1997
1998
1999
2000
16
22
23
25
31
Zumblandia
56
58
61
67
70
Gratysławia
4,2
4,3
4,4
4,5
Fedland
43
44
49
55
66
Kirkizja
32
34
37
40
W którym Państwie nastąpił największy przyrost naturalny w latach 1997-2000?
1. Arkadland
2. Zumblandia
3. Gratysławia
4. Fedland
5. Kirkizja
1. 46
2. 47
3. 48
4. 53
1. Fedland i Gratysławia
2. Gratysławia i Zumblandia
3. Kirkizja i Zumblandia
4. Arkadland i Kirkizja
1. 3450
2. 3350
3. 3375
4. 3275
5. Michał poszedł do Tomka, aby poznać jego koleżankę, która właśnie przekazała swojej znajomej jego wiadomości. Wiadomość dotyczyła hobby Zenona, grającego z zamiłowaniem co wieczór w bilard w klubie A. Michał nigdy nie był w klubie A, grywał zawsze tylko w B, który położony kilometr od mieszkania Tomka. Jednak w klubie B była tylko możliwość grania w kręgle, co bardzo nie zniechęcało Michała, bo i tak nie lubił bilarda. Za to w kręgle lubił grać także Stefan, kuzyn Grzegorza, znajomego Tomka. Stefan nie znał jednak osobiście Tomka ani Zenona, nie słyszał o nich nigdy, za to świetnie mu się grało z Michałem. Zresztą sam Michał też nie znał Zenona. wiedział o nim tylko tyle, że to znajomy Tomka. Kto był inicjatorem przekazywanej wiadomości?
1. Michał
2. Tomek
6. Trójkąt ma boki o długości, odpowiednio 3, 4 i 5. Czy pole trójkąta wynosi:
1. 12
2. 15
3. 6
4. 7,6
5. 6,66 (6)
7. Porównanie kredytowej i udziałowej metody pozyskania kapitału.
KAPITAŁU
szanse :
§ powiązanie z wierzycielem na czas ograniczony
§ możliwość wzrostu rentowności kapitału własnego
§ stała liczba współwłaścicieli uczestniczących w podziale efektów ekonomicznych
§ zagrożenia :
§ obciążenie efektów ekonomicznych wydatkami z tytułu obsługi długu
§ obciążenie finansowe niezależnie od efektywności ekonomicznej podmiotów
§ pogorszenie struktury pasywów bilansu
§ spadek wiarygodności podmiotu na rynku
§ konieczność majątkowego i prawnego zabezpieczenia interesów wierzycieli
§
§ dostęp do kapitału na czas nieograniczony bez konieczności jego zwrotu
§ umocnienie niezależności ekonomicznej
§ brak wydatków finansowych związanych z korzystaniem z kapitału
§ korzystna struktura bilansu
§ wzrost wiarygodności wobec potencjalnych wierzycieli
§ zwiększenie liczby osób przejmujących ryzyko finansowe
zagrożenia :
§ &#...
rafulus