3 - Instalacja paliwa.doc

(837 KB) Pobierz
INSTALACJE PALIWA CIEKŁEGO

31

 

INSTALACJE PALIWA CIEKŁEGO

 

Zadaniem instalacji paliwa jest przyjmowanie, przechowywanie, oczyszczanie oraz doprowadzanie odpowiednio przygotowanego paliwa do silników, kotłów i innych urządzeń energetycznych. Cechą charakterystyczną tych instalacji jest spełnianie określonych wymagań związanych z rodzajem stosowanego paliwa i zasilanymi urządzeniami przy równoczesnym zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Z tych też powodów instalacje paliwa ciekłego na statkach powinny być zaprojektowane szczególnie starannie i uwzględniać zarówno przepisy Towarzystw Klasyfikacyjnych jak i zalecenia producentów urządzeń okrętowych.

W skład systemu paliwa ciekłego siłowni spalinowych wchodzą następujące instalacje:

 

1. Instalacje transportowe;

2. Instalacje oczyszczające;

3. Instalacje zasilania silników i kotłów pomocniczych.

Paliwa ciekłe stosowane w siłowniach spalinowych

Paliwa ciekłe stosowane w silnikach z zapłonem samoczynnym noszą ogólną nazwę olejów pędnych. Aktualnie stosowane paliwa w okrętowych silnikach spalinowych są pochodzenia mineralnego i stanowią produkty przeróbki ropy naftowej.

Oleje pędne pochodzenia mineralnego można podzielić na dwie grupy, różniące się w istotny sposób pod względem własności fizycznych, zawartości zanieczyszczeń i ceny, a mianowicie na:

·        Lekkie oleje napędowe – destylowane,

·        Ciężkie oleje napędowe – pozostałościowe,

Oleje napędowe lekkie, do których zalicza się również oleje gazowe, są paliwami o wyższej jakości, a więc droższymi i stanowią czyste frakcje z procesów destylacji zachowawczej lub rozkładowej ropy naftową względnie ich mieszaniny. Oleje napędowe charakteryzują się niewielką gęstością, lepkością oraz małą zawartością zanieczyszczeń dzięki czemu mogą być spalane w silnikach bez konieczności specjalnego ich oczyszczania i podgrzewania przed silnikiem.

 

·        Silniki o prędkościach obrotowych n > 1000 obr/min. (np. silniki zespołów awaryjnych oraz niektóre typy silników napędzających prądnice) wymagają stosowania paliw charakteryzujących się małą zwłoką zapłonu, a więc wysoką liczbą cetanową, w granicach 45 do 50. Paliwami takimi są oleje napędowe lekkie. Mała ilość zanieczyszczeń charakteryzująca te paliwa zapewnia małe zużycie i zabrudzenie układu wtryskowego, pierścieni tłokowych i tulei cylindrowych.

 

·        Dla zabezpieczenia silnika przed przedostawaniem się wraz z paliwem przypadkowych zanieczyszczeń, które stanowią woda i ciała stałe, paliwo przed doprowadzeniem do silnika jest oczyszczane przez odstawanie w zbiornikach osadowych oraz w filtrach pełno przepływowych. Ponieważ lepkość olejów napędowych w temperaturze 20°C zawarta jest w granicach wymaganych dla zapewnienia prawidłowego rozpylenia paliwa, oleje napędowe nie wymagają podgrzewania przed ich doprowadzeniem do pomp wtryskowych. Paliw o lepkościach mniejszych od 4 cSt, (1,3°E) w 20°C nie należy stosować, ponieważ przy zbyt małej lepkości paliwa może występować zjawisko zacierania się pomp wtryskowych oraz niekorzystny przebieg rozpylania, odparowania i spalania paliwa.

 

·        Dla silników średnioobrotowych (n = 500 - 750 obr/min.) liczba cetanową powinna wynosić co najmniej 35, co oznacza, że. w takich silnikach mogą być spalane oleje ciężkie o lepkości nie przekraczającej 500 sec. Red. I w temperaturze 37,8 °C.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciężkie oleje napędowe, zwane również paliwami pozostałościowymi lub niezupełnie słusznie olejami opałowymi, są paliwami gorszej jakości, a więc znacznie tańszymi. Stanowią one mieszaniny pozostałości podestylacyjnych lub pokrakingowych z nieznacznym dodatkiem oleju napędowego lekkiego, którego zadaniem jest zmniejszenie ich lepkości do określonego poziomu. Oleje ciężkie charakteryzuje duża gęstość, lepkość oraz zawartość zanieczyszczeń, co stwarza konieczność ich oczyszczania i podgrzewania zarówno celem umożliwienia ich bunkrowania, pompowania, oczyszczania, jak i prawidłowego rozpylania w procesie wtrysku.

Przy spalaniu olejów ciężkich istotną rolę odgrywają zanieczyszczenia występujące w tych paliwach. Paliwa ciężkie z dużą zawartością popiołu, wanadu i sodu są niekorzystne, ponieważ te zanieczyszczenia zwiększają zużycie tulei cylindrowej i pierścieni tłokowych oraz powodują korozję wysokotemperaturową i niskotemperaturową. Na ten rodzaj korozji (wysokotemperaturowej) są narażone szczególnie zawory wylotowe silników czterosuwowych.

Stosunkowo wysoka zawartość siarki występująca w olejach ciężkich wymaga odpowiedniego doboru olejów cylindrowych oraz stwarza niebezpieczeństwo występowania korozji niskotemperaturowej tulei cylindrowych, rurociągów instalacji wydechowych, tłumika i kotła na spalmy odlotowe w przypadku przekroczenia punktu rosy spalin. Duża ilość zanieczyszczeń występujących w paliwach ciężkich oznacza więc konieczność ich odpowiedniego oczyszczania, które jest realizowane w zbiornikach osadowych, wirówkach l filtrach.

W silnikach przystosowanych do spalania olejów ciężkich, oleje napędowe lekkie mogą być stosowane jako paliwo przy rozruchu silnika, manewrach i zatrzymaniu silnika (starsze typy). W silnikach wolno i średnioobrotowych, zarówno głównych jak i pomocniczych, mogą być spalane oleje ciężkie o tym wyższej lepkości im mniejsza jest prędkość obrotowa silnika.

W silnikach wolnoobrotowych liczba cetanowa paliwa powinna wynosić co najmniej 25, czemu odpowiada lepkość 3500 sec. Red. I w 37,8 °C (max. 6000 sec. Red. I w 37,8°C).

 

 

 

 


 

 

 

Requirements for marine residual fuels                                                                      Table 2                           

Characteristic

Limit

Category ISO-F-

Test method reference

RMA 10

RMB 10

RMC 10

RMD 15

RME 25

RMF 25

RMG 35

RMH 35

RMK 35

RMH  45

RMK  45

RML   45

RMH 55

RMK 55

RML 55

Density at 15°C. kg/m3

max.

975,0

981,0

985,0

991,0

991,0

1010,0

991,0

1010,0

-

991,0

1010,0

-

ISO 3675 or ISO 12185

Kinematic viscosity at 100 °C, mm2/s

max.

10.0

15,0

25,0

35,0

45.0

55,0

ISO 3104

Flash point, °C

min.

60

60

60

60

60

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin