Scenariusz zajęcia otwartego w grupie dzieci trzy i czteroletnich
Data: 16. 12. 2011r
Grupa: Trzy i czterolatki
Prowadząca: mgr Jolanta Nowaczyk, mgr Justyna Szymkiewicz - Waksmańska
Temat: „Świąteczne nastroje” – zabawy twórcze.
Cel ogólne: wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie, wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym; organizowanie sytuacji sprzyjającej wykorzystywaniu posiadanych sprawności i umiejętności;
Cele operacyjne:
- kulturalnie zachowa się w grupie przedszkolnej w obecności zaproszonych gości
- podejmie aktywność zabawową i zadaniową,
- potrafi posługiwać się klejem
- samodzielnie wykonuje pracę
Metody:
- słowna
- oglądowa
- czynna
- elementy pedagogiki zabawy wg Klanza
Formy: zespołowa, zbiorowa, indywidualna, zabawy integracyjne,
Środki dydaktyczne: magnetofon, choinka, ilustracje osób i przedmiotów kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia, przybory plastyczne, karteczki z nazwami świątecznych. prezentów, nagrania płytowe CD kolęd.
Przebieg:
1.Powitanie rodziców
W świątecznym nastroju,Z uśmiechem radości.Witamy w przedszkolu,Przybyłych dziś gości.
2. Zapoznanie z celem spotkania.
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Nasze spotkanie zostało zorganizowane po to, aby czas ten był jeszcze przyjemniejszy. Proponujemy wam wspólne zabawy, które przybliżą dzieciom tradycje świąteczne, a także pozwolą nam lepiej się poznać. Pamiętajcie, że aby dobrze się czuć i bawić, trzeba być radosnym i uśmiechać się pięknie do wszystkich.
3. Zagadki obrazkowe – wskazywanie spośród przypiętych na tablicy obrazków, tych , które kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia
Chętne dzieci wskazują obrazki związane tematycznie ze świętami Bożego Narodzenia. Nazywają osoby i przedmioty na nich przedstawione.
Lub ta historyjka obrazkowa.
4. Taniec integracyjny ,,Pada śnieg”
(Wykorzystanie elementów pedagogiki zabawy wg Klanza)
Uczestnicy spotkania tworzą pary: rodzic – dziecko. Kolejno ruchem improwizowanym tańczą w środku koła kolejne pary, w rytmie słyszanej muzyki (Jingle Bells).
5. Ćwiczenia plastyczne „Zabawki na choinkę”.
Wykonywanie zabawek na choinkę przez rodziców i dzieci.
6. Wspólne dekorowanie choinki.
7. Zakończenie – zabawa integracyjna „Choinka strojnisia”.
jola2203