scenariusz lekcji otwartej- halloween.pdf

(125 KB) Pobierz
LEKCJA OTWARTA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Temat : Halloween doskonalenie umiejętności słuchania i czytania.
Data: 30.10.2009
Czas :45 minut
Prowadzący: Inga Dąbrowska
Klasa :IV technikum hotelarskiego ( 4 godziny angielskiego w tygodniu)
Cele lekcji:
pogłębienie wiedzy na temat święta Halloween
zapoznanie uczniów ze słownictwem dotyczącym Halloween
doskonalenie umiejętności słuchania
doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
doskonalenie umiejętności wyrażania własnej opinii
doskonalenie umiejętności pisania krótkiej formy użytkowej
Formy : praca indywidualna, w parach i w grupach
Pomoce dydaktyczne : karty pracy dla uczniów ( ćwiczenie na słownictwo, tekst o
Halloween, treść zadania na słuchanie, treść krótkiej formy użytkowej)
Przebieg lekcji:
1. Powitanie klasy i sprawdzenie obecności.
2. Zapisanie tematu:
Lesson
Subject: Halloween.
3. Dyskusja na temat święta Haloween. Nauczyciel zadaje uczniom następujące pytania:
When is Halloween celebrated?
What is the symbol of Haloween?
What colour do you associate with Halloween?
What words do you think of when you think of this custom?
How do people celebrate Halloween?
What do children do on Halloween?
Where is it most popular?
4. Nauczyciel dzieli uczniów na 4 osobowe grupy. Każda grupa otrzymuje kartkę z
zadaniem (załącznik 1), które polega na dopasowaniu wyrazów do definicji. Grupa,
która jako pierwsza wykona te zadanie otrzymuje „+”.
5. Po zakończeniu pracy przez wszystkie grupy, uczniowie czytają głośno odpowiedzi
aby nauczyciel mógł sprawdzić poprawność wykonania tego zadania.
6. Doskonalenie umiejętności słuchania. Uczniowie otrzymują kartki z treścią polecenia
(załącznik 2). Ich zadaniem jest zaznaczenie odpowiedz T/F oraz zanotowanie słów
kluczowych wskazujących na wybraną odpowiedź.
7. Po dwukrotnym wysłuchaniu nagrania, nauczyciel pyta wybranych uczniów o
odpowiedź oraz o jej uzasadnienie.
8. Doskonalenie umiejętności czytania. Każda para uczniów otrzymuje tekst na temat
tradycji święta Haloween (załącznik 3). Ich zadaniem jest uzupełnienie tekstu
brakującymi zdaniami (AF). Para, która jako pierwsza wykona te zadanie otrzymuje
„+”.
9. Po zakończeniu pracy przez wszystkie pary, nauczyciel sprawdza poprawność
wykonania zadnia.
10. Zadanie pracy domowej
a. ułożyć 5 pytań do tekstu o Haloween oraz przetłumaczyć w nim niezrozumiałe
wyrazy
b. napisać zaproszenie na przyjęcie Haloween (załącznik 4)
Załącznik 1
Match the prompts/definitions from column A to the ones in column B:
A
B
1. Dracula is one of these
a) mask
2. Halloween month
b) cemetery
3. A house where ghosts live is considered
c) bats
4. You can put it on your face
d) fairy
5. Carved pumpkin
e) vampire
6. A woman who is thought to have evil magic power
f) fancy dress
7. A very popular orangecolour vegetable used
g) witch
for carving on Halloween
h)ghost
8. Night flying mammals
i) jacko’lantern
9. A joke that you play to annoy somebody
j)pumpkin
10. The structure formed by all the bones
k) haunted
in a human body
l) trick
11.A place where dead people are buried
m) skeleton
12. A small creature with wings and magic powers
n) October
13. Special clothes that you wear to a party
to look like a different person
14. The spirit of a dead person that is seen by
somebody who is living
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
946184050.029.png 946184050.030.png 946184050.031.png 946184050.032.png 946184050.001.png 946184050.002.png 946184050.003.png 946184050.004.png 946184050.005.png 946184050.006.png 946184050.007.png 946184050.008.png 946184050.009.png 946184050.010.png 946184050.011.png 946184050.012.png
 
Załącznik 2 (źródło „ Matura z języka angielskiego. Testy”, Anna Bogobowicz, Hanna
Mrozowska, Mariusz Misztal, Dominika Szmerdt, Longan, Pearson Education Limited 2004)
TEST 2 podstawowy zadanie 1
Zapoznaj się ze zdaniami (1.1.1.9.) podanymi w tabeli. Usłyszysz dwukrotnie rozmowę
radiową na temat święta Halloween. Zdecyduj, które zdania są zgodne z treścią nagrania
(TRUE), a które nie (FALSE). Zaznacz znakiem ( x ) odpowiednią rubrykę w tabeli. Za każdą
poprawną odpowiedź otrzymasz 1 punkt.
TRUE FALSE
1.1. Halloween means ‘all saints’ day’.
1.2. It is clear what the origins of Halloween are.
1.3. Jack could not go to hell because he had made fun of the
devil.
1.4. The Druids believed that on Halloween witches came out
to harm fairies and elves.
1.5. The Druids believed that bad people after death are
changed into cats.
1.6. The Druids had an autumn festival called ‘summer’s end’.
1.7. Using pumpkins as Halloween decorations goes back to the
Druid times.
1.8. In the 17 th century the Church made November 1 All
Saints’ Day.
1.9. The text describes only the symbols connected with
Halloween.
946184050.013.png 946184050.014.png 946184050.015.png 946184050.016.png 946184050.017.png 946184050.018.png 946184050.019.png 946184050.020.png 946184050.021.png 946184050.022.png 946184050.023.png 946184050.024.png 946184050.025.png 946184050.026.png 946184050.027.png
 
Załącznik 3 (www.macmillan.pl)
Załącznik 4
Wraz z grupa przyjaciół postanowiłeś zorganizować przyjęcie (wieczór duchów) z okazji
Haloween. Napisz zaproszenie w którym:
podasz gdzie i kiedy odbedzie się przyjecie
pokrótce opiszesz atrakcje które będą miały miejsce podczas przyjęcia
określisz jaki strój jest wymagany
zachęcisz do uczestnictwa w przyjęciu
946184050.028.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin