Posłan jest Anioł Gabriel od Boga.docx

(21 KB) Pobierz

Posłan jest Anioł Gabriel od Boga

Przedmowa

Żebym coś napisał, z jednej strony pobudza mnie pobożność, z drugiej zaś nie pozwalają zatrudnienia. Wszakże ponieważ obecnie, wyczerpany fizycznie, nie mogę bywać na zgromadzeniach braci, tyle przynajmniej wolnego czasu, ile mi się udaje - choćby od snu kradnąc - pochwycić, nie pozostawię bez wykorzystania. Chcę spróbować przede wszystkim do tego się zabrać, do czego tak często dusza ma tęskniła, co mi tak często umyśl zaprzątało: chcę mianowicie coś niecoś powiedzieć na pochwalę Dziewicy Matki wychodząc z tejperykopy ewangelicznej, która w oświetleniu Łukasza podaje nam opis Zwiastowania. Do tego dzieła wprawdzie ani mnie nie zniewala konieczność pouczenia braci (których postępom obowiązany jestem służyć), ani nie pobudza ich pożytek. Sądzę wszakże, że oni nie powinni brać mi tego za złe, że zadość czynię własnej pobożności, byleby to mi nie przeszkadzało z całą gotowością czynić wszystko, co dla nich jest konieczne.

Posłan jest Anioł Gabriel od Boga do miasta galilejskiego, któremu imię Nazaret, do Panny, poślubionej mężowi, któremu było Józef, z domu Dawidowego, a imię Panny Maryja.

(Łk l, 26-27)

Do czego zmierzał Ewangelista, tyle i tak dokładnie przytaczając w tym miejscu imion własnych? Sądzę, że nie życzył sobie, abyśmy niedbale słuchali tego, co on tak starannie usiłuje opowiedzieć. Otóż nazywa po imieniu zwiastuna wysłanego; Pana wysyłającego; Pannę, do której się wysyła; również tej Panny Oblubieńca; a takoż ród obojga, miasto i krainę własnymi oznacza imionami. Po co to? Może sądzisz, że coś z tego zbytecznie zostało umieszczone? O, bynajmniej! Jeżeli bowiem listek nie osunie się z drzewa bez przyczyny, ani żaden z wróbli bez woli Ojca Niebieskiego nic opadnie na ziemię (Mt 2, 29), miałżebym przypuszczać, że z ust Ewangelisty zbyteczne wypłynie słowo, zwłaszcza w świętej Słowa historii? Nie przypuszczam. Wszystkie te słowa pełne są wzniosłych tajemnic i opływają słodyczą niebiańską, byleby tylko znalazły pilnego badacza, który by umiał wyssać miód ze skały, a olej z najtwardszego kamienia. W ów to dzień góry kropiły słodkość, a pagórki płynęły mlekiem (J1 3, 18; Wlg), gdy niebiosa spuszczały rosę z wierzchu, obłoki spuszczały z dżdżem Sprawiedliwego, a ziemia się otworzyła radośnie i zrodziła Zbawiciela (Iz 45, 8); gdy Pan dawał dobrotliwość a ziemia wydawała owoc swój (Ps 84, 13), na owym szczycie gór (Iz 2, 2; Mi 4, 2), na górze obfitej i tłustej (Ps 67, 16), miłosierdzie i prawda potkały się z sobą, sprawiedliwość i pokój pocałowały się (Ps 84, 11). W tymże właśnie czasie, gdy ten jeden, między innymi szczytami nie najmniejszy, mianowicie ów święty Ewangelista, swą miodopłynną wymową opowiadał nam o upragnionym zbawienia naszego początku, wnet jakby wskutek powiania wiatru południowego (Pnp 4, 16) i promieniowania słońca sprawiedliwoci (Ml 4, 2) jakieś duchowe wonności roztoczyły się dokoła. Obyż i teraz Bóg wypuścił słowo Swoje i uprzystępnił je nam! Niech powieje Duch Jego, a niech się staną nam zrozumiałe słowa Ewangelii; niech się staną sercom naszym bardziej pożądane niż złoto i kamienie drogocenne; niech się staną słodsze nad miód i plaster miodowy (Ps 18, 11).

2.

Ewangelista mówi: Posłań jest Anioł Gabriel od Boga. Nie sądzę, żeby to był jeden z niższych aniołów - z tych, którzy dla tej lub owej przyczyny zwykli częste sprawować na ziemi poselstwa. To wyraźnie daje nam do zrozumienia samo jego imię, które w przekładzie oznacza Męstwo Boże, a takoż i ta okoliczność, że - według świadectwa Ewangelisty - otrzymuje poselstwo nie od jakiegoś innego, może doskonalszego, ducha, ale od samego Boga. Dlatego właśnie dodano: od Boga. A może i dlatego, iżby nie mniemano, że Bóg, wpierw niż Maryi, Swój zamiar objawił któremuś z duchów, za wyjątkiem samego Archanioła Gabriela, który wśród duchów niebieskich taką odznaczał się doskonałością, że okazał się godny i takiego imienia, i takiego poselstwa. Imię też nie stoi w sprzeczności z osobą posłańca. Albowiem komuż właściwiej wypadało zwiastować moc Bożą - Chrystusa - jeśli nie temu, kto podobnym zaszczycony jest imieniem? Bo jakaż różnica między Męstwem a Mocą? I nie ma też nic niestosownego czy niewłaściwego w tym, że Pan i posłaniec wspólne noszą imię; chociaż bowiem podobna zachodzi przyczyna co do imion obu, wszakże ta przyczyna nie jest podobna co do nich samych.

W innym przecież znaczeniu Chrystus nazywa się Męstwem albo Mocą Bożą, a w innym Anioł. Bo Anioł tylko z imienia, Chrystus zaś z istoty Mocą Bożą (l Kor l, 24) nazywa się i jest - tą Mocą, o której się mówi, że gdy mocarz zbrojny strzeże dworu swego, w pokoju jest to, co ma; ale jeśli mocniejszy nad niego nadszedłszy, zwycięży go; odepnie wszystką broń jego, w której ufał, i korzyści jego rozda (Łk 12, 21-22). Anioł zaś Męstwem Bożym nazywa się albo dlatego, że zasłużył sobie na ten przywilej, iż mógł zwiastować tej Mocy nadejście; albo też dlatego, iż zadaniem jego było krzepić Dziewicę, z natury swej bojaźliwą, prostą i wstydliwą, aby się nie ulękła nowości cudu, co też i uczynił, gdy mówił: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś łaskę u Boga. Niebezpodstawnie też przypuszczamy, że i Oblubieńca Maryi, człowieka bądź co bądź prostego i bojaźliwego tenże umacniał Anioł, chociaż nie jest nazwany po imieniu wtedy, gdy mówi: Józefie, synu Dawidów, nie bój się przyjąć Maryi małżonki twej (Mt l, 20). Stosownie zatem wybrano Gabriela do tego dzieła; co więcej: ponieważ taki włożono nań obowiązek, słusznie mu też nadano takie imię.

A więc, posłań jest Anioł Gabriel od Boga. Dokąd? Do miasta galilejskiego, któremu imię Nazaret. Zobaczmy może co dobrego być z Nazaret, jak powiada Natanael (J l, 46). Nazaret oznacza kwiat. Otóż zdaje mi się, że mowy i obietnice uczynione z nieba ojcom, mianowicie Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi, były jakby zrzucanym z nieba na ziemię nasieniem znajomości Bożej. O tym to nasieniu napisano: By nam był Pan Zastępów nie zostawił nasienia, bylibyśmy jako Sodoma i stalibyśmy się Gomorze podobni (Iz l, 9). Kwitło zaś to nasienie w cudach, które się działy przy wyjściu Izraela z Egiptu, w figurach i tajemniczych znakach w ciągu całej podróży po pustyni aż do Ziemi Obiecanej, a następnie w widzeniach i przepowiedniach Proroków, jako też w urzędach królewskim i kapłańskim aż do Chrystusa. W Chrystusie zaś z całą słusznością upatrujemy owoc tego nasienia i tych kwiatów, zgodnie ze świadectwem Dawida: Pan pokaże dobrotliwość, a ziemia nasza wyda swój owoc (Ps 84,13), i: Z owocu żywota twego posadzę na stolicy twojej (Ps 131, 11). W Nazarecie więc odbywa się Zwiastowanie mającego się narodzić Chrystusa, ponieważ w kwiecie spoczywa nadzieja przyszłego owocu. Ale gdy ukazuje się owoc, opada kwiat (por. Iz 18, 5); gdy ucieleśnia się Prawda, przemija jej wyobrażenie (por. l Kor 13, 10). Stąd też Nazaret nazwano miastem Galilei, co znaczy przeprowadzenia, gdyż z chwilą narodzenia Chrystusa przeminęło to wszystko, co wyliczyłem wyżej, a co według Apostoła przydało się im w figurze (l Kor 10, 11). I my też, dzierżąc już Owoc w posiadaniu, widzimy, że te kwiaty przeminęły; i nawet gdy jeszcze wydawały się kwitnące, już było do przewidzenia, że przeminą. Dlatego śpiewa Dawid: Rano jako trawa niech przeminie, rano niech kwitnie i przeminie; w wieczór niech upadnie, stwardnieje i uschnie (Ps 89,6). Albowiem w wieczór - to jest wówczas, gdy przyszło wypełnienie czasu i gdy Bóg zesłał Swego Jednorodzonego, uczynionego z niewiasty, uczynionego pod Zakonem (Ga 4, 6), mówiąc: Oto nowe czynię wszystkie rzeczy (Ap 21, 5) - w ów wieczór stare rzeczy przeminęły (por. Ap 21,4) i znikły, jak opadają i usychają kwiaty, gdy owoc wyrasta. Dlatego znowu napisano: Uschła trawa i opadł kwiat, lecz słowo Pana naszego trwa na wieki (Iz 40, 8). Sądzę, że nie wątpisz, iż Słowo jest owocem; Słowo zaś jest Chrystus.

4.

Dobry to owoc Chrystus, który trwa na wieki (Iz 40, 8; Hbr 7, 24). Lecz gdzie jest trawa, która uschła! I gdzie jest kwiat, który opadł? Niech Prorok odpowie: Wszelkie ciało trawa, a wszelka chwała ego jako kwiat polny (Iz 40,6). Jeżeli wszelkie ciało trawa, więc cielesny ów naród izraelski usechł jako trawa. Czyż nie uschła trawa, skoro tenże naród, próżen całkowicie tłustości ducha (por. Ps 62,6), bezdusznej uczył się litery? Czyż nie opadł też kwiat, jeżeli nie ostała się próżna chwalba, jaką pokładał w Zakonie? Jeśli nie opadł kwiat, gdzie więc królestwo, gdzie kapłaństwo, gdzie prorocy, gdzie świątynia, gdzie wreszcie owe wielkie rzeczy, z których zwykł był przechwalać się, mówiąc: Jako wielkieśmy rzeczy słyszeli i poznali, i ojcowie nasi powiadali nam i jako wielkie rzeczy rozkazał ojcom naszym, aby je oznajmili synom swoim (por. Ps 77, 3-5). Tyle co do słów Ewangelisty: Do Nazaret, miasta galilejskiego.

5.

Do tego oto miasta posłań jest Anioł Gabriel od Boga. Do kogo? Do Panny poślubionej mężowi, któremu było Józef. Co to za Panna tak czcigodna, że Ją pozdrawia Anioł, a tak pokorna, że poślubiona została rzemieślnikowi? Przepiękne zlanie się panieństwa z pokorą; i niepomiernie podoba się Bogu ta dusza, w której z jednej strony pokora uświetnia dziewictwo, z drugiej zaś dziewictwo zdobi pokorę. Lecz jak sadzisz - jaka cześć należy się Tej, w której pokorę podnosi płodność, a macierzyństwo jest uświetnieniem dziewictwa? Słyszysz o dziewicy, słyszysz o pokornej. Jeżeli nie możesz naśladować dziewictwa pokornej, naśladuj pokorę dziewicy. Chwalebna to cnota dziewictwo, ale bardziej potrzebna jest pokora. Tamta zalecona, ta zaś nakazana. Do tamtej cię Prawo zachęca, do tej zaś przymusza. O tamtej się mówi: Kto może pojąć, niechaj pojmuje (Mt 19, 12), o tej zaś: Jeśli się nie staniecie jako dziatki, nie wnijdziecie do królestwa niebieskiego (Mt 18, 3). Tamta tedy bywa wynagradzana, ale ta wymagana. Wreszcie bez dziewictwa możesz się zbawić, bez pokory - nie możesz. Może się podobać pokora, która płacze nad utraconym dziewictwem; natomiast bez pokory (ośmielam się twierdzić) nawet dziewictwo Maryi nie podobałoby się Bogu. Ale na kogóż wejrzę - pyta Pan jeno na ubożuchnego i skruszonego duchem (Iz 66, 2). Na ubożuchnego, powiada - nie: "na dziewicę". Gdyby więc Maryja nie była pokorna, nie spocząłby na Niej Duch Boży; a gdyby nie był spoczął, nie byłby też Jej uczynił Matką. W jakiż to bowiem sposób poczęłaby z Niego bez Niego? Jasne jest więc, że wejrzał Bóg - jak Sama świadczy - na niskość służebnicy Swojej (Łk l, 48) raczej, niż na Jej dziewictwo, w tym celu, by poczęła z Ducha świętego. I choć podobała się Bogu z dziewictwa, to przecież z pokory poczęła. Stąd wniosek, że bez wątpienia pokora to sprawiła, że dziewictwo się podobało.

6.

Co mówisz, dziewico wyniosła? Maryja, niepomna na swoje dziewictwo, szuka chwały w pokorze; a ty zapominając o pokorze, chełpisz się dziewictwem? Ona mówi: Wejrzał na niskość służebnicy Swojej. Kto Ona? Dziewica święta, Dziewica Powściągliwa, Dziewica Pobożna! Czyżbyś ty była czystsza nad Nią? Czyżbyś była pobożniejsza? Albo może twoja wstydliwość jest Bogu milsza niż dziewictwo Maryi o tyle, że przez nią i bez pokory zdołasz podobać się Bogu, czego nie zdołała Maryja? Zresztą - na ile większy zasługujesz szacunek z powodu szczególnego daru czystości, na tyle większą wyrządzasz sobie krzywdę przez to, że jej urok psujesz domieszką pychy. I lepiej, żebyś nie była dziewicą, niż że z dziewictwa zuchwale się wynosisz. Nie wszyscy wprawdzie posiadają dziewictwo; jednakże daleko mniej jest takich, którzy obok dziewictwa mają pokorę. Jeśli więc dziewictwo Maryi możesz tylko podziwiać, staraj się pokorę Jej naśladować, a to ci wystarczy. A jeśli i dziewiczym, i pokornym jesteś, kimkolwiek jesteś - wielki jesteś!

7.

Jest jednakże w Maryi coś większego do podziwiania, a mianowicie: obok dziewictwa płodność. Od wieków bowiem nie słyszano, aby jakaś niewiasta była zarazem matką i dziewicą. O, uważ, czy jest i czyją jest matką! Dokąd cię zaprowadzi twój podziw co do Jej przedziwnego wyniesienia? Czyż nie do tego, że ujrzysz, iż nie możesz się dość nadziwić? Czyż nie uznasz zgodnie ze świadectwem Prawdy, że Ta, która Boga miała za Syna, będzie wyniesiona ponad wszystkie chóry anielskie? Czyż nie Boga i Pana Aniołów Maryja ośmiela się nazywać swoim Synem, gdy mówi: Synu! czemuś nam to uczynił? (Łk 2,48). Któryż z Aniołów odważy się na to? Dość im - i wielce to oni sobie cenią - że będąc z natury duchami, z łaski stali się i nazwani zostali Aniołami, jak o tym świadczy Dawid, mówiąc: Który czynisz anioły 'Twoje duchy (Ps 103, 4). Maryja zaś, uznając się za Matkę, z ufnością swoim nazywa Synem ów Majestat, któremu oni z uszanowaniem służą. I Bóg nie wzbrania się, aby Go nazywano tym, czym się stać nie wzbraniał. Bo wraz potem dodaje Ewangelista: A był im poddany (Łk 2, 51). Kto komu? Bóg - ludziom; Ten sam Bóg, któremu Aniołowie są poddani, któremu są posłuszne Księstwa i Moce, był poddany Maryi i nie tylko Maryi, ale też i Józefowi - dla Maryi. Podziwiaj zatem, co chcesz i wybierz, co więcej masz podziwiać: czy Syna najłaskawsze zniżenie się, czy najwspanialsze wyniesienie Matki. I tu, i tam - zdumienie; i tu, i tam - cud. W tym, że Bóg ulega Niewieście - bezprzykładna pokora; w tym, że Niewiasta rozkazuje Bogu - wyniesienie nie mające sobie równego. W pieśniach na cześć dziewic szczególnie się podkreśla to, że chodzą za Barankiem, gdziekolwiek idzie (Ap 14, 4). Jakichże więc pieśni chwalebnych, mniemasz, godna jest Ta, która Baranka poprzedza?...

8.

Ucz się, człowiecze, być posłusznym; ucz się, ziemio, być poddaną; ucz się, prochu, być uległym! Ewangelista, mówiąc o twym Stwórcy, powiada: A był im poddany. Najmniejszej nie ma wątpliwości, że Maryi i Józefowi. Zawstydź się, prochu dumny! Bóg się poniża, a ty się wynosisz? Bóg staje się poddany ludziom, a ty, dążąc do panowania nad ludźmi, stawiasz się ponad twego Stwórcę? Oby Bóg raczył mi czasem, gdy mi coś podobnego przyjdzie na myśl, odpowiedzieć, jak ongiś przyganiając Swemu odrzekł Apostołowi: Pójdź za Mną, szatanie, ponieważ nie rozumiesz, co jest Bożego (Mt 16, 23). Albowiem ilekroć pragnę wywyższyć się wśród ludzi, tylekroć kuszę się na wyprzedzenie Boga mego a wtedy naprawdę nie rozumiem, co jest Bożego. Bo o Nim przecież powiedziano: A był im poddany. Jeżeli, o człowiecze, za wzgardę sobie poczytujesz naśladować przykład Człowieka, z pewnością nie będzie dla ciebie ujmą iść za Stwórcą twoim. Może nie zdołasz iść za Nim wszędzie, gdziekolwiek idzie, zechciejże więc przynajmniej iść w Jego ślady tam, gdzie On aż do ciebie zstępuje. Znaczy to, że jeżeli nie możesz wejść na wzniosłą dziewictwa ścieżkę, kroczże przynajmniej za Bogiem po najbardziej bezpiecznej drodze pokory. Zaiste, gdyby ktoś choćby nawet z pocztu dziewic zboczył z tej drogi, już by nie szedł za Barankiem, gdziekolwiek idzie. Wprawdzie za Barankiem postępuje i skalany, acz pokorny; postępuje i pyszny, acz dziewiczy, ale żaden z nich nie idzie, gdziekolwiek idzie Baranek. Albowiem ani tamten nie może się wznieść do czystości Baranka, który jest bez zmazy; ani ten się zniżyć do Jego łagodności, gdyż nie wobec strzygącego zamilknie (Iz 53, 7), ale wobec zabijającego. Wszelako pewniejszą co do zbawienia wybrał sobie drogę grzesznik w pokorze, aniżeli w dziewictwie pyszny; tamten bowiem pokorą oczyszcza swe brudy, ten zaś swą czystość kala pychą.



9.

O, jakże szczęśliwa Maryja, której ani pokory nie brakło, ani dziewictwa! I to szczególnego dziewictwa, którego nie skaziło, ale uświetniło macierzyństwo; i szczególnej też pokory, której nie zniosło, ale podniosło płodne dziewictwo; a obok tego nie brakło też bezprzykładnego wprost macierzyństwa, któremu i dziewictwo towarzyszy, i pokora.

Cóż z tego nie jest podziwu godne? Co nie jest bezprzykładne? Co nie szczególne? Dziwne zaś jest, jeśli się nie wahasz co do oceny, zastanawiając się nad tym, co bardziej jest godne podziwu: czy mianowicie więcej zdumiewa płodność w dziewicy, czy też nienaruszoność w matce; czy wywyższenie ze względu na Syna, czy też obok takiego wywyższenia pokora. Naturalnie, wyżej od poszczególnych należy cenić wszystkie te właściwości razem zebrane i bez porównania lepiej jest i szczególniej posiadać je wszystkie, aniżeli tylko niektóre. Cóż więc dziwnego, że Bóg, o którym czytamy, że dziwny jest w świętych Swoich (Ps 67, 36), dziwniejszy się okazuje w Swej Matce? Uczcijcież zatem, małżonkowie, niewinność ciała w ciele skazitelnym; podziwiajcie też wy, poświęcone dziewice, macierzyństwo w panieństwie; naśladujcie, wszyscy ludzie, Bożej Matki pokorę! Składajcie hołdy Matce Króla waszego, święci Aniołowie, którzy padacie na twarze przed naszej Dziewicy Synem, naszym zarazem i waszym Królem, Naprawcą rodu naszego, a waszego państwa odnowicielem. Niech będzie od was tak wzniosłe, od nas zaś tak pokorne, Jego godności należne uszanowanie, a Jego wielkości cześć i chwała na wieki wieków. Amen.

(św. Bernard z Clairvaux, Kazania o Najświętszej Maryi Pannie, Warszawa 2000, ss.30-39)

Św. Bernard z Clairvaux

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin